Vodo so na Trnovem ob Soči začeli klorirati leta 2012, takrat so jim na vodohram namestili napravo za avtomatsko dovajanje natrijevega hipoklorita. "Naša pitna voda je brez klora dobra in nikoli prej nismo imeli nobenih težav," pravi Marko Matajurc, predsednik Krajevne skupnosti Trnovo ob Soči, ki je zbral tudi podpise vaščanov za ukinitev kloriranja. Zahtevo je podpisalo 107 od 110 vaščanov, ki bi raje vodo prekuhavali kot še naprej pili klorirano.
Sam klor raztopljen v vodi ni karcinogen, zagotavljajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. Težava nastopi kadar se klor veže na organske delce v vodi - teh je več, če je voda motna - takrat lahko nastanejo trihalometani, ki pa so karcinogen stranski produkt kloriranja.
Kljub temu je klor daleč najbolj uporabljeno dezinfekcijsko sredstvo pri nas, tako zaradi nizke cene, kot tudi zaradi enostavne uporabe. Obstajajo pa tudi alternative kot je dezinfekcija z ozonom, ki je bistveno dražja od klora, uporaba UV svetlobe, pri kateri je mogoče luči namestiti tudi pri vsaki posamezni hiši in ultrafiltracija, ki omogoča varno pitno vodo, brez dodajanja kakršnih koli kemikalij.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.