
Predsednik DZ Gregor Virant je na Dnevih slovenske uprave poudaril, da v Sloveniji glede javnofinančnega stanja slikamo stvari bolj črno, kot so. Je pa poudaril, da bo treba potegniti prave poteze. Predsednik računskega sodišča Igor Šoltes je povedal, da se je treba pri vseh ukrepih zavedati, da imamo ustavo in smo še vedno socialna država.
Po Virantovih besedah, gledano absolutno, situacija ni tako črna, kot se morda včasih slika, kot jo morda slika kakšen domači politik ali mednarodni časnik. Slovenija ni pred bankrotom in v absolutnih številkah ni država, ki bi bila zrela za mednarodno pomoč, pravi. Vprašanje pa je, ali bomo sposobni potegniti prave poteze, dodaja.
"Drastični rezi še niso potrebni"
Kot je dejal, v tem trenutku stanje še ni tako kritično, da bi bili potrebni drastični rezi, kot so bili v nekaterih drugih državah. Tudi dosedanje znižanje plač v javnem sektorju in znižanje socialnih transferjev ni bilo radikalno, pravi. Je pa za javni sektor napovedal spreminjanje plačnega sistema v smeri fleksibilnosti, pri čemer je izpostavil področji napredovanja in delovne uspešnosti.
Ključno pa se Virantu zdi, da si država pridobi kredibilnost, da postane v očeh mednarodne skupnosti, potencialnih investitorjev, konkurenčna. A na nekaterih področjih smo po njegovi oceni pri konkurenčnosti bolj šibki morda tudi zato, ker sami "slikamo stvari bolj črne, kot so". Ob tem je predsednik DZ poudaril pomen optimizma, poguma, da bomo naredili vse potrebno, ter sodelovanja.

Šoltes: Fiskalno pravilo samo po sebi ne bo rešilo ničesar
Šoltes je opozoril, da so tudi številne birokratske ovire tiste, ki so na poti prijaznemu gospodarskemu okolju. Velike težave povzroča zakon o javnem naročanju, ki po njegovi oceni "blokira normalen razvoj".
Kar zadeva fiskalno pravilo, Šoltes opozarja, da fiskalno pravilo samo po sebi ne bo rešilo ničesar, ampak je treba ob tem narediti simulacije, pripraviti mehanizme za spremljanje njegovega uresničevanja, nadzor in sankcioniranje. Poleg tega je fiskalnih pravil več, še izpostavlja predsednik računskega sodišča.
Vsa pravila in ukrepi morajo po njegovih besedah temeljiti na programu, strategiji, kam želimo Slovenijo pripeljati v naslednjih 20 letih. Ob tem Šoltes poudarja, da se je treba pri vseh teh ukrepih zavedati, da imamo ustavo in smo še vedno socialna država, pri vseh teh poseganjih pa mora biti "zdrava mera razuma".
Ob zadnjih omenjanjih odpuščanj v javnem sektorju Šoltes tako pravi, da je treba imeti pred očmi tudi vse zakonske posledice in tveganja poseganja v pridobljene pravice, saj so to pravice, ki so iztožljive. Tako kot za zasebni namreč tudi za javni sektor po njegovih besedah velja, da ni mogoče odpuščati kar tako.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.