Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) grozi, da bo leto zaključil s 100 milijoni evrov primanjkljaja. Še več: če varčevalni ukrepi ne bodo uspešni, bo v zdravstveni blagajni do leta 2013 zijala že 250-milijonska luknja.
Zato so že začeli biti plat zvona. Dodatni varčevalni ukrepi so nujni, boleli pa bodo vse, ocenjuje namestnica predsednice upravnega odbora ZZZS Lučka Böhm. Razširiti bo treba osnove za pobiranje prispevkov, odhodke pa bo treba zmanjšati "tudi z odprtjem tabu tem, kot so plače v zdravstvu", je napovedal generalni direktor ZZZS Samo Fakin. "Ko ni denarja, je treba več varčevati in več delati,“ je bil jasen, ob tem pa je napovedal, da bodo zagovarjali politiko, po kateri bo zdravstveno osebje, ki bolje dela, tudi bolje plačano.
"Veliko bo treba storiti na področju hitrejšega zdravljenja bolnikov, tako da jih bomo več zdravili na ambulantni in manj na hospitalni način," še pravi Fakin. In dodaja, da vsaj v letošnjem letu pravic zavarovancev ne bo treba krčiti. Le slaba tolažba, tako kot tudi besede Böhmove, da bodo nazadnje varčevali na pravicah.
Bolj optimističen je novi minister za zdravje Dorjan Marušič. Napovedovanje tako visoke izgube se mu zdi preuranjeno, meni pa tudi, da bi lahko s skupnim dogovorom leto 2010 in 2011 "izpeljali neboleče". Povedal je, da Slovenija po zadnjih podatkih namenja za zdravstvo 8,9 odstotka bruto domačega proizvoda, z morebitnim dodatnim 0,1 odstotka pa bi se že zelo približali stabilnemu delovanju sistema.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.