Kakovost zraka v Sloveniji se je v zadnjem obdobju poslabšala, več kot 70 odstotkov vsega onesnaženega zraka pa povzroča poraba fosilnih in biogoriv. Podobno je v Evropi, zato je treba čim prej sprejeti energetski koncept in spremeniti smer razvoja od družbe potrošništva v sonaravno družbo, so ugotavljali strokovnjaki v Moravskih Toplicah na tradicionalnem posvetu, ki ga pripravljajo Zveza ekoloških gibanj (ZEG) Slovenije, Znanstveno-raziskovalno središče Bistra Ptuj ter ministrstvo za okolje in prostor.
Med največjimi vzroki za onesnažen zrak pa so predvsem individualna kurišča in promet, zato morajo države pripraviti načrte za kakovost zraka. Kot pravi Peter Novak z znanstvenega sveta pri Evropski okoljski agenciji, smo zaradi ekonomskih in družbenih sprememb nenadoma od najbolj čistih goriv, kot sta plin in elektrika, prešli na goriva, ki so navidezno okolju prijazna, to je slovenska biomasa, a s tem povzročili izjemno onesnaženje zraka, ker jih kurimo v neustreznih napravah, zato velike emisije katranov, prašnih delcev in drugega.
"S tem smo prihranili nekaj denarja pri kurjavi, a povzročili zdravstveno škodo otrokom in drugim, ni pa enostavno polovice gorilnih naprav, ki danes uporabljajo biomaso, spremeniti v okolju prijazne, ali pa jih zamenjati z drugimi, ki so ekonomsko enako ali bolj učinkovite," je poudaril Novak.
Zrak onesnažujejo zastarele kurilne naprave in nepravilno sušen les
Generalna direktorica direktorata za okolje Tanja Bolte je temu dodala še slabo prevetrenost, opozorila pa na napredek s sprejetjem načrtov za izboljšanje zraka za območja mestnih občin. A ukrepe je treba izvajati, je poudarila, denar za to bo prihajal predvsem iz kohezijske politike v letih 2014-2020 in iz podnebnega sklada. Iz slednjega bo država sofinancirala nakup kurilnih naprav tudi za gospodinjstva z najnižjimi dohodki.
Ker pa je večina Slovencev napačno prepričana, da zrak onesnažuje industrija, ne pa zastarele kurilne naprave in les, ki ni pravilno sušen, bo glavna naloga ministrstva ozaveščanje ljudi, je dodala.
Filip Kokalj s Fakultete za strojništvo v Ljubljani je opozoril, da ta trenutek v EU zaradi poslabšane kakovosti zraka po nekaterih ocenah umre 440.000 ljudi letno in da nam ne pomagajo ne sistemska ureditev ne najboljši sistemi, če jih uporabniki ne znajo uporabljati.
Novi načrti za boljšo kakovost zraka
Z novim energetskim konceptom Slovenije s skrbjo za čisti zrak in novim razvojnim ciklusom s številnimi novimi delovnimi mesti bo vedno večja pozornost namenjena preventivi, sedanje javne službe za varstvo zraka pa se bodo v celoti spremenile od služb za kontrolo emisij in zbiranje podatkov v službe za svetovanje, so ob predstavitvi posveta povedali udeleženci.
KOMENTARJI (124)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.