Na uradu varuha človekovih pravic pravijo, da so v preteklih dneh prejeli več kot 100 različnih pobud glede določb zakona za uravnoteženje javnih financ (ZUJF). Te so posegle v doslej uveljavljene pravice na področju pokojninskega in invalidskega zavarovanja in prizadele več kot 25.000 upravičencev, pravijo na uradu.
Ko so proučili vse pobude in prebrali informacije v medijih, so ugotovili, da v zakonodajnem postopku niso bila spoštovana nekatera temeljna načela za pripravo predpisov. Zlasti načelo sorazmernosti, odgovornosti, določnosti in transparentnosti. Na uradu pravijo, da je s tem državni zbor kršil tudi svojo resolucijo o normativni dejavnosti. "Kršitev postopkovnih določil pa ustvarja tudi dvom v legitimnost uveljavljenih rešitev, kar nikakor ni v prid pravni državi, kot jo opredeljuje in zahteva Ustava RS," pravijo na uradu.
Varuh sicer ocenjuje, da pristojni državni organi tudi po uveljavitvi spornih zakonskih določb javnosti niso pravočasno in pravilno informirali o njihovi vsebini, še zlasti pa so k nerazumevanju pripomogle različne interpretacije različnih državnih organov, ki dokazujejo neprimerno strokovno pripravljenost sprejetih rešitev, še zlasti pa neupoštevanje njihovih posledic.
Ob tem je varuh od vodstva Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ) dobil informacijo, da je ZPIZ prejel že preko 2000 različnih zahtevkov za preveritev pravilnosti, ugovorov in pritožb, ki jih bo vse obravnaval kot zahteve za preveritev napak pri izračunih. Zato o njih ne bo odločal v upravnem postopku z odločbo, pač pa bodo v najkrajših možnih rokih vsi upravičenci posebej obveščeni o morebitnih ugotovljenih napakah.
Varuh: ZPIZ ni izdal nikakršnih odločb
Po oceni varuha človekovih pravic je ZUJF posegel v pravico posameznikov do pokojnine, o čemer pa pristojni organ (ZPIZ) ni izdal nikakršnih odločb, pač pa je prizadetim posameznikom poslal le obvestilo, ki ima podobno vsebino, kot bi jo sicer morala imeti tovrstna odločba. Po stališču ZPIZ je ZUJF namreč določil le (negativno) uskladitev in ne zmanjšanja pokojnin, o uskladitvah pa tudi v preteklosti nikoli niso bile izdane posebne odločbe, temveč zgolj obvestila.
Tako na uradu varuha menijo, da je omenjeno obvestilo ZPIZ po svoji vsebini odločba, saj ne gre le za enostavno usklajevanje pravnomočno določene višine pokojnine, temveč dejansko za odločitev o njenem zmanjšanju. "Zato bi moralo biti po mnenju varuha zoper odločbo prizadetim na voljo primerno pravno sredstvo," pravijo na uradu.
Dodajajo, da je v skladu s 157. členom ustave zoper posamične akte, s katerimi se posega v ustavne pravice posameznika, zagotovljeno sodno varstvo v upravnem sporu. Vendar pa tovrstni pravni postopki zahtevajo precej časa, znanja in finančnih sredstev. "Zato se je varuh odločil, da bo zahteval oceno ustavnosti spornih določb ZUJF pred Ustavnim sodiščem RS," so dodali na uradu.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.