Zunanji minister Samuel Žbogar volivce poziva, naj podprejo arbitražni sporazum, ker ''že 19 let rešujemo to vprašanje, ker smo vmes zamudili že veliko dobrih priložnosti, da ga rešimo, ker to vprašanje bremeni odnose med Slovenijo in Hrvaško, bremeni odnose med ljudmi na obeh straneh meje''. Žbogar pravi, da sporazum vsebuje vse varovalke za to, da bo arbitražno sodišče odločilo tako, kot mislimo, naj odloči.

''Leta 1991 smo razglasili neodvisnost, pa nismo dobili mednarodnega priznanja. Konec istega leta smo pristali na arbitražo EU, nismo kolebali, verjeli smo v svoje argumente, v svoj prav in dokazali arbitraži ta svoj prav ter na koncu tudi zmagali in dobil mednarodna priznanja,'' pravi minister Žbogar, ki misli, da smo zdaj v podobnem položaju, ko imamo arbitražno sodišče, ki bo odločalo o meji. Kot pravi, vsebuje sporazum vse varovalke, ki ščitijo Slovenijo, zato verjame, da moramo samozavestno verjeti v svoje argumente, v svoje dokumente in v svoj prav.
Ker opozicija trdi, da je sporazum Drnovšek-Račan boljši kot arbitražni sporazum, Žbogar pojasnjuje, da je bil sporazum Drnovšek-Račan dvostranski. Določal je koridor, po katerem so se mednarodne vode stikale s slovenskim teritorialnim morjem. ''Zato je tudi vseboval vse koordinate in začrtal celotno mejo na morju in na kopnem. Hrvaška je kasneje od njega odstopila, isto je nato storila tudi Slovenija, ko je na Brionih pristala na to, da se celotno reševanje ponovno vrne na stanje 25. 6. 1991. Po tem sporazumu Hrvaška ni bila več pripravljena na dvostransko dogovarjanje in je vztrajala, da lahko mejo določi samo nekdo tretji,'' pojasnjuje Žbogar.
Arbitražni sporazum pa je, tako minister, zelo podoben sporazumu Drnovšek-Račan, razlikuje pa se v tem, da ni določena dokončna meja, ampak samo opredeljuje elemente spora za to, da bi sodišče o tem določalo. ''Uporabljene so iste besede, kar namiguje na to, da bo rešitev arbitražnega sodišča podobna rešitvi iz sporazuma Drnovšek-Račan. Arbitražni sporazum nalaga sodišču, da določi stik, ki je bil že opredeljen v sporazumu Drnovšek-Račan, in verjamemo, da bo sodišče ta stik določilo. Ali bo isti stik kot v sporazumu Drnovšek-Račan ali bo kakšna druga varianta, pa bomo videli,'' pravi Žbogar.
Zunanji minister verjame, da bodo volivci odločali razumno, saj bi bila škoda, da bi iz rok izpustili takšno priložnost. ''Če bo sporazum zavrnjen, lahko samo špekuliramo, kaj se bo zgodilo. Dvomim pa, da bo takoj mogoče začeti nova pogajanja,'' meni.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.