
Predsednik parlamenta in stranke Državljanska lista Gregor Virant je v današnji izjavi za medije podrobneje pojasnil svojo odločitev, da se odpove policijskemu varovanju. Kot je dejal, je 16. aprila obvestil vlado in policijo, da se s 7. majem odpoveduje varovanju po tretji stopnji.
Takšno varovanje pomeni spremstvo dveh varnostnikov in stalno uporabo službenega vozila policije, in sicer na vseh službenih, zasebnih in strankarskih poteh, je pojasnil predsednik DZ. Država pa je imela po njegovih besedah s tem kar precejšnje stroške, saj kot predsednik stranke ustanavlja lokalne odbore po državi. Sam pa se je vedno zavzemal za odpravo vseh neracionalnih in negospodarnih rešitev, zato se mu je zdelo prav, da za to poskrbi tudi pri sebi, je povedal.
Virant pa se za odpoved varovanju ni odločil le zaradi prihranka, ki po njegovih podatkih v enem mandatu znaša približno 600.000 evrov. Kot je pojasnil, je namreč primerjalna študija pokazala, da predsedniki parlamentov nimajo varovanja denimo v Švici in v skandinavskih državah. "To so države, po katerih se raje zgledujem kot po kakšnih drugih. To so države, ki slovijo po tem, da je politika odprta, transparentna, blizu ljudem," je pojasnil.
Tudi sicer se Virant, kot je dejal, počuti varno. "Pridobil sem tudi strokovno oceno policije, ki pravi, da je stopnja moje ogroženosti kot predsednika parlamenta ta trenutek relativno nizka," je dejal. Očitki, da takšna odločitev utegne prizadeti ugled državnega zbora, pa se Virantu zdijo "neumni". "Ugleda institucije ne moremo graditi z varnostniki in prestižnimi avtomobili, ampak ga lahko gradimo s pametnimi odločitvami," je prepričan. Virant je sedaj varovan po četrti stopnji, pri kateri ne gre za neposredno fizično varovanje.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.