Slovenija

Bi prepoznali depresijo in anksiozne motnje pri svojem otroku?

Ljubljana, 27. 08. 2018 15.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Na NIJZ opozarjajo, da med slovenskimi otroki in mladostniki v zadnjih letih opažajo porast anksioznih motenj. Ker starši lahko bistveno pripomorejo k preprečevanju in obvladovanju le-teh, so pripravili priporočila za zmanjšanje tveganja za razvoj in boljše obvladovanje depresije ter anksioznih motenj otrok in mladostnikov.

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) opozarja, da med slovenskimi otroki in mladostniki v zadnjih letih opažajo porast anksioznih motenj, predvsem pri dekletih in starejših mladostnikih, medtem ko poseben trend depresije ni opazen. Zaskrbljujoča je razlika med deležem mladih, ki poročajo o depresiji in anksioznosti oz. njunih simptomih, in deležem tistih, ki poiščejo strokovno pomoč ter prejmejo ustrezno obravnavo, opozarjajo.

Simptomi depresije pri skoraj tretjini

Po podatkih zadnje raziskave Z zdravjem povezana vedenja v šolskem obdobju (HBSC), ki je zajela slovenske 11-, 13- in 15-letnike, je leta 2014 o subjektivnih občutjih depresivnosti (ki ne pomenijo nujno diagnoze klinične depresije) poročala dobra petina sodelujočih. Po podatkih ankete o zdravju in zdravstvenem varstvu (EHIS) pa je istega leta okoli 5,6 % 15- do 19-letnikov poročalo o anskioznosti v zadnjem letu in 7,7 % o depresiji. Glede na diagnostične kriterije so se vsaj blagi simptomi depresije pojavljali pri skoraj tretjini (29 %) mladih.

Za starše je pomembno, da poznajo dejavnike tveganja, ki lahko povečajo tveganje pri mladostniku za razvoj depresije in anksioznih motenj ali podaljšujejo ta stanja.
Za starše je pomembno, da poznajo dejavnike tveganja, ki lahko povečajo tveganje pri mladostniku za razvoj depresije in anksioznih motenj ali podaljšujejo ta stanja. FOTO: iStock

Na razvoj anksioznih motenj in depresije vplivajo številni dejavniki: individualni, družinski, družbeni, okoljski, skupnostni in kulturni. Medtem ko imamo na nekatere manj vpliva, lahko na druge z različnimi ukrepi vplivamo v večji meri. Na dobro duševno zdravje otrok in mladostnikov pomembno vpliva predvsem toplo in spodbudno družinsko okolje ter podporni in ljubeči starši.

Otroku pokažite naklonjenost in sprejemanje, vzemite si čas za pogovor, bodite vključeni v njegovo življenje, izogibajte se pretiranemu nadzoru in spodbujajte samostojnost, spodbujajte zdrave navade, zmanjšajte število konfliktov v domačem okolju, pomagajte mu pri upravljanju s čustvi, tesnobo, postavljanju ciljev in reševanju problemov, določite družinska pravila in jasne posledice ob kršitvi ... smernice NIJZ

Anksiozne motnje in depresijo prepoznamo po nekaterih tipičnih znakih oz. spremembah, ki odstopajo od običajnega vedenja in se pri otrocih ter mladostnikih lahko nekoliko razlikujejo od odraslih. Za obe motnji je značilno, da otrok oziroma mladostnik kaže nekatere spremembe, ki odstopajo od njegovega običajnega stanja in da te spremembe trajajo skozi daljše obdobje, npr. nekaj tednov ali več.

Kako prepoznamo anksioznost?

Doživljanje anksioznosti prepoznamo po občutku tesnobnosti, nervoznosti, živčnosti oziroma pretirani zaskrbljenosti. Četudi so ta občutja doživljajsko neprijetna, so tudi koristna, saj nam pomagajo, da se izognemo življenjsko nevarnim situacijam, poleg tega pa nas motivirajo tudi za reševanje vsakodnevnih težav. Doživljanje anksioznosti je povsem običajno v t. i. prehodnih oziroma novih življenjskih situacijah, kot so npr. vključevanje v vrtec, pričetek šole, prehod iz osnovne v srednjo šolo, ob selitvi in drugih spremembah v posameznikovem življenju. Anksioznost pa lahko postane resna težava, kadar je močna, dolgotrajna in moteča za vsakodnevno življenje.

Anksioznost se pri otrocih in mladostnikih izraža kot (nepojasnjen) strah pred nekaterimi situacijami, nenehna in nepotrebna skrb, premlevanje, občutljivost na kritiko, hitra osramočenost. Otrok oziroma mladostnik potrebuje nenehno pomirjanje ali tolažbo, zdi se pretirano sramežljiv, se izogiba družabnim dogodkom, lahko joka pred odhodom v šolo, ne želi iti v šolo ali zavrača odhod na šolske dejavnosti. Prisotne so lahko nervozne navade, kot je npr. grizenje nohtov in sesanje prsta. Hitro se lahko prestraši, se trese, je nemiren, diha hitro. Lahko kaže tudi vedenja, ki niso običajna za njegovo starost in stopnjo razvoja.

Kako prepoznamo depresijo?

Depresija ima nekoliko drugačne znake, najbolj značilno je žalostno razpoloženje oz. potrtost, ki traja dlje časa, in zmanjšano zanimanje ter občutek zadovoljstva pri dejavnostih, ki so posameznika navadno veselile.

Depresija se pri otrocih in mladostnikih kaže kot umik (iz sodelovanja v skupnosti, športu, družbi). Otrok oziroma mladostnik se ne želi družiti oziroma se izogiba družabnim dogodkom, je tišji in manj opazen. Lahko se zdi razdražljiv ali jezen, se več prepira s sorojenci in drugimi družinskimi člani, ima napade trme ali joka. Ima nepojasnjena obdobja žalosti in se ni zmožen koncentrirati dlje časa (sanjari, zre v prazno). Ne uživa v stvareh, v katerih je užival običajno, se zdi manj navdušen in ima težave z odločanjem že pri preprostih odločitvah. Lahko ima manj energije kot običajno oziroma je upočasnjen, pojavljajo se stalna občutja krivde ali manjvrednosti.

Obe motnji se kot nepojasnjene telesne bolečine in težave lahko odražata tudi na telesnem nivoju. Prisotni so lahko ponavljajoči glavoboli, bolečine v trebuhu, slabost in druge težave, ki nimajo jasnega vzroka, večji ali manjši apetit kot običajno; spremembe v spalnih vzorcih (preveč/premalo spanja, težave z uspavanjem, prebujanjem ali nočne more).

Če opazite nenadno spremembo v razpoloženju ali vedenju vašega otroka, ki traja dlje časa, ga spodbudite k pogovoru.
Če opazite nenadno spremembo v razpoloženju ali vedenju vašega otroka, ki traja dlje časa, ga spodbudite k pogovoru. FOTO: iStock

NIJZ pripravil priporočila staršem

Ker starši lahko bistveno pripomorejo k preprečevanju in oblvadovanju duševnih motenj mladih, so na NIJZ pripravili dve spletni publikaciji s splošnim naborom priporočil staršem za zmanjšanje tveganja otroka (6–11 let) oz. mladostnika (od 12. leta naprej) za razvoj depresije in anksioznih motenj. Ta priporočila so pomembna tudi za starše otrok oz. mladostnikov z že prisotnimi nekaterimi simptomi.

"V priporočilih staršem svetujemo, kako otrokom izražati naklonjenost in sprejemanje, na kakšne načine biti vključen v njihovo življenje, kako jim pomagati pri vzpostavljanju zdravih navad, podpornih medosebnih odnosih in razvijanju samostojnosti, na kakšen način določati družinska pravila, kako ustvarjati toplo in podporno družinsko vzdušje," pojasnjuje Maja Bajt z NIJZ. "Velik poudarek je namenjen tudi različnim načinom spodbujanja zdravega čustvenega razvoja in socialnih spretnosti, kar nedvomno pripomore k dobremu duševnemu zdravju otroka in mladostnika", še dodaja.

Obe publikaciji sta opremljeni tudi s seznamom virov pomoči, kjer lahko starši poiščejo pomoč, kadar zaradi težav v duševnem zdravju pomoč potrebuje njihov otrok oziroma mladostnik ali  oni sami.

Kako zmanjšati tveganje za razvoj depresije in anksioznih motenj pri najstnikih
Kako zmanjšati tveganje za razvoj depresije in anksioznih motenj pri otrocih - smernice za starše otrok med 6. in 11. letom starosti
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

anakondabox
28. 08. 2018 09.22
+3
Depresije imajo tudi odrasli ljudje ne zgolj otroci in najstniki. V večini primerov je vzrok pri mladostnikih neustrezna komunikacija med roditelji, šolski neuspeh, slaba samopodoba, bolezen; pri odraslih pa ločitev, smrt v družini, težka bolezen, nezmožnost preživetja, odpuščanje z delovnega mesta... Znaki depresije so: nespečnost, pomanjkanje apetita, težave pri dihanju, otopele kretnje, slaba koncentracija, stalna utrujenost, ki ji sledi nezmožnost opravljanja dela. Danes imamo že uspešne antidepresive, ki spodbujajo ravnovesje organizma; o dolgoletnih stranskih učinkih le teh pa farmacija molči. #molk
Dragonball
28. 08. 2018 09.15
+6
To ne pelje nikamor, depresija in anksioznost nista vzrok ampak posledica...posledica pritiska na otroke, ki je iz leta v leto hujši, ko morajo imeti otroci poleg samih odličnih ocen še tisoč enih interesnih dejavnosti(od glasbenih šol, športov), poleti ene 2 službe preko štud. servisa, itd. Če zraven prištejemo še medvrstniško nasilje, šikaniranje, poniževanje, zmerjanje in izključevanje s strani "razrednih frajerjev" in krutost nekaterih učiteljev, ki imajo nekatere otroke že od prve sekunde ko stopijo v razred na piki, potem so takšne duševne motnje samo še vprašanje časa. Če ne bomo začeli odpravljat vzrokov in ne posledic je ves pogovor, svetovanje in strokovna pomoč zastonj