Slovenija

'Več kritičnosti in ne le prikimavanje'

Ljubljana, 13. 05. 2010 17.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

To od zdravstvenega sveta pričakuje zdravstveni minister Marušič. Svet bo tako ministru posredoval svoje pripombe glede predloga zakona o zdravstveni dejavnosti.

Marušič
Marušič FOTO: Aljoša Kravanja

Minister za zdravje Dorjan Marušič je danes zdravstvenemu svetu predstavil svoj pogled na zdravstveni sistem. Kot je dejal, od zdravstvenega sveta pričakuje več proaktivnosti ter "kritičnosti in ne samo prikimavanja".

Minister si bo v mandatu prizadeval ohraniti finančno vzdržnost in vzdržnost samega zdravstvenega sistema, kar pa pomeni ohraniti ali celo povečati doseženo v zdravstvu. Med področji, katerih se bo lotil za ohranitev vzdržnosti sistema, je izpostavil kadrovsko politiko, področje zdravil in področje kakovosti in varnosti.

Pri tem je napovedal pripravo strateških dokumentov z akcijskimi načrti na vsakem od naštetih področij, od zdravstvenega sveta pa pričakuje aktivno sodelovanje pri pripravi dokumentov ter pri dopolnjevanju predloga zakona o zdravstveni dejavnosti.

Tako bo zdravstveni svet pripravil pripombe na predlog zakona o zdravstveni dejavnosti (verzija iz 10. marca), o tezah pa bodo razpravljali prihodnjo sredo na sestanku pri ministru. Sicer pa se bo po mnenju ministra treba čim hitreje lotiti zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju.

Med spremembami oz. dopolnitvami predloga zakona o zdravstveni dejavnosti je omenil opredelitev mreže, razmejitev javnega in zasebnega ter normativov. Po njegovi oceni je trenutna opredelitev mreže v zdravstvu tako rigidna, da ne bo mogel imeti niti minister vpliva na njeno širjenje na primarni ravni. O opredelitvi oz. razmejitvi javnega in zasebnega v predlogu omenjenega zakona je Marušič mnenja, da se njegov pogled na to temo ne bo razlikoval od pogleda zdravstvenega sveta. Preden je Marušič postal minister, je bil namreč član sveta, kjer so si bili po njegovih besedah precej enotni glede tega vprašanja. Ob tem je tudi napovedal, da ne namerava spreminjati sestave zdravstvenega sveta, ki ga bo moral na novo imenovati, saj je ta vezana na mandat ministra.

Kje dobiti zdravnike?

Sicer pa minister išče vse možne vzpodbude za večji priliv zdravnikov. Leta 2015 se bo po njegovih napovedih letno več zdravnikov upokojilo kot pa na novo prišlo v zdravstveni sistem. Zato napoveduje prevetritev področja specializacij, kot enega izmed možnih ukrepov je najavil odpravljanje administrativnih ovir pri vstopu zdravstvenih delavcev iz držav, ki niso članice EU. Po vzoru nekaterih drugih držav je ideja, da bi ti zdravstveni delavci imeli omejene naloge in bi delovali kot pomoč slovenskim zdravnikom. Jutri pa bo tudi dal pobudo za povečanje vpisa na medicinskih fakultetah. Medtem ko ljubljanska po njegovih besedah "poka po šivih", bi lahko na Medicinski fakulteti v Mariboru povečali vpis za 20 mest letno.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User437104
14. 05. 2010 06.44
Lahko bi zgruntal še, zakaj smo začeli z brezhibnim zdravstvom, z vso pripadajočo brezplačno štartno infrastrukturo ter opremo, potem smo vanj vložili še več denarja, zdaj pa proizvaja pretežno bolezen, smrt ter zgubo. Se sploh še splača omenjati, da imamo ob tem tudi brezmadežne, vrhunske zdravnike, ki čisto nikoli ne naredijo niti ene samcate napake? Tisto, da bo skušal izobraziti več zdravnikov ni slaba ideja, sploh nam manjka zobozdravnikov, brez katerih bo škrbast narod kmalu dobil še ostale bolezni, socialne pa tudi ne gre dajati za plombo. Ker me je že davno zgrabilo v vratu, zagotov ne bom kimal, glede kritičnosti pa sem si pripravil na ogled poučen dokumentarec, o ponovnem razmahu evgenike v svetu. To me zanima, ker sovpada z aktualnim političnim dogajanjem in je vsekakor nekaj, do česar je treba biti skrajno kritičen, z nično stopnjo tolerance :=(