Zobozdravniki v Sloveniji grobo kršijo človekove pravice, s tem ko ne sprejmejo oz. izločijo pacienta, pa čeprav imajo slednji plačano zavarovanje, ki vključuje tudi zobozdravtsvene storitve. ZZZS pripravlja nov način plačevanja zobozdravnikov. Kar 28 odstotkov ljudi nima zobozdravstvene oskrbe oz. jih zobozdravniki zavrnejo. Ne vsi. Nekateri zobozdravniki imajo tudi do 2500 pacientov, spet drugi le 400. Na drugih področjih zdravstva niso opazili podobnih težav. Kar je nedovoljeno. Zavod želi s spremembo predloga doseči uresničevanje ustavne in človekove pravice o splošni dostopnosti storitev vsem zavarovancem. Zobozdravniki so plačani tako vsi ostali zdravniki. Zobozdravstvena služba v Sloveniji, po skupnih podatkih, že 3 leta ni izpeljala programa, tako da 2 odstotka denarja ostaja neizkoriščenega. Kar pomeni, da so težave nekje drugje, kar pa bi morali po mnenju ZZZS povedati zobozdravniki sami.
Predlog je, da se financiranje posameznika ali ZD povezuje poleg količine opravljenih storitev, tudi s tem koliko imajo opredeljenih oseb. Povprečno naj bi imeli zobozdravniki letno registriranih okrog 1800 otrok, odraslih 2500. Kar je tudi po mnenju Martina Totha, svetovalca generalnega direktorja za zdravstveno zakonodajo pri ZZZS, nemogoče obdelati, vendar morajo imeti vsi zobozdravniki enako dostopnost, še poudarja Toth.
Zobozdravniki se sklicujejo na denar in tudi na kakovost storitev. Kar se denarja tiče so zobozdravniki plačani enako kot vsi ostali zdravniki, pravi Toth. Vse izhaja iz enake kolektivne pogodbe, kar zavod v celoti upošteva. O programu, količini storitev in denarju, ne odloča zavod sam, ampak so to partnerski odnosi: ministrstva za zdravje, predstavnikov izvajalcev in zavoda. Vsako leto partnerji sklenejo dogovor. In vsa leta doslej je zdravniška zbornica v imenu zobozdravnikov na pogoje pristajala, še dodaja.
Kot pravi Toth Zavod ponuja celo več. Zobozdravniki, ki bodo imeli več pacientov, bodo dobili več denarja. Kar bo najverjetneje v interesu zasebnikov. Zobozdravniki v javnih zavodih pa so plačani po kolektivni pogodbi in jim je vseeno ali imajo veliko ali malo storitev. Bojazni, da bi se to izkoriščalo, bo besedah Totha ni.
Zobozdravniki drugačnega mnenja
Pri zdravniški zbornici menijo, da je zavod omenjeni predlog pripravljal v tajnosti kar dve leti, in da so ga šele zdaj predstavili na pogajanjih. Kot dodaja Sabina Markoli, podpredsednica Zdravniške zbornice, zavod na pogajanja hodi s figo v žepu in ne upošteva dogovorov. Če bi prišlo do sprememb, zobozdravniki opozarjajo, da bi nastajale daljše čakalne dobe.
Zveza potrošnikov o pravicah do zobozdravstvenih storitev
Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) pa bo v okviru predstavitve empirične raziskave oz. ankete o "uveljavljanju pravic do zobozdravstvenih storitev iz naslova obveznega zdravstvenega zavarovanja v praksi" v sredo pripravila okroglo mizo.
Najpomembnejše ugotovitve, ki izhajajo iz opravljenega anketiranja ZPS:
Anketo so izvedli v obdobju med 15. oktobrom in 8. novembrom 2007 na vzorcu 700 oseb. Anketa je potekala v naslednjih mestih:
Ljubljana - 300 oseb
Maribor - 200 oseb
Novo mesto - 100 oseb
Koper - 100 oseb
Vzorec je sestavljalo 54 % žensk ter 46 % moških. Največ (27,29 %) udeležencev je bilo starih med 46 in 55 leti, najmanjšo skupino (3,71 %) pa so sestavljali udeleženci stari med 18 in 25 let. Zaposlenih je bilo 60,83 % udeležencev, 29,12 % je upokojenih, 10,04 % pa brezposelnih. Največ udeležencev ima dokončano srednješolsko izobrazbo (49,57 %), 30,86 % ima dokončano fakulteto, 1,86 % pa je brez izobrazbe. Kar 95,14 % udeležencev ima sklenjeno dopolnilnozdravstveno zavarovanje.
- Več kot 45% anketirancev je na obisk zobozdravnika čakalo od 1 do 4 mesecev.
- Samo nekaj manj kot 33% anketirancev je na izdelavo mostička čakala do tri mesece.
- Samo 25% anketirancev je dobilo od zobozdravnika popolne informacije pred posegom.
- 43% anketirancev zobozdravnik pred posegom ni seznanil ali obstaja rešitev brez doplačila.
- Samo 11,57% anketirancev primerja cene pred posegom.
Za storitve je moralo več kot 50% anketirancev kljub temu, da so dali zdravstveno kartico, doplačati.
- Še vedno skoraj 30% anketirancev za opravljene storitve ni prejelo računa.
- Le 65,05% udeležencev je prejelo specificiran račun glede na opravljeno storitev in uporabljeni material.
- Doplačila so pri mostičkih in protezah visoka in jih je moral plačati precejšen delež anketirancev.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.