"Za nobenega od novoimenovanih načelnikov in načelnic ne vem, ali je član kakšne stranke. To me sploh ni zanimalo," je poudaril minister za javno upravo Gregor Virant. Virant se je danes odzval na ponedeljkove očitke dveh nekdanjih načelnikov in načelnice. Poudaril je, da nobeden od njih ni bil razrešen, ampak se jim je iztekel štiriletni zakonski mandat. "V vseh teh primerih sem imel močne razloge, da jim avtomatično ne podaljšam mandata. Informacije o njihovi neprimernosti so prišle iz njihovega okolja," je pojasnil minister, ki pravi, da ne želi javno prati umazanega perila, zato bo razloge zadržal zase.
"Na razpisu smo dobili boljše ljudi in to je vsa zgodba in s tem se je očitno težko sprijazniti. To, kar sedaj počnejo ti trije užaljeni načelniki, je prvovrstna birokratska komedija," je dejal. Njegova ocena je, da so očitki približno taki, kot če bi recimo Janez Janša ponovno zmagal na volitvah, sestavljal vlado in njega ne bi predlagal za ministra. "Potem bi bil pa jaz užaljen in bi zahteval njegov odstop."
Virant: O konfliktnosti delavcev
Kot je pojasnil minister, je bila ocena delovanja upravne enote eno od glavnih meril, "vendar včasih ta ocena ni edina zveličavna, če zveš, da je nekdo konflikten, da se arogantno obnaša do sodelavcev, ali so kakšni drugi problemi v lokalnem okolju". Na vprašanje, ali so bile odločilne anonimke, pa odgovarja, da so bile informacije iz okolja različne, ne le anonimke, a se je odločil, da o tem javno ne bo govoril. Dva od načelnikov s ponedeljkove novinarske konference imata še naprej službo v upravni enoti z relativno visokim nazivom in relativno visoko plačo in od njiju Virant pričakuje, da delata vsak na svojem področju.
Minister ob tem poudarja, da je odgovoren za delo upravnih enot in da je eden od vzvodov za uveljavljanje te odgovornosti, da lahko izbira njihove načelnike. Ob tem je opozoril, da obstaja predhodni postopek prek uradniškega sveta, kjer komisije zagotovijo, da na ministrovo mizo pridejo le prošnje visoko usposobljenih kandidatov. Povzel pa je tudi celotno kronologijo imenovanja načelnikov.
Potrč pričakuje odstop v primeru neetičnega delovanja
Na imenovanje načelnikov se je odzval tudi vodja poslanske skupine SD Miran Potrč. Slednji ministra sprašuje o kriterijih, po katerih imenuje načelnike, saj meni, da obstaja sum, da Virant načelnike imenuje politično.
Potrč je pojasnil, da se v SD sicer zavedajo, da Virant deluje v skladu z zakonom, saj ima vsa pooblastila. Vendar menijo, da so formalna pooblastila premalo in da je poleg njih potrebno upoštevati tudi vsa vsebinska napotila in "predvsem dejstvo, da so tistemu, ki je imenovan in tistemu, ki ni imenovan in okolju jasni kriteriji in razlogi zakaj tako". Pomembno je tudi, da je vsem jasno, da so ti kriteriji strokovni in objektivni, ne pa politični, je še dodal. V SD menijo, da Virant zaenkrat ni ponudil nobenih dokazov, da deluje res samo strokovno, ne pa tudi po političnih kriterijih. Potrč je navedel primer imenovanja Lidije Božič in neimenovanje Antona Podgorška, ki je bil v 13 ocenjevalnih točkah osemkrat ocenjen boljše, kot ona, trikrat slabše in dvakrat enako.
Poslansko vprašanje je vodja poslanske skupine SD postavil tudi zato, ker bi se po njegovem mnenju Virant moral potruditi, da bi večjo strokovnost dokazal, "sicer pa dopušča dvom, da je bila strokovnost edini razlog za imenovanje".
Četrtina novih načelnikov
Lani poleti se je iztekel štiriletni mandat vsem načelnikom in načelnicam, razen osmim, ki so bili imenovani v vmesnem času. V 18 primerih se je minister odločil za podaljšanje mandata brez javnega razpisa, za ostale je stekel razpis, kompetentnost kandidatov pa so preverile komisije uradniškega sveta.
Po prvem razpisu je minister podaljšal mandat 11 starim načelnikom in načelnicam ter imenoval 10 novih. V ostalih primerih z izborom ni bil zadovoljen in je bil razpis ponovljen. V drugem krogu je izbral pet starih načelnikov upravnih enot in imenoval šest novih. Kot je povzel, je tako od skupaj 58 nove načelnike dobilo 16 upravnih enot, kar je dobra četrtina.
Minister se je odločil na podlagi osebnega vtisa, ki so ga kandidati naredili nanj, na podlagi njihove motivacije, njihovega načina razmišljanja, ter izbiral kandidate z nebirokratskim načinom razmišljanja, dinamične in fleksibilne kandidate. Tu so še priporočila, pa informacije iz okolja in drugo.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.