Direktor veterinarske uprave Zoran Kovač je povedal, da bo letos ob že napovedanih evropskih veterinarskih inšpekcijah prihajalo do težav, katerih posledice se bodo poznale tudi v gospodarstvu. Z letos dostopnimi sredstvi, ki so ostala na področju predpisanega varstva živali, uprava po Kovačevih besedah ne bo zmogla plačati storitev za testiranje na brucelozo, levkozo in tuberkulozo tako, kot je to predpisano in tako, kot od nas zahteva tudi EU, če želimo izvažati meso oz. žive živali na evropske trge. Poleg tega v letu 2003 ni sredstev za sofinanciranje testiranja za spongiformne encefalopatije (BSE) in pokritje materialnih stroškov za ustrezno vzorčenje čez celo leto. Kovaš je še poudaril, da je razmerje med plačami in materialnimi stroški na upravi v primerjavi z ostalimi državnimi organi "izrazito in skrajno neugodno". Uprava ima namreč dnevno na terenu več kot 150 inšpektorjev in ostalih zaposlenih, ki potrebujejo določeno materialno podporo, saj med drugim delajo v neugodnih razmerah, kot so klavnice ali hladilnice.
Skrčili tudi sredstva za izgradnjo nacionalnega veterinarskega inštituta

Premalo bo tudi investicijskih sredstev za pokrivanje slovenske soudeležbe pri izrabi sredstev in subvencij iz projektov Phare za izgradnjo nacionalnega veterinarskega inštituta. Zanj je v skladu Phare za leto 2003 namenjenih okoli 500 milijonov tolarjev, soudeležba Slovenije bi morala znašati okrog 600 do 700 milijonov tolarjev, uprava pa ima po Kovačevih besedah na voljo le 160 milijonov tolarjev.
Pomanjkanje sredstev bo uprava občutila tudi pri nakupu ustreznih prevoznih sredstev za zaposlene na upravi in prevoz odpadkov živalskega izvora, na področju akreditacij laboratorijev ter pri programih v zvezi z nadzorom nad prepovedanimi substancami (sem sodi tudi kloramfenikol) in boleznimi, ki se prenašajo med živalmi in ljudmi. Zato se lahko zgodi, da ta programa, ki se nanašata na zagotavljanje varstva potrošnikov in jih mora uprava poslati v potrditev Evropski komisiji, ne bosta potrjena. "Posledica je lahko prepoved oz. prenehanje izdaje zdravstvenih spričeval za posamezno kategorijo oz. posamezno vrsto izdelka, ker pač enostavno niso izpolnjeni pogoji," je pojasnil Kovač in dodal, da lahko na koncu pride tudi do prepovedi uvoza v EU.