V Sloveniji imamo trenutno okoli 240 pripadnikov vojaških policistov. Državljani jih običajno vidimo v belih avtomobilih z zelenimi napisi in opozorilnimi lučmi na strehi. Kljub temu, da že vse od nastanka naše države opravljajo svoje poslanstvo, pa marsikomu še vedno ni povsem jasno, kakšne so pravzaprav njihove naloge. So to policaji, ali gre za vojake? Po odgovore smo se podali v Vojašnico Edvarda Peperka, kjer je danes potekalo zaključno preverjanje usposobljenosti devetih novih kandidatov za vojaške policiste.
Ob prihodu v vojašnico smo jih ujeli ravno pri preverjanju njihovega znanja borilnih veščin oziroma znanja uporabe prisilnih sredstev. Pod vodstvom dveh izkušenih inštruktorjev so prikazali, kako obvladati morebitnega napadalca ali pa recimo vojaka, ki bi se upiral aretaciji. Po tem, kar smo videli, lahko potrdimo, da vojaški policisti niso od muh. S skrbno natreniranimi prijemi lahko nasprotnika hitro razorožijo in mu nadenejo lisice. Da, pri sebi imajo lisice, prav take, kot jih nosijo policisti. Pravzaprav imajo po opravljenem programu enake pristojnosti kot njihovi kolegi v modrem, le da se njihovo delo nanaša na področja znotraj Slovenske vojske. Izvajajo vojaškopolicijske naloge ter naloge protidiverzantske in protiteroristične zaščite v vojaški objektih.

Kot nam je pojasnil višji štabni vodnik Mitja Planinc, Vojaška policija Slovenske vojske izvaja bojno podporo enotam Slovenske vojske tako doma, kot tudi v tujini. "Skladno z določii preprečuje, odkriva in preiskuje vse deviantne pojave znotraj Slovenske vojske," pravi naš sogovornik, ki je v Slovenski vojski že od leta 1996, v vrstah vojaških policistov pa že zadnjih 16 let. "Delo poteka skoraj na enak način, kot poteka pri kolegih v civilni policiji, le da v našem primeru opravljamo naloge le znotraj področij Slovenske vojske, se pravi zoper pripadnike SV ter na območjih posebnega pomena za obrambo vojaških taborov in objektov SV," pojasnjuje. Kot pravi, je dela vedno več, a še vedno v mejah normale.
Med nalogami Vojaške policije je skrb za vojaški red in disciplino v Slovenski vojski ter varnost vojaškega prometa, zavarovanje vojaških oseb in delegacij, preprečevanje in odkrivanje kaznivih dejanj v Slovenski vojski, varovanje objektov in okolja. Izvajajo tudi ukrepe zoperstavljanja terorizmu. Kot pravijo, imajo njihovi člani pristojnosti za opozarjanje in ukazovanje, ugotavljanje identitete, pridržanje, omejitev gibanja in odvzetje prostosti. Pri svojem delu lahko uporabijo prisilna sredstva, urejajo in nadzorujejo vojaški promet, njihovo delo pa je tudi izvajanje meritev hitrosti in opravljanje testov alkoholiziranosti pripadnikov Slovenske vojske. Oni so tisti, ki lahko pridržijo vojaško osebo, ki pod vplivom alkohola ali psihotropnih snovi moti javni red in mir ali vojaško disciplino. Kršitve prekoračitve hitrosti in test alkoholiziranosti lahko sicer vsakodnevno opravljajo tudi na javnih površinah, a le na podlagi zahteve nadrejenega.

Kako postati vojaški policist?
"Pripadnik Slovenske vojske mora imeti najprej rad to delo. Javi se lahko vsak, ki izpolnjuje določene pogoje. A postopek je sicer precej zahteven, izberemo pa le najboljše," nam na vprašanje odgovarja Planinc. Vojaki, ki se prijavijo, morajo opraviti trimesečno usposabljanje, ki je zelo intenzivno in zahteva dobro psihofizično pripravljenost. "Prvi sklop kandidati opravljajo na policijski akademiji," nam je pojasnil višji štabnik Toni Turšič. Tam pridobijo policijska pooblastila. V drugem sklopu pa poteka vedovno usposabljanje za vojaškega policista še znotraj vojske. V tem obdobju se pripadniki seznanijo s splošnimi in specialističnimi vsebinami ter spoznajo zakonodajo, ki jih zavezuje pri delu vojaškega policista. V splošnem delu se seznanijo z državljansko vzgojo, vojaškopolicijsko etiko in varstvom okolja ter se udeležijo športne vzgoje. V specialističnem delu obravnavajo opremo in oborožitev vojaške policije, opravijo pouk streljanja ter vadijo praktične postopke, borilne veščine in taktiko vojaške policije.
Spoznati morajo vsa materialno-tehnična sredstva, ki jih uporabljajo vojaški policisti pri svojem delu, od merilcev hitrosti, do merilcev alkoholiziranosti. Spoznajo se z oborožitvijo, ki jo uporablja Vojaška policija, opravijo pa tudi 50-urni tečaj borilnih veščin. Sledi izvajanje praktičnih postopkov, ki da so glavno delo vojaškega policista proti kršiteljem na vojaškem področju. Učijo se tudi posebne vojaške policijske taktike. "Ta je nekoliko drugačna od tipične vojaške taktike," še pojasnjuje Turšič.
Usposabljanja, ki smo mu bili priča tudi sami, se trenutno udeležuje devet kandidatov. Približno toliko jih beležijo vsako leto. Delček njihovega urjenja si lahko ogledate v zgornjem videoprispevku.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.