Trojček SD, LDS in Zares kritizira plačni sistem, ki je bil leta 2002 zasnovan s konsenzom vseh političnih strank in sindikatov, v tem mandatu pa so ga uspeli izpeljati v prakso, se je na očitke predstavnikov omenjenih treh strank odzval minister za javno upravo Gregor Virant. Njihovo kritiko razume kot del negativne volilne kampanje.
Kot je poudaril, so se vse vlade doslej trudile, da bi uredile enoten plačni sistem v javnem sektorju. Temelj zanj pa je bil postavljen z zakonom o sistemu plač v javnem sektorju v letu 2002, ki so ga podprle "vse stranke in tudi sindikati".
"Prejšnji vladi ni uspelo izpeljati tega sistema v praksi. Ni ji uspelo do konca izpeljati pogajanj s sindikati javnega sektorja. Tej vladi pa je to s težko muko vendarle uspelo," je še dodal Virant. Ob tem pa spomnil, da so junija letos podpisali kolektivno pogodbo za javni sektor in vse kolektivne pogodbe dejavnosti in poklicev. Nov sistem je po njegovih besedah enoten, urejen in predvsem dogovorjen med socialnimi partnerji.
Kot ugotavlja Virant, je iz izjav predstavnikov SD, LDS in Zaresa mogoče razbrati, da omenjeni trojček načrtuje "razsutje enotnega plačnega sistema v javnem sektorju, da bi vsak del javnega sektorja - zdravstvo, šolstvo, kultura, sodstvo - plače urejal kar po svoje". Ta ideja se mu zdi nevarna, saj bi po njegovo vodila v velike nepravičnosti in "kaos v javnem sektorju, ki bi ga davkoplačevalci drago plačali".
Minister poudarja, da mora biti plačni sistem enoten, saj so vsi plačani iz javnega denarja in opravljajo javno službo. Govoriti o tem, da bi posamezni deli izstopili iz javnega sektorja, pa se mu zdi nesmisel; šolstvo, zdravstvo ali sodstvo so del javnega sektorja. Očitek, da je sistem rezultat pogajanj, pa je po njegovem mnenju "negacija socialnega dialoga".
"Po tem, kar sem prebral, je opaziti tudi, da trojček SD, LDS in Zares nastopa s pozicije t.i. profesionalnih elit, kar je po svoje tudi razumljivo, glede na to, da so predstavniki teh treh strank, ki so nastopili na novinarski konferenci, pripadniki profesorske in sodniške srenje," je dejal Virant. Aleš Zalar je znan tudi kot bivši pogajalec v imenu sodnikov, Bojan Bugarič in Andrej Rus pa prihajata z univerze. Medtem pa, dodaja Virant, sami zagovarjajo princip, da nihče ne sme biti priviligiran in da nihče, niti zdravniki niti sodniki niti kdo drug nima pravice, da bi se iz sistema izvzel.
Virant zavrača tudi očitke, da je sistem tog. Nasprotno navaja, da je motivacijski in bistveno bolj fleksibilen od dosedanjega. Omogoča, da se uslužbenca uvrsti višje, kot je določeno v kolektivni pogodbi. Daje pa tudi veliko manevrskega prostora za stimulativni del plače, za plačevanje po delovnih rezultatih.
Na očitek, da sistem temelji skoraj izključno na izobrazbi in ne na izkušnjah ter opravljenem delu, odgovarja, da je bistvo sistema: enako plačilo za enako delo, da se plačujejo delovna mesta in ne stopnja izobrazbe. Zagotavlja tudi, da je plačna reforma javno-finančno vzdržna.
Virant priznava, da nekatera razmerja niso postavljena idealno, a so se zato s sindikati že junija dogovorili, da se bo naredila analiza sistema, ko se bodo izplačale prve plače in da se bodo nato ponovno usedli za pogajalsko mizo. So pa bile po njegovih besedah nekatere kategorije zaposlenih pri pogajanjih prezrte, denimo srednje medicinske sestre.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.