"Na terenu prisotni veterinarji zahtevne razmere rešujejo tekoče in z izjemnim osebnim odrekanjem, včasih tudi tveganjem. Menimo, da so veterinarji v trenutnih razmerah daleč najbolj koristni na terenu, zato predlagamo, da lahko 14. avgusta opravljajo nujne naloge, povezane s poškodovanimi in obolelimi živalmi, ter storitve za stranke, ki so na ta dan že naročene," so zapisali v dopisu, naslovljenem na vlado.
Za solidarno pomoč prizadetim v poplavah, in sicer namensko določenemu posamezniku, pa predlagajo določitev dodatnega delovnega dne, ki naj bo neobdavčen. V zbornici razumejo željo, da se pomaga, a menijo, da morajo biti ukrepi takšne narave, da se z njimi podjetjem, ki delujejo na področjih, ki niso neposredno prizadeta, ne povzroča dodatne gospodarske škode, kar pa se bo z zaprtjem poslovanja 14. avgusta zgodilo.
Kot so pojasnili, veterinarji veterinarskih organizacij s koncesijo ter delavci Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin ter Nacionalnega veterinarskega inštituta ob poplavah zbirajo podatke o poškodovanih in poginulih živalih, nudijo nujno veterinarsko pomoč poškodovanim in obolelim živalim, sodelujejo pri odstranjevanju živalskih trupel, opravljajo poostren nadzor nad živili živalskega izvora ter spremljajo epizootiološke razmere.
Reke na poplavljenih območjih ostale skoraj brez rib
Kot so povedali v Ribiški zvezi Slovenije, bodo reke na območjih, ki so jih v zadnjih dneh prizadele poplave, ostale skoraj brez rib. Voda z velikim tokom je namreč po njihovih besedah ubila večino rib, tiste, ki so se umaknile ob stran, pa so ostale na poljih in tam poginile. Ko se je voda nekoliko umaknila, so jih del s pomočjo mrež lahko rešili.
Poleg tega so ribe poginile, ker jim je v škrge prišla kalna voda. Poginilo pa je tudi veliko mladih ribic, ki se niso znale umakniti, je povedal predsednik zveze Miroslav Žaberl. Zaradi poplav je v reke prišla kanalizacija, prav tako se je vanje iztekala nafta iz različnih cistern, ki jih je voda odnesla iz hiš. "Vse to vpliva na ribje življenje. Zaenkrat še ne vemo, ali bodo te ribe užitne ali ne," je dejal. Kot je dodal, vsekakor "to ni dobro niti za vodotok niti za ribe". Kjer bo mogoče, bodo ribe znova naselili.
Po prvih ocenah bo izguba srnjadi in male divjadi zaradi ujme velika
Ponekod se reke in potoki še niso v celoti vrnili v svoje struge. Tudi gozdovi zaradi poplav in plazov na nekaterih območjih niso prehodni. Lovci na prizadetih območjih sedaj po navedbah Lovske zveze Slovenije povečini sanirajo nastalo škodo ali pomagajo drugim, tako da aktivnosti v lovišču še niso prišle na vrsto.
Kot so zapisali, se bo šele jeseni videlo realno stanje. "Lovski čuvaji, takoj ko je omogočen dostop na poplavljena območja, evidentirajo izgube, če se najdejo, predvideva se namreč, da je veliko divjadi odnesla voda, kar se bo odrazilo seveda na številčnosti oziroma staležu srnjadi," so navedli.
V nekaterih lovskih družinah so že zaznali povečan pogin divjadi, na primer v LD Apače, LD Gornja Radgona in LD Radenci.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.