
Predsednik DZ Gregor Virant je dejal, da je ta poskus ustavne spremembe "zminiran". Bil je namreč prepričan, da jim bo vsaj pri tej ustavni spremembi uspelo preseči mejo med koalicijo in opozicijo ter doseči dvotretjinsko soglasje v DZ. Zato je rezultat današnjega srečanja po njegovih besedah negativno presenečenje.
Spomnil je, da je stroka te spremembe, ki jih je v parlamentarni postopek v začetku leta vložila skupina poslancev SDS, z nekaj pripombami podprla. Te pripombe bi bil po Virantovih besedah predlagatelj ustavne spremembe pripravljen upoštevati. Tudi koalicija se je strinjala s tem, tako predsednik DZ, da pripombe strokovne skupine upoštevajo.
Vendar tudi za ključno spremembo, s katero bi vlado namesto po dvofaznem postopku, kot je to zdaj določeno, oblikovali po enofaznem, ni dovolj podpore. Brez PS in SD pa ustavne spremembe ne morejo sprejeti, je pojasnil Virant in dodal, da je s tem poskus poenostavitve postopka oblikovanja vlade "zminiran".
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je po sestanku pojasnil, da so sledili idejam in predlogom, da je treba poenostaviti postopek imenovanja vlade. Ta predlog je bil, je zatrdil, dobronameren, vsebinski in nepolitičen.
Po besedah Jožeta Tanka so se bili predlagatelji glede na mnenje strokovne skupine, ki je ocenila, da bi imel predsednik vlade s predlogom prevelike pristojnosti, pripravljeni odpovedati temu predlogu. Šlo je med drugim za pristojnost predsednika vlade za zamenjavo ministrov. Tudi nekaterim drugim predlogom bi sledili, če bi bilo tako večinsko mnenje, je zagotovil.
Po Tankovih besedah bi sicer čez čas morda veljalo ponoviti takšen posvet vodij poslanskih skupin, da bi ugotovili, ali bodo do takrat kakšna spremenjena stališča v PS in SD.
Ustavna komisija se je sicer julija seznanila z mnenjem strokovne skupine glede predloga, pri čemer pa je kazalo, da bi enofazni postopek oblikovanja vlade lahko dobil podporo.
Strokovna skupina meni, da je prednost predlaganih rešitev v tem, da poskuša hitrejše oblikovanje vlade doseči z relativno omejenimi posegi v ustavo glede sistema delitve oblasti, čeprav dodatno krepi položaj vlade.
Medtem pa se strokovna skupina ne strinja s predlogom, da bi lahko predsednik vlade sam menjal tretjino ministrov. Prav tako meni, da je sedemdnevni rok mandatarja za to, da predlaga ministre, prekratek. Sami predlagajo določitev petnajstdnevnega roka, nasprotujejo pa uvedbi javnega glasovanja v DZ o mandatarju.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.