V SNG Maribor je potekala osrednja državna slovesnost ob nedeljskem dnevu reformacije, ki sta se je med drugimi udeležila tudi predsednika republike in vlade Danilo Türk in Borut Pahor. Slavnostni govor je imela ministrica za kulturo Majda Širca, ki je ob tej priložnosti poudarila pomen pisane besede za obstoj in "upor" naroda.
"Danes smo bogati bolj, kot vemo, saj se s pisano besedo nismo naučili le dajati odgovorov, temveč tudi pisati vprašanja; saj smo z izročilom prve knjige ohranili tudi izročilo upora. In zato slavimo reformacijo kot prvo reformo, protestantizem pa kot protest," je dejala ministrica. Kot je dejala, je knjižni jezik, kot so ga utemeljili protestanti, zagotovo najbolj združevalna prvina nacionalne identitete, čeravno je obenem protestantizem razcepil versko zavest naših prednikov. "Reformacija je bila za slovenski narod ogromen vihar, ki je s svojo re-formo, dobesedno izklesano v protestu kot izhodišču protestantizma, narodu prinesla tudi srečo," je pojasnila.
"Ljubi Slovenci, obstati ne pomeni stati ob – križem rok stati poleg in zraven, pustiti, da našo barko, kot bi dejal Dalmatin, odnaša vihar –, temveč pomeni, da se je treba za obstanek še kako boriti: reformirati stvarnost tam, kjer je šibka, biti proti, kjer se godi krivica, dobesedno udejanjati protestno – protestantsko držo tam, kjer so argumenti moči krhki in kjer so razvoji duhovno zatrti ali celo zavrti," je še menila.
Zbran ves državni vrh
Na slovesnosti v Veliki dvorani Slovenskega narodnega gledališča Maribor se je zbral ves državni vrh, poleg predsednika Türka in premierja Pahorja še predsednik državnega zbora Pavel Gantar, predsednik državnega sveta Blaž Kavčič, ministrica za obrambo Ljubica Jelušič, minister za šolstvo in šport Igor Lukšič, minister za finance Franc Križanič ter ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal. Med prisotnimi so bili še škof Evangeličanske cerkve na Slovenskem Geza Erniša, nekdanji predsednik republike Milan Kučan, poslanci državnega zbora, mariborski župan Franc Kangler in mestni svetniki.
Po govoru ministrice za kulturo so uprizorili avtorski projekt Edwarda Cluga in Milka Lazarja Pro-test s plesalci baletnega ansambla SNG Maribor in godalno zasedbo Simfoničnega orkestra SNG Maribor pod vodstvom dirigenta Simona Robinsona.
Dan reformacije je v Sloveniji dela prost dan. Na ta dan leta 1517 je nemški duhovnik Martin Luther na vrata cerkve v Wittenbergu obesil list s 95 tezami, s katerimi je zahteval preureditev katoliške cerkve. Dogodek velja za povod za reformno gibanje, ki je privedlo do sprememb v katoliški cerkvi, pa tudi do zahteve, naj vsak vernik bere Sveto pismo v svojem maternem jeziku, kar je pomembno vplivalo na razvoj književnosti v ljudskih jezikih. Reformacija je pomembno vplivala na razvoj književnosti tudi v slovenskem jeziku. Osrednja osebnost slovenskega protestantizma je Primož Trubar, ki je leta 1550 napisal Katekizem – prvo knjigo v slovenskem jeziku.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.