Slovenija

Večja varnost mladoletnikov

Ljubljana, 20. 09. 2007 09.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Predlog zakona o preprečevanju nasilja v družini se ne nanaša samo na ženske, temveč tudi na druge družinske člane.

Ministrica Cotmanova meni, da je skrajni čas za sprejetje zakona.
Ministrica Cotmanova meni, da je skrajni čas za sprejetje zakona. FOTO: POP TV

Vlada je na današnji seji za obravnavo v državnem zboru pripravila predlog zakona o preprečevanju nasilja v družini. Gre za prvi sistemski zakon na tem področju v Sloveniji, je na novinarski konferenci po seji povedala ministrica za delo, družino in socialne zadeve Marjeta Cotman. Dodala je, da je za sprejetje zakona skrajni čas in da bi ga potrebovali že pred desetimi leti.

Tovrsten zakon je sicer pripravila že prejšnja vlada, a je njegov osnutek obravnaval le nasilje v družini, katerega žrtve so bile ženske. Ker pa gre za širši problem, se sedanji predlog nanaša tudi na druge družinske člane oz. skupine žrtev, na otroke, moške, ženske, starejše in invalidne osebe, je pojasnila ministrica.

Ocene tujih raziskav kažejo, da je vsaka peta ženska vsaj enkrat deležna nasilja s strani svojega partnerja. Podobne so tudi ocene o nasilju staršev nad otroki. Poleg velikega števila neprijavljenih primerov predstavlja oviro pri meritvi obsega nasilja tudi neenotnost pri definiranju pojava. Nasilje v družinah je, zaradi umestitve v zasebni prostor posameznikov, v primerjavi z drugimi "javnimi" oblikami nasilja težje prepoznati in evidentirati.

Zakon opredeljuje posamezne oblike nasilja

Zakon opredeljuje posamezne oblike nasilja. Pri tem presega tradicionalno opredelitev, ki zajema zgolj fizično, spolno in psihično nasilje. Zakon določa naloge, vloge, mrežo in sodelovanje različnih državnih organov, nosilcev javnih pooblastil, izvajalcev javnih služb in organov samoupravnih skupnosti ter nenazadnje nevladnih organizacij. Določa pa tudi ukrepe za varstvo žrtev nasilja v družini, je vsebino zakona okvirno povzela ministrica.

Dodala je, da zakon zagotavlja posebno varstvo mladoletnim družinskim članom, starejšim in invalidnim osebam. Žrtvam nasilja po njenih besedah zagotavlja takojšnjo strokovno pomoč, pri čemer gre predvsem za dolžnost organizacij, da takoj ob zaznavi nasilja obvestijo center za socialno delo (CSD).

"V primeru suma storitve nasilnega dejanja proti mladoletni osebi mora vsak, ne glede na varovanje poklicne skrivnosti, obvestiti CSD, policijo in državno tožilstvo," je povedala Cotmanova. To po njenih besedah velja tudi za zdravstvene, šolske organizacije, vzgojno-izobraževalno osebje, je navedla.

V zakonu je posebej omenjeno varstvo identitete žrtve nasilja, predvsem ko gre za mladoletne osebe.

Med ukrepi, ki zagotavljajo varnost žrtve, je ministrica omenila varovanje življenja in zagotavljanje osebne varnosti žrtve - predvsem ob vstopu v stanovanje s policijske asistenco. Pri ukrepih, ki se predložijo sodišču, za mladoletno osebo to dolžnost prevzame CSD, polnoletna oseba pa se sama odloči, ali bo pred sodiščem zahtevala te ukrepe, je povedala Cotmanova.

Pojasnila je, da se ti ukrepi nanašajo predvsem na predvsem na prepoved približevanja žrtvi, prepoved vstopa nasilnežu v stanovanje, kot tudi približevanje okolju, v katerem živi žrtev, tudi službenemu mestu. Predlog zakona za večjo varnost žrtev predvideva še, da lahko sodišče v nepravdnem postopku na predlog žrtve povzročitelju nasilja naloži, da mora stanovanje v skupni uporabi prepustiti žrtvi v izključno uporabo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tomi.passion@gmail.com
20. 09. 2007 16.07
majanovak. Kaj je na papirju je vseeno, dejstvo je, da se v praksi ščiti samo žensko. sharon. Če bi ženske spremenile svoj pogled na moške in jim bolj zaupale ter jih ne bi obravanavale zgolj kot neke nerodneže, nasilneže in nekoristneže, bi se mnogo več očetov ukvarjalo z otroki. Tako pa imamo žensko, ki hoče imeti kontrolo nad vsem in vsakomur, še posebno otroki, ki jih kasneje lahko uporablja kot ščit in orodje manipulacije. Sicer pa je današnjka statistika jasna. Vedno več očetov se ukvarja z otroki in žal ali pa na srečo je tako, da moški mnogo boljši očetje otrokom kot pa so ženske mame otrokom. Ženke ste izgubile kompas, postala preambiciozne, bolestno obsedene z videzom in kariero. Več bi mogle dati vase in manj nase. Pa če vam je to všeč ali pa ne. Sicer pa tako ali tako ne pričakujem, da bi vam bilo, saj ženske nikakor ne prenesete kritike na svoj račun, še manj pa znate prevzeti odgovornost, Lažje je za vse kriviti moške in lagati samemu sebi. Mar ne? Opravičilo svetlim izjemam.
sharona
20. 09. 2007 14.51
Svetujem, da si predlagalci občasno ogledajo obnašanje žensk v trgovskih centrih, ko vlačijo s seboj otroke in jih vse žične, nadirajo in maltretirajo, da morajo hoditi z njimi. KAJ??a si že kje videl, da bi to moški naredil?NE!ZAKAJ NE? Ker moških v takšnih "neprijetnih" situacijah ni.poglej si statistiko, da so moški v 80% udeleženi le pri igricah in igranju nice guyev. pol se pa upa kdo čudit, da so mame živčne. kdo večinoma maltretira familijo, kdo večinoma pije, kdo, kdo, kdo??večinoma....90%
majanovak@yahoo.com
20. 09. 2007 14.23
Po besedah direktorice direktorata za družino na ministrstvu za delo Majde Erzar se v zakonu nasilje v družini ne veže zgolj na določeno skupino žrtev, čeprav raziskave kažejo, da so najpogostejše žrtve otroci in ženske. Pristojnim ustanovam in nevladnim organizacijam se nalaga nudenje pomoči vsem žrtvam, tudi starejšim družinskim članom, osebam z gibalnimi, senzornimi in intelektualnimi oviranostmi ter moškim kot žrtvam nasilja. Zakon kot nasilje v družini opredeljuje pet oblik nasilja (fizično, spolno, psihično, ekonomsko in zanemarjanje) in podaja definicijo vsake od njih, je pojasnila Erzarjeva. Spodaj pišoča, preberita si tekst v celoti. Nevladnim organizacijam se nalaga tudi skrb za moške kot žrtve nasilja. Zakon ne opredeljuje posebnih skupin žrtev in izključuje vsako diskriminacijo. Ampak nekateri pač ne znajo biti nikoli zadovoljni.
tomi.passion@gmail.com
20. 09. 2007 13.16
Strinjam se. Ponovno gre za apriori diskriminacijo moških in dajanje potuhe ženskam. Tudi takšni zakoni dajejo moč in samozavest ženskam, da to izkoriščajo, saj so zaščitene pred vsem in vsakomur. Dan danes so ženske mnogo bolj agresivne kot so bile. Predvsem do otrok in tudi do partnerjev, Tukaj mislim predvsem na psihično nasilje kot je isiljevanje preživnine, grožnja z ločitvijo in odvzemom otrok itd. Svetujem, da si predlagalci občasno ogledajo obnašanje žensk v trgovskih centrih, ko vlačijo s seboj otroke in jih vse žične, nadirajo in maltretirajo, da morajo hoditi z njimi. Tudi takšni zakoni so krivi, da nasilje narašča, saj je moški praktično potisnjen v kot. Ženske so vse močnejše na jeziku in pogosto provocirajo. Moški pa ima samo dve izbiri. ALi je tiho in postane copata, ali pa se postavi zase in razkira, da ga bo žena obtožila takšnega in drugačnega nasilja. ČE bi ostri, restrektivni zakoni veljali za vse in ne samo za moške, bi tudi ženske 2x premislile, preden bi se lotile izsiljevati. Prepričan pa sem, da bi bilo tudi nasilja manj.
pkorosec
20. 09. 2007 11.39
Ja lepo. Podpiram. AMPAK nekaj SPET manjka. Kje je omenjeno nasilje zensk v druzini, kjer bivsa partnerka lahko izzvaja nasilje nad bivsim partnerjem tako, da mu onemogoca stike s lastnimi otroki? Kaj pa tisti revezi ocetje, ki ostanejo brez lastnih otrok? Kdo je za to kriv? Je kriva drzava in njena sodisca, ki podpirajo taksno pocetje? Spet nikjer ni omenjeno psihicno nasilje mater nad otroki, ki izrazajo zeljo po stikih s svojim ocetom. Kot da tega ni.