Slovenija

Ne kupujte predpakiranih potic, specite jo raje sami

Ljubljana, 19. 04. 2019 18.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Domačo orehovo potico – tako, kot so jo pripravljale že naše (pra)prababice, boste na trgovskih policah zelo težko našli, so ugotovili na Zvezi potrošnikov Slovenije. Pregledali so deset orehovih potic in ugotovili, da so takšne brez aditivov prej izjema kot pravilo, nekatere imajo "zanimiv" seznam sestavin, vsebujejo pa od 40 do 60 odstotkov nadeva oz. od 9 do 28 odstotkov orehov.

Na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) so pregledali deset orehovih potic (dve sta bili brez rozin, ena pa veganska) – Pečjak, Orehova potica z rozinami, Mercator, Slovenska potica, orehova z rozinami, Mlinotest, orehova potička, Spar Premium orehova potica, Žito, Domača orehova potica, Mercator, Veganska orehova potica, Slaščičarstvo Kovačič, orehova potica, Slovenski izdelek, orehova potica, Žito, orehova potica, Okus tradicije, orehova potica.

Če želite potico brez aditivov, vas čaka branje deklaracij, saj so takšne potice prej izjema kot pravilo, so ugotovili.

Receptu za slovensko potico se najbolj približa Mercator, slovenska potica, ki tudi nosi oznako zajamčena tradicionalna posebnost.
Receptu za slovensko potico se najbolj približa Mercator, slovenska potica, ki tudi nosi oznako zajamčena tradicionalna posebnost. FOTO: Dreamstime

Voda na vrhu seznama sestavin?!

Pregled seznama sestavin izbranih potic razkrije, da se receptu za slovensko potico (ZTP) najbolj približa Mercator, slovenska potica, ki tudi nosi oznako zajamčena tradicionalna posebnost. Vsebuje le moko, orehe, mleko, sladkor, maslo, rozine, jajčni beljak in rumenjak, kvas, rum, cimet, sol in aromo. Tudi seznam sestavin ostalih pregledanih potic se običajno začne z belo pšenično moko, kar pomeni, da jo je v izdelku največ, sledijo orehi, sladkor, voda, maščoba (v večini rastlinska) ter številne mlečne in jajčne sestavine, aditivi in arome.

Pri izdelku Slovenski izdelek, orehova potica, pa je prva sestavina na seznamu voda, kar precej preseneča, saj to pomeni, da je v izdelku največ vode. Veganska potica ne vsebuje mlečnih in jajčnih sestavin.

Maslo, uporabljeno le pri eni potici

Ko potico pripravimo doma, običajno uporabimo maslo, ki je tudi del sestavin v receptu za slovensko potico ZTP. Med pregledanimi poticami pa je maslo uporabljeno le pri izdelku Mercator, slovenska potica. Nekaj ga je skupaj z rastlinskimi maščobami dodanega še v izdelku Okus tradicije, orehova potica. Ostale potice vsebujejo zgolj rastlinske maščobe, predvsem sončnično in repično ter kokosovo in palmino olje. Zamenjava masla z rastlinskimi maščobami zagotovo vpliva na nižjo ceno vhodnih surovin, hkrati pa nudi boljše tehnološke lastnosti pri pripravi potic in daljšo obstojnost. V izdelku Slaščičarstvo Kovačič, orehova potica, so rastlinske maščobe v delno hidrogenirani obliki, kar pomeni, da je velika verjetnost, da je v izdelku prisotnih tudi nekaj zdravju škodljivih trans maščobnih kislin.

Od 9 do 28 odstotkov orehov

V potici si običajno želimo več nadeva, saj je tako bolj okusna in sočna. Proizvajalci na poticah navajajo, da vsebujejo od 40 do 60 odstotkov nadeva, a naj vas te vrednosti ne zavedejo, saj ne odražajo dejanske količine orehov. Pregledane potice so vsebovale od 9 do 28 odstotkov orehov. Vsem, z izjemo dveh (Okus tradicije, orehova potica in Slovenski izdelek, orehova potica), so v nadevu dodane tudi rozine.

Barve na prehranskem semaforju potrjujejo, da je potica sladica, ki ni namenjena vsakodnevnemu uživanju, seveda pa si kak kos ob praznični priložnosti lahko privoščimo.
Barve na prehranskem semaforju potrjujejo, da je potica sladica, ki ni namenjena vsakodnevnemu uživanju, seveda pa si kak kos ob praznični priložnosti lahko privoščimo. FOTO: Dreamstime

Aditivi in arome

Sestavine, ki se jim pri domači peki skoraj zagotovo izognemo, so arome in številni aditivi, ki so večini pregledanih potic dodani v obliki emulgatorjev, sredstev za uravnavanje kislosti ter obdelavo moke, konzervansov in barvil. Popolnoma brez aditivov je le izdelek Mercator, slovenska potica, ki vsebuje le aromo. Po drugi strani pa se pri edini potici, ki nosi ime "domača" seznam aditivov kar ne konča. Domača orehova potica – Žito vsebuje: sredstvo za uravnavanje kislosti: citronska kislina, kalcijev fosfat, kislina: ocetna kislina, sredstvo za obdelavo moke: askorbinska kislina, konzervans: kalijev sorbat, sorbinska kislina, žveplov dioksid, emulgatorja: sojin lecitin, mono in di gliceridi maščobnih kislin, barvilo: karoteni.

Energijska bomba

Potice vsebujejo približno 370 kcal (1550 kJ) na 100 g, kar jih uvršča med energijsko bogata živila. Na prehranskem semaforju jim tako za maščobo (7,3 g do 37,7 g v 100 gramih izdelka), kot nasičene maščobe (1,8 g do 9,3 g v 100 gramih izdelka) zasveti oranžna ali celo rdeča luč. Poleg maščobe vsebujejo tudi lepo količino sladkorja, od 9,7 g do 23,9 g v 100 g. Barve na prehranskem semaforju potrjujejo, da je potica sladica, ki ni namenjena vsakodnevnemu uživanju, seveda pa si kak kos ob praznični priložnosti lahko privoščimo.

Sprejmite izziv in specite potico doma

Če se še niste, je mogoče sedaj priložnost, da se preizkusite v pripravi potice. Lahko uporabite recept za slovensko potico (ZTP), ki ga najdete tukaj.

Ali pa se lotite priprave orehove potice po receptu sestre Bernarde Gostečnik, ki je poskrbela za 30. ponatis Velike slovenske kuharice – kuharske biblije, ki jo pozna že skoraj vsako gospodinjstvo. 

Recept:

Orehova potica

Sestavine

60 dag moke, žlička soli, 3 dag kvasa, 5 dag sladkorja, 8 do 12 dag maščobe, 2 do
5 rumenjakov, pičle 3 do 4 dl mleka, limonina lupinica, 2 žlici ruma,; nadev:10 dag masla,3 rumenjaki, 10 dag sladkorja z limonino lupinico, 4 žlice sladke smetane, 60 dag mletih orehov, sneg 2 beljakov; jajce za mazanje

Postopek

Zamesi testo in pusti, da vzhaja. Maslo penasto umešaj z rumenjaki in sladkorjem z limonino lupinico. Pridaj smetano, polovico orehov in rahlo primešaj sneg beljakov. Vzhajano testo razvaljaj, namaži z nadevom in potresi s preostalimi orehi. Potico tesno zvij, položi v pomaščen model, prepikaj z iglo in daj na toplo, da vzhaja. Vzhajano pomaži z jajcem ter peci pri 180 °C 60 minut.

In ne skrbite, če vam ne bo popolnoma uspela, saj je za pripravo potrebnih kar nekaj veščin. Lahko pa računate na začetniško srečo!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (23)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

poookie
26. 04. 2019 10.30
+1
Vedno sem imela neko strahospoštovanje do priprave potice, dve leti nazaj pa sem se opogumila in jo pripravila sama...zdaj jo za praznike ali druge priložnosti spečem doma in moram priznat, da sem kar ponosna, da znam pripravit tradicionalno slovensko jed.
nikhrast
20. 04. 2019 16.47
-2
Pa saj je potica naprodaj po supermarketih, pekarijah, delikatesah... celo leto, božič in velika noč nista edini cajt za potico. Pa isto gre za šunko in ostalo,. To je problem, vsega na pretek, pa kadar hočemo.
periot22
20. 04. 2019 10.48
+1
Vse kar prodajajo po trgovinah je presladko!
janezpodre
20. 04. 2019 08.30
+2
Seveda pa bo, če vam bo kateri od navedenih pekov plačal reklamo, bo pa v trenutku tolk dobra, da bi jo še angelčki in papež Francl jedli.
User389710
20. 04. 2019 08.00
+1
Škoda da je na trgovskih policah vse več izdelkov, ki vsebujejo polno aditivov in to se pod oznako domače. In ja najboljša je res doma narejena potica, seveda spet če so vse sestavine take kot morajo biti seveda se spet pojavi vprašanje bio ali ne bio.. Jajca talna, hlevska reja... Orehi domači, uvoženi... Kakorkoli že upam da so vse doma narejene potice narejene z ljubeznijo ne glede na sestavine.. Pa lepe praznike vsem🌼🌸💮
TistoPravo
20. 04. 2019 07.43
+3
Od tašče je najboljša. Najprej tastara, pol pa še tamlada. Obe rade imele
deltex
19. 04. 2019 21.42
+3
Meni je tako hecna fraza "kot so jo pekle že naše babice"...saj tradicija nekaj velja, vendar je vmes svet ugledal toliko inovacij, novih surovin, sestavin, tehnologij itd... da je danes mnogo jedi še boljših, od tistih babičinih, seveda pripravljenih doma, masovna proizvodnja je nekaj drugega...
Uporabnik1385495
20. 04. 2019 07.40
+5
Receptira potice je preprosta in tu bi kaj spreminhati.Kaksna pa naj bo inovacija v zvezi s potico?Namesto moke bi dali noter...kaksen tehnoloski napredek?Industrija je ze iznasla tehnoloske napredke pri hrani v splosnem.Vecinoma zdravju skodljive
periot22
19. 04. 2019 21.11
-1
Le zakaj 5 rumenjakov? Jaz dam 2 jajci! Pa v nadev ne dam nikoli beljakov masla in jajc! Sladkor pa dam po okusu!
Kliko7
19. 04. 2019 21.09
+20
V Startaj Slovenija so le neki privatniki, ki v zivljenju niso bili uspesni v sluzbah in so se kao nekaj spomnili, sedaj pa mislijo, da bodo bajno sluzili s svojimi kicastimi izdelki in tak je tudi Slovenska potica! Jaz sem jo poskusila in vam povem, da cesa slabsega se nisem jedla! Pa tudi letosnji proizvodi so eno nategovanj e slovenskega kupca! Od sladoleda, do nekih samponov in kaj vem, kaj se! Vse je nateg dragi moji ampak oni so zelo prepricani da prodajajo resitev na trgu!
TistoPravo
20. 04. 2019 07.48
+1
Zadeve so zanimive za ljudi, ki so jim pomembne embalaže...sama zgodba, ki stoji za samim produktom. Večina teh ljudi imajo dolgočasna obdobja v življenju večkrat na sporedu, da jih lupine tako privlačijo. Jajčna nas v obdobju velike noči zelo, samo si jo obarvamo in okrasimo po svojem okusu. Da bi pa človek veselo kupoval dnevno lupine okusov drugih, pa res nima niti malo lastne domišljije. Boljše olupiti lastnoročno kuhano jajce, pa čeprav iz dneva v dan.
fairplayy
19. 04. 2019 21.05
-2
Vsesplosno Prenaziranje ker kapitalizem tako pravi kaj pa ogljicni odtis, sunka jedel bitja ki je imelo oci, dacne govorim o raku in infarktu...
gizmo28
19. 04. 2019 19.32
+25
domača šunka, domača potička, jajčka in dva deci cvička s pelinom , to bo prava velika noč, potem v torek pa veliko vode in solate
gogi_
19. 04. 2019 19.29
+32
Bravo ,dober clanek. Zdej pa me zanima zakaj ste tolk promoviral poticko v startaj Slovenija? Najvecja prevara kar jih je v trgovinah,sam nekaj se ne ujema. En clanek pravi potica iz trgovine fuj,drug pa vauuu res idlicno . Tista sparova mala poticka ma tolk aditivov da zdrzi eno leto. Res naravno. Sicer se pa ne prodajajo ,tako mot se ne prodajajo ostali izdelki iz startaj prevare.
Polis123
19. 04. 2019 19.25
+26
Lepe praznike vsem! 🙂
tim38
19. 04. 2019 19.17
+22
v tem članku manjka še razpredelnica najboljše oz. najslabše ocenjene. Pa naj potem prodajajo.
Oliguma
19. 04. 2019 19.10
+22
Men bo Angelca patička spekla..
tim38
19. 04. 2019 19.41
+4
Jan088
19. 04. 2019 19.03
+35
Slovenija nujno potrebuje na podrocju prehrambne industrije in ponudbe prevetritev. Veliko je govorjenja, naredi se pa nic. Nadzor ne deluje in je podhranjen, kar potrjuje afera z mesom. Lokalna oskrba je slaba. Zakonodaja javnega narocanja katastrofalna, pristojno ministrstvo ne razume stanja na terenu, delovanja trga in potreb javnih narocnikov. Politiki in ministri populisticno nastopajo (npr. Zidan), v stilu "bomo", "bi bilo potrebno", "proucujemo"... naredi pa se malo konkretnih - uporabnih sprememb. In na koncu naivni potrosniki - ki kupijo vse, samo da je poceni. Za proizvajalce oz. lastnike je pomemben denar - It' s all about the money. Proizvodni procesi naravnani v taki smeri. Starejsi se spomnite, kaksen kruh smo jedli vcasih in kako okusen je bil kraski prsut? Pa danes? Zato kar veselo po "domaco" potico na trgovsko polico. Vmes poglejte za koliko eur isti trgovec prodaja 1 kg orehov in kako je lahko 1 kg "orehove" potice za tako ceno? Pa dober tek! In vesele praznike.
Mungos2
19. 04. 2019 18.36
+32
Zanima me, če zna avtorica članka sama speči potico ? Ali pa jo kupi in etiketo vrže stran ?
flatearth
19. 04. 2019 18.18
+8
Kaj niso levičarji sovražniki potic, potice so za njih preveč tradicionalne, še posebej če so žegnane,
Silvey
19. 04. 2019 18.33
+14
tamiflu
19. 04. 2019 19.07
+18
le glej,da ne boš jedel rdeče pobarvanih jajc,se ti lahko zatakne..