Varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik je k letnemu poročilu urada, ki ga je pripravil njen predhodnik, napisala spremno besedo, v kateri so zapisani poudarki poročila po njenem izboru. Kot najbolj perečo temo tako varuhinja izpostavlja pravice otrok in uvedbo zagovornika, ki bi pri uresničevanju pravic pomagal otrokom, starostnikom in hendikepiranim.
Opozorila je predvsem na sodne postopke ob ločitvah; naša zakonodaja po njenem mnenju namreč ne omogoča, da si "starši med postopkom ne bi nagajali", s čimer pa so pogosto kršene otrokove pravice. Kot je še dejala, bo v tekočem letu posebno pozornost namenila preprečevanju nasilja na vseh področjih življenja.
Spomnila tudi na izbrisane
Med svojimi poudarki je Čebašek Travnikova izpostavila tudi problem izbrisanih, na katerega je sicer v poročilu znova opozoril tudi Hanžek. Varuhinja je opomnila, da je ustavno sodišče svoje že povedalo in da je sedaj na potezi zakonodajna oblast, ki bo morala sprejeti ustrezne ukrepe za uresničitev odločbe ustavnega sodišča. Na problem izbrisanih je sicer, kot je dejala, ob predaji poročila opozorila tudi predsednika republike Janeza Drnovška ter predsednika državnega zbora Franceta Cukjatija.
Področja, ki jih je varuhinja še izpostavila, so šolstvo, zdravstvo, delovnopravna zakonodaja, diskriminacija in okolje. Sicer pa se do Hanžkovega poročila Čebašek Travnikova ni želela posebej opredeljevati, dejala je le, da je v poročilu nekaterim področjem morda posvečeno več pozornosti kot ostalim.
Hanžek opozoril na več let trajajoče probleme
Hanžek je v oceni stanja, ki jo je zapisal v poročilu, opozoril predvsem na probleme, ki se v Sloveniji vlečejo že vrsto let. Na prvo mesto je tako postavil problem izbrisanih, integracije Romov, zakon o duševnem zdravju in nasilje v družini. Obenem je opozoril tudi na neupoštevanje odločb ustavnega sodišča; v letu 2006 je bilo namreč neizvršenih 13 odločb sodišča. Med večjimi kršitvami človekovih pravic in pravne države je Hanžek v poročilu izpostavil dogodke v Ambrusu in selitev družine Strojan.
Najbolj se je sicer po ugotovitvah poročila v minulem letu povečalo število primerov na področju diskriminacije; urad varuha jih je lani obravnaval 46. Povečalo se je tudi število primerov s področja socialne varnosti (324). V primerjavi s preteklim letom pa se je najbolj zmanjšalo število primerov s področja stanovanjskih zadev in sodnih in policijskih postopkov.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.