Do leta 2008 naj bi namreč uvedli elektronski cestninski sistem v prostem prometnem toku na celotnem slovenskem avtocestnem omrežju. Kot je pojasnil minister za promet Janez Božič, je datum v skladu s ciljem EU, da najpozneje v letu 2008 uvede elektronski cestninski sistem. Za čimprešnjo uvedbo tega sistema pa se je zavezala tudi vladna koalicija.
Do uvedbe elektronskega cestninskega sistema se je koalicija zavezala, da bo "za zagotovitev uporabe cest (predvsem avtocest, ki so najvarnejše) čimširšemu krogu ljudi zaradi razbremenitve pri stroških pobiranja cestnine in zaradi večje pretočnosti prometa na avtocestah preučila možnosti uvedbe vinjet namesto cestnin. Koalicija bo za prehodno obdobje podprla to rešitev, če se bo izkazala kot ekonomsko upravičena," je povedal Božič.
Koliko vinjet po kakšni ceni?
Dars je lani z zdaj veljavnim cestninskim sistemom zbral 32,9 milijard tolarjev. Cestnina na kilometer atoceste znaša dobrih 11 tolarjev oziroma 4,6 centa. Če bi hoteli približno enak znesek zaslužiti z vinjetami, takšne izračune je Dars pred časom že opravil, bi morali prodati najmanj 350 tisoč letnih vinjet po 45 tisoč tolarjev, če bi jo bilo obvezno kupiti ob registraciji, bi se ta znesek zmanjšal na 25 tisoč tolarjev.
Vlada je ocenila, da je UMAR neodvisen od organov in institucij s področja cestne infrastrukture, zato mu je tudi naložila preučitev ekonomske upravičenosti morebitne začasne uvedbe vinjet. Že letos pa se bo elektronski cestninski sistem začel postopno uvajati na celotnem avtocestnem omrežju, kar je v skladu z aprila lani sprejeto direktivo EU.
Odgovor že v dveh mesecih?
Prometni minister in nekdanji predsednik uprave Darsa, Janez Božič, je v oddaji 24UR povedal, da naj bi UMAR odgovor o ekonomski upravičenosti vinjet v času do leta 2008 dal v dveh mesecih. "Pričakujemo, da bo odgovor šel v smer, da je treba nadaljevati z izgradnjo cestninskega sistema, ki bo zagotavljal tako imenovani prosti prometni tok", je med drugim dejal Božič.