Slovenija

'Verjeti moramo v svoje dokumente in v svoj prav'

Ljubljana, 14. 05. 2010 19.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Minister Žbogar poudarja, da arbitražni sporazum s Hrvaško vsebuje vse varovalke za Slovenijo, zato upa, da bodo volivci na referendumu odločali razumno in ga potrdili.

Zunanji minister Samuel Žbogar volivce poziva, naj podprejo arbitražni sporazum, ker ''že 19 let rešujemo to vprašanje, ker smo vmes zamudili že veliko dobrih priložnosti, da ga rešimo, ker to vprašanje bremeni odnose med Slovenijo in Hrvaško, bremeni odnose med ljudmi na obeh straneh meje''. Žbogar pravi, da sporazum vsebuje vse varovalke za to, da bo arbitražno sodišče odločilo tako, kot mislimo, naj odloči.

Samuel Žbogar
Samuel Žbogar FOTO: Reuters

''Leta 1991 smo razglasili neodvisnost, pa nismo dobili mednarodnega priznanja. Konec istega leta smo pristali na arbitražo EU, nismo kolebali, verjeli smo v svoje argumente, v svoj prav in dokazali arbitraži ta svoj prav ter na koncu tudi zmagali in dobil mednarodna priznanja,'' pravi minister Žbogar, ki misli, da smo zdaj v podobnem položaju, ko imamo arbitražno sodišče, ki bo odločalo o meji. Kot pravi, vsebuje sporazum vse varovalke, ki ščitijo Slovenijo, zato verjame, da moramo samozavestno verjeti v svoje argumente, v svoje dokumente in v svoj prav.

Ker opozicija trdi, da je sporazum Drnovšek-Račan boljši kot arbitražni sporazum, Žbogar pojasnjuje, da je bil sporazum Drnovšek-Račan dvostranski. Določal je koridor, po katerem so se mednarodne vode stikale s slovenskim teritorialnim morjem. ''Zato je tudi vseboval vse koordinate in začrtal celotno mejo na morju in na kopnem. Hrvaška je kasneje od njega odstopila, isto je nato storila tudi Slovenija, ko je na Brionih pristala na to, da se celotno reševanje ponovno vrne na stanje 25. 6. 1991. Po tem sporazumu Hrvaška ni bila več pripravljena na dvostransko dogovarjanje in je vztrajala, da lahko mejo določi samo nekdo tretji,'' pojasnjuje Žbogar.

Sporazum je delo številnih ljudi, je posledica različnih pogovorov in dejanj. Naključje je bilo, da je Hrvaška tik pred vstopom v EU in je zato tudi verjetno prvič in zadnjič bila pripravljena sprejeti možnost, da se sodišču naloži določitev stika Slovenije z odprtim morjem.

Arbitražni sporazum pa je, tako minister, zelo podoben sporazumu Drnovšek-Račan, razlikuje pa se v tem, da ni določena dokončna meja, ampak samo opredeljuje elemente spora za to, da bi sodišče o tem določalo. ''Uporabljene so iste besede, kar namiguje na to, da bo rešitev arbitražnega sodišča podobna rešitvi iz sporazuma Drnovšek-Račan. Arbitražni sporazum nalaga sodišču, da določi stik, ki je bil že opredeljen v sporazumu Drnovšek-Račan, in verjamemo, da bo sodišče ta stik določilo. Ali bo isti stik kot v sporazumu Drnovšek-Račan ali bo kakšna druga varianta, pa bomo videli,'' pravi Žbogar.

Zunanji minister verjame, da bodo volivci odločali razumno, saj bi bila škoda, da bi iz rok izpustili takšno priložnost. ''Če bo sporazum zavrnjen, lahko samo špekuliramo, kaj se bo zgodilo. Dvomim pa, da bo takoj mogoče začeti nova pogajanja,'' meni.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
KOMENTARJI (76)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
16. 05. 2010 06.59
Tisti trije starčki me spominjajo na avtorje memoranduma SANU iz leta 86, Žerjav tpa an Mihaila Kertesa! Analogno Bučarju je bil tudi Dobrica Ćosić nek partijski komisar, partizanski ilegalec in poslanec.....). Hribar in Pahor sta pa itak akademika....l
User423524
16. 05. 2010 00.30
Kdor dvomi v ugodno rešitev arbitražnega sporazuma, dvomi, da imamo dobre argumente. Torej tudi dvomi, da so zgodovinski argumenti in pravica na naši strani.
saintjozef
15. 05. 2010 21.47
@TončekBalonček JJ JE veliko prispeval, da se sedaj rešuje mejno vprašanje.
User374798
15. 05. 2010 20.41
vinadap15.05.2010, 11:013 prosper - raskodakali smo se za to,ker jih mi,Slovenci imamo,vi Hrvatje pa ne in vi to dobro veste. vinadap, koliko ja poznam slovence slovenci nikoli ne kokodakajo ko imajo prav, temvec naredijo kaj je treba.
Tonček Balonček
15. 05. 2010 20.23
Mene pa zanima kak Janšev prispevek k reševanju mejnega vprašanja!
Tonček Balonček
15. 05. 2010 19.58
Ne razumem, kako smo med obema vojnama imeli mejo na Planini, potem pa so pošteni Slovenci pozdravljali fašiste, ki so prišli vse do Ježice, čez Savo je bil pa že 3. rajh, kasneje so pa Titu in Kardelju očitali, da sta šenkala Trst in pol Istre! Kje je tu kakšna logika?Zakaj dvojna merila?
User399525
15. 05. 2010 18.41
Pa zakaj nam toliko lažejo?!?
User487802
15. 05. 2010 18.29
verjamejo lahko samo bedaki ....
Uporabnik113189
15. 05. 2010 17.03
Naša ljubljanska hedonistična elita, ki se nahaja v poznih letih in bi radi samo še uživali nam sporoča, da je sporazum dober. Ohranili bodo salo okrog pasu in si privoščili Bruseljske plače še naprej. Hodili bomo na morje in imeli mednaroden ugled bla vla bla bla .. Tisoč in en izgovor za zagovarjanje prikritega strahu da bi morali vstopiti na polje kjer tečeta kri in znoj, zagovarjanja svoje dobre službice, ki prinaša mesečno vsaj 5000 ali več. Zgodovina se ponavlja..Popolnoma ista štorija kot je bila za časa generala Maistra. Sklepali so dogovor v belih rokavicah, se sprehajkali iz pisarne v pisarno, iz dvora na dvor..Maister pa je preprosto sklical vojake, pregnal sovražnika in zasedel ozemlje..Vsega govoričenja je bilo nenadoma konec.. Zakaj je naša zgodba z Istro tako tragična? Imeli smo socializem, samoupravljanje, ljudstvo je zaupalo eden drugemu.. Slovenci smo naivno verjeli da nam naš bratski narod ne bo nikoli storil kaj takšnega in nam vzel našega ozemlja in morja..Pripravljeni smo ga bili deliti že od leat 1918 in nihče ni nikoli izgovoril slabe besede. Vedno je to ozemlje bilo naše, skupno..Potem pa se kar naenkrat zgodi in nas obvestijo, da je to hrvaško in da imamo slovenci invalidno državo..To nam stori naš lasten bratski narod..Nož v hrbet od lastnega brata smo dobili, naše politike pa skrbi samo njihovo salo okrog razvajenih trebuščkov. Naj bo jasno, narod mora enotno glasovati PROTI..V kar največjem možnem številu..Če bo proti več kot 80 odstotkov bo povsem jasno, da je razdeljena v Sloveniji samo politika NAROD PA ENOTEN. To je lahko pot k resnični samostojnosti, suverenosti in spravi med ljudmi..Ko nam je prva vseeno kdo je opozicija in kdo vlada. Kot narod ne dovolimo barantanja z našo zemljo. Če bo referendim proti v veliki večini, potem bo postalo zelo zanimivo..Ne mi govoriti da bo Slovenija ozgubila na ugledu..Prav nasprotno.. Tujina bo postala pozorna, kako je mogoče, da politika sklepa neke čudne sporazume, ko je ljudstvo kot en mož proti? Ne moremo dovoliti da naši pomehkuženi voditelji razdeljeni v dva tabora in se na hrbtu naroda prepirajo, medtem ko je večina naroda na robu revščine, brez služb, delavstvo pa dobiva za svoje delo plače, ki ne omogočajo preživetja. Politika se MORA poenotiti in dokler tega ne bo, moramo zavračati vsako podpisovanje kakršnih koli sporazumob, ker nas vodijo samo v nesrečo...
User470533
15. 05. 2010 16.04
še tega ne bi bilo,če vlada ne bi prižgala Hrvatom rdečo luč,Janša ne prenese,da on to ni naredil,čeprav dobro ve,da so bili zelo daleč in njegov predlog Haškega sodišča bi nam pa res dal tinte piti,JJ mora dojeti,da ga nihče več ne šmergla in da nič več o ničemer ne odloča...
Tone Strahan
15. 05. 2010 15.23
Ne mislim pisati komentarje kjer je za izdajalce, rdečo udbo brez veze. glasoval bom PROTI sporazumu PROTI,PROTI,PROTI! PROTI PROTI PROTI.
Jani.
15. 05. 2010 15.09
...ko bo pisalo določiti teritorialni stik oz. vode do mednarodnega morja, T5. Do takrat pa PROTI! Dejstvo je, da je hrvatom pomembnejša EU od tele naše lužice in mi noben ne bo reko, da se tega ni smelo zapisat, zaradi hrvaške politike in prov nobena tiha demokracija ni potrebna! Če že ne ljudje, pa sabor želi v EU! Sicer pa ja, mednarodna konferenca! Premier je sam dejal citiram ''da ne izpademo bad guy'' pred EU in svetom!?!
User470533
15. 05. 2010 15.02
zelo brihten pa je tudi čebelar iz NSI,ki stalno omenja tisti Demos in kliče po nekem zmagoslavju pomladnih strank kot da je že pozabil,da so njegovi stranki dali volilci na zadnjih volitvah košarico,uničil pa jih je veliki JJ..
User470533
15. 05. 2010 14.55
seveda je sedaj zelo pameten in pol idej o rešitvi meje in celo njegov tajkun,ki nas je olajšal za miljardo € se sedaj nekaj oglaša in prodaja neke fore,kako so bili oni enotni,ko je bil on še minister za notranje zadeve,čeprav je vsem jasno,da smo takrat izgubili mejo ali jo celo prodali...
User470533
15. 05. 2010 14.52
Janši je že kot mnogokrat uspelo razdeliti narod na dva dela in klučno vprašanje obrniti v nekakšen test svoji podpori,nazadnje se mu je tak izračun izjalovil in 21.9.2008 je ponižno odšel,mnogi pa v jok zaradi tega,čeprav so vsi enotnega mnenja,da bi bila ta kriza za nas usodna pod njegovim vodstvom,če se malo pošalimo lahko rečemo,da je rešil ljudstvo in državo pred propadom.
User487581
15. 05. 2010 14.09
Ve se zakaj nasprotna stran forsira mednardno pravo-ker izgubimo. Pravična rešitev-mednarodna konferenca o razdelitvi jadranskega morja državam naslednicam. Amen ali status quo brez meje ali mednarodno upravo samo na to bi lahko pristali brez izsiljevanj prijateljčkov.
User460862
15. 05. 2010 13.08
Strategija je bila,da ste Hrvatom podarili cel kup orožja,tako kot je povedal en od vodilnih Slovenskih poveljnikov iz tistih časov,ker kot je sam priznal,ste računali da bodo Hrvati zaustavili Srbe....to se je tudi zgodilo in v tisti odaji,ki sem jo gledaL, so tudi sami priznali da bi bilo malo drugače zaporedje dogodkov kot je bilo...to so povedali slovenski poveljniki tistega časa,odajo pa sem gledal na Net TV.Hvala za orožje.Samo tolko o strategiji......Ej kaj res nosiš LapTop na izilet po hribih,za crknit od smeha.....
vinadap
15. 05. 2010 12.52
Hozič - Hvala Bogu,res je,Slovenija je imela kratko vojno,vendar smo bili enajst dni zelo na udaru. Imeli smo strategijo,kako v najkrajšem času ustaviti vojno in to nam je tudi uspelo. Pa še nekaj,jaz nisem sovražnik nikomur,tudi Hrvatom ne,vendar se mi trapasto zdi,da ti naši sosedje vodijo tako politiko ( teritorialno )kakršno jo. Vsi dobro vemo,da bomo sosedje za vedno in,da je potrebno stvari pošlihtat enkrat za vselej. To je to.
vinadap
15. 05. 2010 12.46
hozič - nč bat,vsi Gorenci pa spet nismo tako škrt.
User460862
15. 05. 2010 12.36
ok,fajn se imej na izleto,samo kolko poznam Gorence si plačujete sami sebi,tak da si zamišljam kak morajo trpet poleg tebe ko jim nakladaš,denarnica pa noče iz žepa.....hi hi hi,ajd gozdar se čujemo.