"To se lahko odvije v nekaj dneh," je o možnosti pomoči slovenskih zdravnikov v begunskih centrih na ukrajinski meji pojasnila predsednica zbornice Bojana Beović. Kot je dejala, bo ob tem treba zagotoviti varne pogoje za delo zdravnikov prostovoljcev in zanje organizirati prevoz. Zdravniki, ki se bodo za tak korak odločili, bodo delo opravili v prostem času, denimo ob koriščenju letnega dopusta, je pojasnila.
Pomoč je najbolj potrebna na mejah, v večjih taboriščih, kjer lahko pride do širjenja najrazličnejših bolezni. Poročil o večjih izbruhih bolezni sicer še ni, je poudarila. Sama je zasledila nekaj poročil o pojavu otroške paralize, saj cepljenje proti tej otroški bolezni v Ukrajini ni ustrezno urejeno.
Prav tako se je v zadnjem tednu 280 zdravnikov in zobozdravnikov javilo za pomoč pri zdravstveni oskrbi v primeru namestitve večjega števila beguncev v Sloveniji, je dejala. Velik odziv zdravnikov in zobozdravnikov je sicer ne preseneča: "Ker živimo zdravniki v duhu, da je treba pomagati."
Zdravniki in zobozdravniki lahko pomoč prispevajo v obliki finančnih sredste,v iz katerih bo Zdravniška zbornica nato opravila večje nabave materiala, ki bo poslan v Ukrajino. Pomoč lahko nakažete preko TTR računa Ustanove za pomoč ogroženim DRŽAVLJANI SVETA, Ulica Stanka Škalerja 29, 8250 Brežice.
TRR SI56 2900 0005 2601 308
BIC/SWIFT BACXSI22
Trenutno lahko nakažete sredstva za dva namena:
namen: MEDICINSKI MATERIAL-UKRAJINA
sklic:00 002-2022
namen: MLEKO V PRAHU-UKRAJINA
sklic: 00 001-2022
Pomoč za Ukrajino
V torek pa z akcijo zbiranja humanitarne in materialne pomoči za Ukrajino in ukrajinske begunce v drugih državah začenja tudi Mestna občina Maribor. Na lokacijah v Kamnici, Melju, Teznem, Studencih in Taboru bodo zbirali higienske pripomočke in prehrano, ločeno pa še prvo pomoč in gasilsko reševalno opremo. Mesto je dalo na voljo tudi namestitve.
Akcije zbiranja higienskih pripomočkov in prehrambnih izdelkov v petih mestnih četrtih bodo potekale v torek in četrtek od 12. do 16. ure, zaenkrat do 15. marca. Na občini poudarjajo, da mora biti oprema uporabna in primerna za delitev končnim upravičencem. Hrana mora biti vsaj pol leta pred rokom uporabe in zapakirana v originalno embalažo.
V Mariboru sicer pomoč že zbirajo na sedežu podjetja Marifarm, podjetji Farmadent in Mariborske lekarne pa sta poskrbeli za donacijo opreme prve pomoči. Dobrodošla je tudi finančna pomoč. Beguncem iz Ukrajine so dali na voljo namestitvene zmogljivosti Hostla Pekarna in Javnega medobčinskega stanovanjskega sklada Maribor. Tam že prebiva več družin in posameznikov. Zbiranje pomoči se koordinira na državni ravni, zato bodo vso zbrano pomoč prepeljali v državni logistični center Roje, od tam pa bo dostavljena pomoči potrebnim.
KOMENTARJI (144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.