Slovenija

Vedno več jih poseže po alkoholu

Brdo pri Kranju, 05. 11. 2006 15.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Večina mladih gre zvečer ven z zavestnim namenom da se opije z alkoholom, ugotavlja Urad za droge.

Trendi kažejo, da mladi vedno bolj tvegano pijejo alkohol
Trendi kažejo, da mladi vedno bolj tvegano pijejo alkohol FOTO: Reuters

V Sloveniji je podobno kot drugod po Evropi opazen trend, da gre vse več mladih zvečer ali v nočnem času ven z zavestnim namenom, da se napijejo ali da uporabijo prepovedane droge za boljše počutje in večjo sproščenost. Trendi kažejo tudi, da mladi vedno več tvegajo in vedno bolj tvegano pijejo alkohol. To je zelo zaskrbljujoče, meni Matej Košir z Urada za droge. Pravi, da bo treba v prihodnje temu področju nameniti več pozornosti.

Zato sta Urad za droge pri ministrstvu za zdravje in Lokalna akcijska skupina (LAS) za preprečevanje zlorabe drog v Mestni občini Kranj za temo 9. nacionalne konference lokalnih akcijskih skupin, ki je konec minulega tedna potekala na Brdu pri Kranju, izbrala preprečevanje in zmanjševanje uporabe alkohola in tobaka. V zadnjih nekaj letih so lokalni aktivisti pozornost namenjali zlasti prepovedanim drogam, medtem ko so temo alkohola in tobaka kar nekoliko zanemarili, je povedal Košir.

Mladi nabavljajo pijačo
Mladi nabavljajo pijačo FOTO: Reuters


V moderni družbi, ki je usmerjena v dobiček, je delovni dan vse daljši, prosti čas posameznika pa je omejen na večer in noči. Poleg tega velik del mlajše populacije živi pri starših in tako nima stroškov s hrano in bivanjem, dohodki pa ji ostajajo za zabavo in nočno pohajkovanje. V zadnjem desetletju se je zato po vsem svetu število različnih incidentov v nočnem času zelo povečalo.

"Tema alkohola in tobaka med mladimi je tako kar klicala po tem, da tudi nanjo organiziramo konferenco," je pojasnil Košir. Zbrali so najboljše slovenske strokovnjake na tem področju, ki so lokalnim aktivistom, laikom, občinskim uradnikom in politikom povedali, kaj je na tem področju aktualnega, kakšni so trendi in v katere programe oziroma aktivnosti se splača vlagati lokalna sredstva.

"Preventivni programi, ki so zdaj usmerjeni v preventivo v šolah, vrtcih in v lokalni skupnosti, se morajo vse bolj osredotočiti tudi v preventivo v prostem času mladih in njihovem nočnem življenju," pravi Košir.

Najbolj uporabljena droga je alkohol

Alkohol je najpogosteje uporabljena droga v Sloveniji, pa tudi v svetu. Po Koširjevem mnenju bi bilo zato morda potrebno, da lokalne akcijske skupine sedaj nekoliko ob strani pustijo tematiko prepovedanih drog in se posvetijo problematiki alkohola. Ta prav tako povzroča hudo odvisnost, pa tudi s socialnega vidika je zelo problematičen.

Poskrbeti moramo za bolj učinkovite preventivne programe, pravi Matej Košir iz Urada za droge
Poskrbeti moramo za bolj učinkovite preventivne programe, pravi Matej Košir iz Urada za droge FOTO: POP TV


Strategija oziroma politika preprečevanja uporabe drog v nočnem življenju mladih je šele v začetnih fazah. Ker problemi, povezani s ponočevanjem, v zadnjih letih strmo naraščajo, bo slej ko prej treba pripraviti celovito strategijo ali akcijski načrt ukrepanja na tem področju z namenom zmanjšati tvegano obnašanje mladih v nočnih klubih in diskotekah ter drugih gostinskih lokalih oziroma v nočnem življenju nasploh, meni Košir.

Simon Strgar iz Centra za odvisnosti Kranj je ob tem opozoril na nevarnosti novega zakona o varstvu javnega reda in miru, ki opredeljuje, da osebam, mlajšim od 16 let, med 24. in 5. uro zjutraj ni dovoljen vstop in zadrževanje v gostinskih obratih. Postavlja se vprašanje, kam se bodo podali mladi po polnoči. Iz lokala, kjer so pod nadzorom starejših, se najverjetneje ne bodo umaknili domov, temveč v parke, kjer nadzora ni, je prepričan Strgar.

Mladim ne smemo preprečevati nočne zabave, lahko pa jim z različnimi ukrepi omogočimo predvsem varnejše okolje za zabavo. Z informiranjem in ozaveščanjem jih lahko spodbujamo, da to počnejo bistveno varneje in manj tvegano, kot to počnejo zdaj. Ker mladi svoje zdravje v veliki večini zelo cenijo in ga postavljajo pred zabavo, obstajajo dobri temelji za učinkovito preventivno delo, zaključuje Košir.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

maxd@s-sser.lj.edus.si
06. 11. 2006 13.02
Same velike misli samozvanih veleumov. Obiskovanje nocnih zabav je lahko za nekatere cista neumnost za druge pa samo oblika druzenja in iskanje novih poznanstev. Sploh pa je vecina zgresila bistvo. V clanku govorijo o mladih in ne mladoletnih. Aktivisti skupine LAS in njim sorodni misleci so ze lani takoj po zadevi "Diskoteka Lipa" na studentskem klubu Gros v Grosuplju, pokazali kako si oni predstvaljajo zabavo za mlade. Tako so omejili obratovalni cas samo do 24 ure, s tem pa so klub spremenili v cisto navadni bife, ki z razliko od drugih 30 gostinskih lokalov v neposredni blizini, ki po koncu obratovalnega casa, samo zaklenejo vhodna vrata in se zabava nadaljuje, mora klub tudi izprazniti prostore v roku 30 min. Striktno izvajanje tega pa budno spremlja policija. Na pritozbo mladih (starost nekje med 17-28), da v Grosuplju ni nobenega javnega prostora namenjenega zabavi mladih odprtega po 24 uri, pa so lokalni svetniki oz. pravni organ, ki izdal odlocbo o obratovalnem casu, odgovorili, "Da je Ljubljana dovolj blizu". Med tem pa se ni nihce nikoli spotaknil ob to, da ima ta kraj, ki je po novem mesto, v samem centru vec kot 30 lokalov, kjer strezejo alkohol in niti enega, razen kluba Gros, kjer bi imel gost moznost dostopa do interneta. Da ne bi niti govoril kako mladina na podezelju prezivlja svoj prosti cas. Tam razen lokalne gostilne prakticno ni prostora kjer bi se lahko mladina srecevala in druzila. Zato eno posvetilo vsem aktivistom, ki hocete z zakoni omejevati mladinsko kulturo: "POT V PEKEL JE TLAKOVANA Z DOBRIMI NAMENI". Namesto da omejujete oz. kratite nase pravice, raje poskrbite za alternativo temu kar trenutno mladina ima. Ce boste v svojem pocetju pametni, preudarni in razumevajoci, potem je vas uspeh zagotovljen. Zaenkrat se mi zdi vase pocetje bolj popularizacija dolocenih aktivisticnih skupin, kot pa dejansko resevanje problemov. Skoda je samo to, da mladina ne vidi svoje prihodnosti v cloveku dostojnem zivljenju. Mogoce je to razlog za povecano porabo omamnih substanc. Sicer pa, ce niste sposobni zagotovit, in stem mislmi vse ki imate v roki skarje in platno v tej drzavi, da poskrbite za svoje potomce, potem vedite, da ko boste vi potrebovali oskrbo na stara leta, bomo mi (sedaj mladi), uslugo vrnili.
iztokhoh@hotmail.com
06. 11. 2006 11.12
mjereb2: Alkotesti na ulicah? Odlično! Kaj pa alkotesti na privatnih zemljiščih in v stanovanjih?
mjereb2@guest.arnes.si
06. 11. 2006 11.07
Meja za prodajo alkoholnih pijač na 21 let z ustreznim izkazom. Visoka kazen za kršitelje pri prodaji mlajšim od 21 let. Alkotesti z določeno stopnjo vinjenosti tudi na ulicah in ne samo na cesti, ter primerne kazni v smislu pomoči in ne denarja.
iztokhoh@hotmail.com
06. 11. 2006 11.06
Ne vidim komentarja.
hot-shot69
06. 11. 2006 10.44
Jao ko smo ga vsi preveč pametni. Kapitalisti, vlada, mediji... niso krivi za vse kar je slabga v tej državi. Še 3 leta nazaj sem bil otrok, tko da nekaj vem o tej zadevi. Problem je, da je mladina zdolgočasena. Če še ne veste, otroci v Sloveniji med vikendi nimajo dosti možnosti za zdravo zabavo.
andrej.rajh@ibe.si
06. 11. 2006 10.02
Zloraba alkohola med mladostniki je tipčni odraz stanja družbe v kateri živimo. Odsotnost ustrezne mladostniške politike na lokalni kakor tudi na državni ravni, odsotnost pravne države ki ne IZVAJA VELJAVNE zakonodaje, vrednostne spremembe v družbi, finančna nedostopnost kvaltitetnih vsebin, poneumljajoči mediji (vključno s POP TV)...
karmy_love@hotmail.com
06. 11. 2006 08.47
ja to pa je ko starši spuščajo 13-15 letnike ven... pol pa greš na eno pijačo pa same mulce gledaš po lokalih... da te mine...
nask
06. 11. 2006 08.20
Če pogledate, vse gostilne in bifeji so polni le mladine. Se vprašate od kod jim denar, saj obisk v lokalih ni poceni. Ali imajo prevelike štipendije, ali pa jih zalagajo starši, če bi se situacija obrnila malo drugače, verjemite, tudi mladina nebi vedno tekala le po lokalih. Otroci naj si sami zaslužijo za svoje potrebe, za obleke itd. pa bi se kar kmalu slika obrnila.
Cofar
06. 11. 2006 00.47
Jah, kaj nej rečem!!! Mladi kaj morte res sam pit????? K da je to edina stvar k jo znate delat??? Pamet v roke!!!
deformacija@email.si
05. 11. 2006 16.10
Evo z maldimi so isti problemi kot s tisto marginalno skupino, ki je zdaj v Postojni. Če se ne bi postavljale pravice pred dolžnosti, ampak obratno, ne vem, ali bi bilo 24 ur dovolj, da mladina zadovolji dolžnostim. Če pa že, potem pa bi morali v drugem planu poglabljati znanje, ustvarjati, razmišljati. In spet ne bi bilo časa za "zabavo". Sem pa silno proti nočnim zabavam, ki pravzaprav niso produkt potreb mladih, pač pa kapitalistov, ki mislijo, da morajo 25. ur na dan ožemat narod.