"Javno mnenje sicer še ni dokočno izoblikovano, toda 'za' je v vseh državah jasna večina. Izjema je le Malta, ki je razdeljena na polovico, toda tudi verjamem v uspeh," je razložil Verheugen. Ob tem pa je opozoril, da je na referendumih potrebno zagotoviti visoko volilno udeležbo, "zato da bo rezultat imel demokratično legitimnost". Od desetih prihodnjih članic jih bo referendum izvedlo devet, izjema je le Ciper, od tega sedem do konca junija, dve pa septembra.
Verheugen: širitev bo cenejša
Komisar je sicer odboru poročal tudi o zaključku pristopnih pogajanj z deseterico in pripravi pristopne pogodbe, ki jo bo EU s prihodnjimi članicami podpisala 16. aprila letos v Atenah. Kot je pojasnil, bo pogodba v angleščini pripravljena do konca januarja, njeno oblikovanje pa poteka brez zapletov. "Težav pri interpretaciji pogajalskih dogovorov ni, nobena država tudi ne zahteva ponovnih pogajanj, kljub nekaterim tovrstnim govoricam," je dejal Verheugen.
Evropska komisija je grškemu predsedstvu unije sicer posredovala tudi dokument, v katerem je povzela vse pogajalske dogovore, s čimer je priprava pogodbe lažja, je povedal komisar. V njem zapisani finančni izračuni kažejo, da bodo neto stroški širitve za sedanje članice znašali 10,3 milijarde evrov za obdobje od vstopa novih držav leta 2004 do izteka sedanje finančne perspektive EU leta 2006, medtem ko bodo novinke v proračun skupaj prispevale 14,8 milijarde evrov. "Širitev bo cenejša, kot smo mislili," je komentiral.
Podpisu pristopne pogodbe 16. aprila bo sledila ratifikacija, v času katere bo v ospredje stopila javna razprava o širitvi. "Evropska komisija bo v informacijski kampanji igrala aktivno vlogo in jo finančno podprla," je pojasnil komisar. V tem času pa bodo morale kandidatke nadaljevati tudi s pripravami na članstvo, ki jih bo komisija redno spremljala. "Šest mesecev pred vstopom novih članic, načrtovanim za 1. maj 2004, bo komisija v začetku novembra objavila zadnje poročilo o izvajanju vseh sprejetih zavez," je še opozoril Verheugen.