
Varovanje pred hišo bivšega predsednika Milana Kučana se je tudi v praksi spremenilo: policista, ki je stražil pred hišo v Murglah, ni več. Kako bo policija v prihodnje varovala bivšega predsednika, še ni povsem jasno, ustrezne ukrepe bodo sprejeli potem, ko bo zakon začel veljati tudi v praksi. Kučan naj bi bil upravičen tudi do voznika, ki naj bi opravljal tudi naloge osebnega varovanja.
Za Kučanovega bližnjega soseda, predsednika države Janeza Drnovška, se glede varovanja ni spremenilo veliko. Njegovo hišo je policija varovala že prej, ko je bil še v funkciji predsednika vlade. Drnovšek namreč spada med 6 državljanov Slovenije, ki so posebej varovani, torej tiste, ki jih policija tudi fizično varuje 24 ur na dan. Do najvišje stopnje varovanja sta po posebni uredbi poleg predsednika države upravičena še premier in predsednik DZ, sledijo zunanji, notranji ter obrambni minister.

Tako se bo varovanja po novem moral navaditi tudi predsednik vlade Anton Rop. Policija njegovo hišo v Vodicah tudi dejansko že varuje. Policisti, ki stražijo pri premieru, so zaenkrat na mrzlem. Pred hišo v Vodicah namreč še ni postavljene stražarske hišice, saj je potrebno dobiti še vsa soglasja, pravijo na Uradu za zaščito. Predsednik državnega zbora Borut Pahor živi v bloku, tako da ga policisti varujejo malo drugače. Samo fizično varovanje pa varovane osebe bolj kot neko ugodnost, pogosto prej doživljajo kot breme.
JOŽE SIRONIČ: ŠTEVILO UKREPOV JE ODVISNO OD STOPNJE VAROVANJA DOLOČENE OSEBE
Ali je bivši predsednik Kučan v tem vmesnem času, ko novi zakon še ni začel veljati, ustrezno varovan? Njegovi hiši bi se namreč lahko približal kdorkoli...

Po naši oceni je varovanje bivšega predsednika Milana Kučana urejeno tako, kot je potrebno. Že do sedaj je policija varovala in izvajala varnostne ukrepe na podlagi uredbe varovanja določenih oseb in objektov, katere predvideva operativno-preventivno, tehnično in pa fizično varovanje objektov, tako da je zagotovljena njegova varnost.
Kako pa so sicer varovane hiše oziroma domovanja najvišjih državnih funkcionarjev? Imajo posebne alarmne sisteme, videonadzor…?
Objekti so varovani tako kot pri osebah, odvisno od ranga oziroma stopnje varovanja. Tako, da je za najvišje predstavnike več teh ukrepov, s katerimi varujemo, predvsem gre za tehnične ukrepe in pa uporabljamo tudi fizično varovanje po potrebi.
Kako se sploh odločate o potrebnem številu varnostnikov za določeno varovano osebo in opremi oziroma oborožitvi, ki jo varnostniki potrebujejo?
Kot sem že omenil, je število ukrepov odvisno od stopnje oziroma ranga varovanja naših najvišjih predstavnikov družbene oblasti. Druga stopnja pa je konkretna ocena ogroženosti in na podlagi le-te se odločamo glede števila in opreme, ki jo dodelimo varnostnikom.
Se je že zgodilo, da je bila varnost kakšnega politika posebej ogrožena? Ste že imeli kakšno izredno stanje?
Če govorimo za naše politike, konkretnih primerov ogrožene varnosti dejansko neposredno nismo obravnavali. Lahko pa povem, da na leto sprejmemo okoli sto anonimnih groženj tem našim politikom, katere pač raziščemo in postorimo ustrezne ukrepe, tako da smo na tem področju tudi zelo aktivni. Vsako grožnjo je treba vzeti zelo resno, saj se nikoli ne ve namen in resnost človeka, ki to grožnjo pove. Konkretno o teh zadevah pa tukaj dejansko ne bi rad preveč govoril.
Kdo od naših politikov je bil, po vašem mnenju, najbolj ogrožen do sedaj?
Tisti, katerim pripada najvišja stopnja varovanja.