
Kakor je dejala predsednica civilnega združenja NELI (Nestrankarska ljudska iniciativa) Danijela Petan, je izredno zaskrbljujoče dejstvo, da je letno poročilo varuha človekovih pravic za leto 2001 državni zbor obravnaval šele novembra leta 2002, čeprav ga je k pravočasni obravnavi tega poročila pozvalo tudi združenje NELI.
Po besedah Petanove so v združenju NELI podrobno proučili letno poročilo o delu varuha človekovih pravic in 60 primerov, ki jih varuh opisuje v svojem poročilu. Po presoji članov združenja je dejanska funkcija varuha človekovih pravic daleč od njegove ustavne funkcije, saj varuh ni ukrepal zoper kršitelje človekovih pravic v pravosodju, med odvetniki in v upravnih organih niti takrat, ko so bile najbolj grobo kršene ustavne pravice državljanov. Kakor je dejala Petanova, očitno kazenski zakonik in zakon o kazenskem postopku pri nas veljata samo za kurje tatove, ne pa za odlično plačane in stoodstotno zaščitene kršitelje v vseh treh vejah oblasti v Sloveniji. Predstavniki združenja NELI so opozorili tudi na neusklajenost statuta mestne občine Maribor, kar zavira delo lokalne samouprave.
V združenje NELI, ki deluje kot civilni varuh človekovih pravic, je združenih več kot 100 članov, ki si prizadevajo za spoštovanje ustavnih pravic in civilizacijskih norm v Sloveniji. Člani združenja so danes predstavili tudi šest konkretnih primerov kršenja človekovih pravic, ki jih doslej pristojni državni organi kljub opozorilom varuha človekovih pravic naj ne bi uspeli ustrezno rešiti.