Pristojni organi bodo dovoljenja izdali po predhodnem varnostnem preverjanju prosilcev, kar pomeni, da bodo morali prosilci izpolniti posebej za ta namen sestavljen vprašalnik s 17 vprašanji.
Poleg osebnih podatkov bo potrebno v vprašalnik vpisati podatke o tekočih kazenskih postopkih oz. že izrečenih kaznih in pravnomočnih obsodbah zaradi naklepnih kaznivih dejanj ter o disciplinskih ukrepih v zadnjih dveh letih. Potem pa tudi o odvisnosti od alkohola ali mamil, finančne prezadolženosti in stikih s tujimi varnostnimi in obveščevalnimi službami. Prosilce bodo varnostno preverjali le ob njihovem pisnem soglasju.
Vlada bo ustanovila urad za varovanje tajnih podatkov, ki bo vodil evidenco o izdanih dovoljenjih za dostop do tajnih podatkov in ljudeh, ki so jih varnostno preverjali.
Za kršenje določb zakona o tajnih podatkih so za odgovorne ali pooblaščene osebe predvidene denarne kazni od 50 tisoč 100 tisoč tolarjev. Denarna kazen se nanaša na kršenje določb tega zakona v smislu določanja stopnje tajnosti, označevanja, preklicevanja, pretiravanja pri oznaki tajnosti, če pa zaradi kršitve pride do škodljivih posledic za državo, gre za kaznivo dejanje.