Predsednik DZ Gregor Virant ne bo sklical izredne seje DZ, ki jo zahteva Pozitivna Slovenija. Ocenil je namreč, da gradivo za sejo ni v skladu s poslovnikom DZ. Kot pravi, tako menita tudi zakonodajno-pravna služba DZ in pravnik Miro Cerar. Če PS želi razpravo o javnofinančnem položaju Slovenije, pa Virant priporoča naj zahtevo dopolni.
Pozitivna Slovenija je namreč minuli teden vložila zahtevo za sklic izredne seje DZ, na kateri bi razpravljali o finančnem stanju Slovenije in o izjavah predsednika vlade Janeza Janše v medijih glede morebitne tuje finančne pomoči, za katero bi Slovenija utegnila zaprositi v primeru nesprejetja reform in drugih ukrepov.
Ob tem so predlagali dva sklepa. Želijo, da DZ Janševe izjave oceni kot neodgovorne in škodljive ter da poslanci premiera pozovejo, da pri predstavljanju Slovenije nastopa odgovorno in zadržano ter skrbi za pomiritev mednarodne skupnosti in mednarodnih finančnih trgov, če pa tega ni zmožen, da odstopi.
Virant je že takoj po vložitvi zahteve za sejo ocenil, da utegnejo biti predlagani sklepi za sejo v neskladju s poslovnikom DZ oz. da zahteva "vsebuje določene elemente, za katere je po naši ustavi predvidena interpelacija ali konstruktivna nezaupnica". Za mnenje je zaprosil zakonodajno-pravno službo in pravnika Mira Cerarja.
Njuno mnenje je, tako je pojasnil Virant po današnjem kolegiju pri predsedniku vlade, skladno z njegovimi pomisleki. Sklepi, ki jih v zahtevi predlaga PS za sprejem v DZ, se namreč ne nanašajo na vprašanja pristojnosti DZ, navaja v obrazložitvi svoje odločitve Virant.
Virant: Zahtevo za sklic seje naj dopolnijo
Iz priloženih pravnih mnenj namreč po Virantovih navedbah izhaja, da gre pri prvem predlaganem sklepu za uveljavljanje politične odgovornosti predsednika vlade izven institutov, ki jih v ta namen določata ustava in poslovnik DZ. Pri predlogu drugega sklepa pa gre za poziv predsedniku vlade k odstopu, ki prav tako ne sodi v pristojnost DZ.
DZ ima za nadzor nad vlado in uveljavljanje odgovornosti premiera namreč na voljo poslanska vprašanja, interpelacijo, parlamentarno preiskavo in konstruktivno nezaupnico. Med temi pa torej poziva k odstopu ni, še pojasnjuje Virant. Če bi v PS torej želeli le razpravo o javnofinančnem položaju Slovenije, pa jim Virant priporoča, naj zahtevo dopolnijo.
Vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer je sicer zanikal, da bi zahtevali odstop Janše. Tisti, ki namiguje na to, da bi ta izredna seja lahko bila poziv predsedniku vlade, naj odstopi, po Möderndorferjevih ocenah ne pozna poslovnika DZ ali pa išče razloge za to, zakaj te izredne seje ne bi bilo, je dejal po predstavitvi zahteve za sejo.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.