Evropski veterinarski inšpektorji iz urada za prehrano in veterino (FVO) pri Evropski komisiji, ki so v Sloveniji od 18. aprila preverjali izvajanje direktive, ki ureja ravnanje in odstranjevanje živalskih stranskih proizvodov, v celotnem sistemu niso našli večjih pomanjkljivosti, opozorili pa so, da so potrebne manjše izboljšave.
Kot je po koncu njihovega obiska povedala generalna direktorica Veterinarske uprave RS (VURS) Vida Čadonič Špelič, so med drugim priporočili izboljšanje označevanja v prometu živalskih stranskih proizvodov in poostritev nadzora nad dokumentacijo v prometu. Poleg tega so opozorili, da je treba dokončno pripraviti uredbo o sodelovanju in pristojnosti posameznih organov pri izvajanju direktive. Pri njenem izvajanju namreč poleg ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano in VURS sodelujeta še ministrstvo za zdravje z zdravstveno inšpekcijo ter ministrstvo za okolje in prostor z okoljsko inšpekcijo in agencijo za okolje.
Štiričlanska ekipa inšpektorjev je poleg tega priporočila, naj v Sloveniji določimo t.i. težko dostopna območja, kjer stranskih živalskih proizvodov ni treba oddati izključno v sistem, ampak je možno zaradi težje dostopnosti tam trupla tudi zakopati ali sežgati.
Kot je poudarila Čadonič Špeličeva, so inšpektorji še posebej pohvalili sistem zbiranja in oddajanja odpadkov na mejnem prehodu v Kopru, zadovoljni pa so bili tudi s sistemom izobraževanja tako veterinarjev kot tudi kmetov in tistih, ki se na kakršenkoli način ukvarjajo s prevozom ali odstranjevanjem živalskih odpadkov.