Novelo zakona o Slovenski obveščevalno-varnostni agenciji (SOVA), ki z današnjim dnem stopa v veljavo, je bila potrebna, saj se je v času izvajanja zakona namreč zgodilo, da agencija obveščevalnih podatkov zaradi zakonske omejitve ni mogla posredovati nekaterim upravičencem, ki so te informacije potrebovali za svoje odločitve. Poleg tega novela uvaja lastno varnostno službo agencije, ki bo razpolagala z ustreznimi tehničnimi sredstvi in pooblastili za zagotavljanje varnosti objektov in njenih zaposlenih. SOVA bo tako lahko sama organizirala varovanje svojih objektov oziroma jih bo varovala njena varnostna služba. Agencija ima po noveli svojo službo varovanja, ki fizično in s pomočjo tehničnih sredstev varuje ograjeno območje, objekte in prostore agencije.

Uradne osebe agencije, ki neposredno izvajajo naloge tajnega pridobivanja podatkov in naloge obravnavanja tajnih podatkov ali druge naloge, pomembne za varnost nekaterih oseb in objektov, pri katerih obstaja povečana nevarnost za njihovo varnost, zdravje ali življenje, ter druge uradne osebe agencije, ki so posebej izpostavljene nevarnosti in ogroženosti ter jih določi direktor agencije, imajo v skladu z novelo zakona pravico imeti in nositi službeno orožje ter strelivo. Strelno orožje smejo uporabiti le ob pogojih, ki jih kazenski zakonik določa v zvezi s silobranom in skrajno silo. Način in pogoje nabave, posesti in nošenja orožja uradnih oseb agencije določi vlada.
V določenih primerih lahko pristojno sodišče dovoli tudi nadzorovanje telekomunikacij v Sloveniji z izpisom telekomunikacijskega prometa. Ta obsega izpis vseh dohodnih in odhodnih klicev na telekomunikacijskem sredstvu, vključno s podatki o lastnikih oziroma uporabnikih telekomunikacijskih sredstev, s katerimi se je oziroma se bo opravljal telekomunikacijski promet, četudi so tajni. Pridobitev izpisa telekomunikacijskega prometa se lahko dovoli za največ šest mesecev. Operaterji telekomunikacijskih storitev so v zvezi z nadzorom telekomunikacijskega prometa dolžni na pisno zahtevo direktorja agencije sporočiti podatke o naročniku telekomunikacijskega priključka, čeprav je tajen, ter na podlagi odredbe sodišča sporočiti podatke, ki se nanašajo na naročnika in uporabnika ter so potrebni za vzpostavljanje zveze.