Če ste voznik in imate svoje vozilo, morate najpozneje do jutri poskrbeti za zimsko opremo. Gneča pri vulkanizerjih je nepopisna, čakalne vrste dolge, njihovi telefoni pa zaradi polnih rok dela v teh dneh nemalokrat zvonijo v prazno. Nekateri vozniki bodo zato na menjavo pnevmatik morali počakati kakšen dan ali dva, v tem času pa morajo po zakonu v vozilu imeti snežne verige. S temi je po raziskavi AMZS opremljenih 42 odstotkov voznikov, čeprav večina od teh na vozilo namesti tudi zimske pnevmatike. Kar 31 odstotkov vprašanih pa je dejalo, da verig najverjetneje ne bi znali namestiti. Janez Žužek, vodja poslovne enote, vsem takšnim voznikom predlaga, da si vzamejo nekaj časa in izvedejo tako imenovan suhi trening na domačem dvorišču ali v garaži. Veliko bolje je, če se odločimo za uporabo zimskih pnevmatik, poudarja.
Vozniki še vedno ne vedo, kolikšna je dovoljena globina profila zimske pnevmatike
Omenjena anketa, v kateri je sodelovalo 889 voznikov, je razkrila, da približno dve tretjini voznikov pnevmatike menja pri vulkanizerjih, drugi pa se znajdejo po svoje. "Slovenski vozniki raje kupujemo nove kot rabljene pnevmatike, tretjina voznikov pa se z iztrošenimi zimskimi pnevmatikami vozi tudi poleti," so še ugotovili. Izkazalo se je tudi, da imajo vozniki precej napačno predstavo o dovoljeni globini profila zimske pnevmatike. Večina voznikov oziroma kar 85 odstotkov je trdila, da vedo, koliko znaša ta vrednost, ko pa so morali to tudi navesti, so navajali od 2 do 8 milimetrov. "Povprečen voznik meni, da je najmanjša dovoljena vrednost 3,65 milimetra," ugotavljajo avtorji raziskave in hkrati pojasnjujejo, da je z zakonom predpisana najmanjša globina v zimskem času 3 milimetre, v letnem času pa 1,6 milimetra.
Katere pnevmatike so prave?
Na AMZS, kjer so morali zaradi gneče tudi letos prilagoditi delovni čas, pravijo, da so zimske pnevmatike tiste, ki imajo na boku proizvajalčevo oznako M+S, 'M.S' ali ''M&S'' in imajo najmanj tri milimetre profila. "Le zadosten profil omogoča dobro odstranjevanje vode in brozge izpod koles ter zagotavlja večjo stabilnost vozila v snegu in ledu. Vse štiri pnevmatike morajo biti enake velikosti, vrste in zgradbe, na posameznih oseh pa tudi enakih profilov. Priporočljivo je, da zimske pnevmatike niso starejše od štirih let," pojasnjujejo.
Zakon pravi, da morajo biti zimske pnevmatike na vseh kolesih vozila, katerega največja dovoljena masa ne presega 3.500 kilogramov, oziroma najmanj na pogonskih kolesih, če največja dovoljena masa vozila presega 3.500 kilogramov. Na vozilih so lahko nameščene tudi poletne pnevmatike in v priboru ustrezno velike snežne verige za pogonska kolesa ali verigam enakovredni pripomočki. Vozila s štirikolesnim pogonom morajo imeti v primeru stalnega pogona snežne verige vsaj za eno os in v primeru priklopljivega pogona vsaj za stalno vklopljeno os. Vozila nad 3.500 kg morajo imeti med opremo še lopato.
Kakšne so kazni?
Vozniku, ki nima ustrezne opreme, grozi denarna kazen v višini 120 evrov, če onemogoča promet, pa kazen znaša 500 evrov in pet kazenskih točk. Z globo 200 evrov se kaznuje voznik, ki ima na vozilu sneg, led, vodo ali druge snovi, ki bi lahko vplivale na vozne lastnosti oziroma bi se lahko raztresale ali razlivale. Z globo 300 evrov pa se kaznuje za prekršek voznik, ki pozimi ali v zimskih razmerah ne upošteva prometne signalizacije, ki označuje zimske razmere, zaradi katerih je prepovedan ali omejen promet na določenem delu ceste.
KOMENTARJI (143)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.