
Varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek je na Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani dal predlog za pregon zaradi kaznivega dejanja obrekovanja zoper pet poslancev SNS.
Predlog zajema vse poslance stranke SNS (razen Zmaga Jelinčiča), avtorjev poslanskih vprašanj, ki so se nanašala na Hanžkovo družinsko življenje. Civilna odškodninska tožba še sledi, je dejal Hanžek.
Poslanska vprašanja SNS nanašala na domnevno prepoved varuhu, da se ne sme približevati svojim otrokom. Hanžek je v predlogu za pregon navedel del odgovora vlade z 20. aprila na poslansko vprašanje Barbare Žgajner Tavš (SNS), ki se je nanašalo na preverjanje primernosti kandidatov za vodilne položaje. Vlada je poudarila, da glede konkretnega vprašanja, ki se nanaša na varuha človekovih pravic, odgovor presega njene pristojnosti. Varuh je namreč pri svojem delu neodvisen in samostojen, izvoli pa ga državni zbor na predlog predsednika republike.
Poslanci še brez komentarja
Poslanec SNS Sašo Peče je v odzivu na Hanžkov predlog za pregon pojasnil, da zadeve še ne more komentirati, saj je ne pozna. Poslanci jo bodo lahko komentirali šele, ko bodo o njej obveščeni, je dejal.

Nevarnosti nestrpnega političnega govora
Varuh je opozoril na nevarnost nestrpnega političnega govora, ki vpliva na javno mnenje ljudi. Pri tem je spomnil na deklaracijo o uporabi rasističnih, antisemitskih in ksenofobnih elementov v političnem govoru, ki jo je Evropska komisija za boj proti rasizmu in nestrpnosti (ECRI) sprejela 17. marca lani. Deklaracija poudarja, da je uporaba omenjenih elementov v političnem govoru etično nesprejemljiva. Spomnil je tudi na evropsko zgodovino, ki kaže, da politični govor, ki spodbuja verske, etnične ali kulturne predsodke ali sovraštvo, močno ogroža družbeni mir in politično stabilnost in neizogibno vodi v trpljenje vseh prebivalcev.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.