"Zelo smo veseli, da sprejemamo prvi vzrejni par sibirskih tigrov. Pred tem smo imeli namreč 16 let nevzrejni par, in sicer brata in sestro," nam je ob našem obisku ZOO Ljubljana zaupala strokovna vodja živalskega vrta Barbara Mihelič. V enem od novih objektov je namreč že nameščena skoraj dveletna samica, ki je prišla iz nemškega ZOO Magdeburg. Tako njej kot tudi samcu, ki je v živalski vrt prispel danes zvečer, bodo ob slovesnosti, ki bo potekala v soboto, 31. avgusta, nadeli nova imena.
Samica prijazna in tiha, samec pravi tiger
"Ko je bila majhna, stara komaj dve leti, je imela poškodbo sklepa zadnje noge, zato so jo morali mesec in pol vsakodnevno negovati. V času te nege se je izredno navezala na svoje oskrbnike in je praktično povsem neboječa," je karakter samice opisala Miheličeva. Dodaja, da je tistega dne, ko so prišli ponjo, izgledala tako prijazna in tiha, da bi jo najraje objeli. "Nič ni pihala, nič se ni jezila. Bila je tudi trenirana za vstop v transportno kletko, tako da je vstop potekal popolnoma brez težav oziroma presenetljivo mirno," je selitev opisala Miheličeva. Samica zdaj zelo očitno pogreša oskrbnike, je zadržana, mirna in bo treba počakati še nekaj časa, da se privadi na novi dom in pokaže svoj pravi jaz.
Samec, ki so ga pripeljali iz madžarskega živalskega vrta Sosto, pa je bolj divji. "Kot so nam že sporočili s poti, je samec živel precej svobodnjaško, kot pravi tigri. Bil je brez vsakodnevnega stika z oskrbniki in zahajanja v notranji prostor," je pojasnila. V nasprotju s samico njega niso trenirali, tako da so ga morali pred transportom uspavati. "Med zbujanjem se je že oglašal in protestiral, tako da pravijo, da k nam prihaja pravi tiger," je še dodala.
Kako dobro se bosta razumela in ali bomo morda kdaj videli tudi njune mladiče, bo jasno kasneje, do tedaj pa je glavna skrb pristojnih njuno dobro počutje v novem domu. "Prostor, ki bo kmalu nared, bo ena največjih ograd za sibirske tigre v Evropi," pravi Miheličeva. Stari zverinjak so podrli in ga nadomestiti z novim, sodobnim bivališčem, velikim več kot 4.000 kvadratnih metrov. "Verjamemo, da bo zelo udoben dom," pravi in dodaja, da bodo čez čas dodali tudi različno "pohištvo" in poskrbeli za to, da se bosta veliko gibala. Pomanjkljivost velikih ograd je, da so živali nekoliko težje videne, a pravi, da poznajo veliko trikov, s katerimi živali zvabijo na plano.
''Naša stara ograda za tigre je bila zgrajena leta 1997 in ne dosega več današnjih mednarodnih varnostnih standardov za te živali. Z nekaj preureditve smo vanjo pred tednom dni uspešno namestili geparde. Za tigre pa smo se odločili zgraditi eno največjih in najbolj naravnih bivališč za te živali v evropskih živalskih vrtovih, zato bo to eden naših najzahtevnejših projektov v zadnjih desetih letih," je pred dnevi že povedala direktorica ZOO Ljubljana Zdenka Ban Fischinger.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.