Soparni dnevi, ki smo jim priča, so kot nalašč za sladkanje s sladoledom. Mnogi se strinjajo, da je sladka razvada najbolj osvežujoča in najboljšega okusa, če jo kupimo pri sladoledarjih. Da bi ugotovili, kako sladkosnedi smo Slovenci letos in kakšne so aktualne cene, smo se podali po ulicah prestolnice.
Letos manj prometa
Sladoledni mojster, ki lastno pridelani sladoled prodaja v bližini Tromostovja, nam je nemudoma potarnal, da je prometa mnogo manj, kot ga je bilo v istem obdobju lani. "Še polovico tega ni, kar ga je bilo lani," je dejal. V eni od sosednjih slaščičarn so slabšo prodajo sladoleda pripisali slabemu in bolj muhastemu vremenu, v slaščičarni poleg Kongresnega trga pa sprememb letos niso opazili.
Čokolada in vanilija ohranjata prvo mesto
Še vedno gredo najbolj v promet kepice čokolade vseh vrst in vanilije, temu pa sledijo kepice naravnega sadnega sladoleda, ki ne vsebuje holesterola oziroma ne vsebuje sestavin živalskega izvora. V ospredje se vse bolj prebija tudi sladoled iz riževega mleka.
Od 1,2 do 2 evra za kepico
Cene kepice sladoleda se v Ljubljani po večini gibljejo okoli 1,2 evra, če si zaželite dve polovički, pa boste morali dodati od 10 do 20 centov. Najdražji so tako imenovani 'zdravi' naravni sladoledi, za kepico katerega je treba odšteti 2 evra, a glede na vse pogostejše bolezni in prehrambene težave ljudi, je tovrstni posladek še najbolj dobrodošel. Navadni korneti in lončki so brezplačni, za sladek kornet pa je treba dodati še pol evra. Kot nam je še zaupala ena od prodajalk, so tujci precej bolj skromni, želijo manjše merice, naročajo pa predvsem polovičke. "Slovenci se raje bašemo," je dodala.
Mimoidoči so nam zaupali, da so danes sladoledi v primerjavi s tistimi izpred desetih let ali več precej boljšega okusa. "Zdaj uporabljajo italijanske recepte, ki so neprimerljivo boljši. Temu pa so seveda primerne tudi cene,“ je še zaključil.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.