Slovenija

Višje plače vojakov?

Ljubljana, 29. 05. 2007 14.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Manjka nam več kot 500 pripadnikov Slovenske vojske, poudarja minister Erjavec, ki se zavzema za višje plače vojakov.

Minister Karl Erjavec verjame v zakon o službi v Slovenski vojski.
Minister Karl Erjavec verjame v zakon o službi v Slovenski vojski. FOTO: POP TV
Zakon širi možnosti za prezaposlitev pripadnikov po prenehanju vojaške službe. V tem primeru gre za refundacije prispevkov od treh do petih let tistim civilnim delodajalcem, ki zaposlijo nekdanje pripadnike SV, kot tudi za omogočanje samozaposlovanja. Prvič je pripadnikom SV zagotovljena tudi celostna oskrba, v nekaterih primerih pa tudi njihovim družinskim članom, je zaključil minister.

Pred prvo parlamentarno obravnavo zakona o službi v Slovenski vojski (SV), ki bo v DZ potekala v četrtek, je minister za obrambo Karl Erjavec poudaril, da se bodo z zakonom uredila do sedaj neustrezno rešena vprašanja v SV. Zakon ureja tudi status pripadnikov SV, saj bodo sedaj delovno-pravna razmerja vojakov urejena le v enem zakonu.

Zakon ureja ključna vprašanja vojaške službe, je prepričan Erjavec. Ureja temeljne odnose v vojaški službi, ki so bila doslej opredeljena samo s pravili službe v SV. Gre za odnose, ki so ključni, in zato tudi zaslužijo zakonsko ureditev. Posebno pozornost pa so posvetili načelom enakopravnosti, enake dostopnosti in varovanja človekovih pravic, je poudaril minister.

Zakon daje osnove za urejanje enega od ključnih problemov nadaljnjega razvoja SV, in sicer problema plač. Vojska bo tudi v prihodnje ostala del javnega sektorja, čeprav Erjavec verjame, da vojaki niso javni uslužbenci. V njihovem primeru gre namreč za pogodbene delavce, ki lahko službo vojaka opravljajo le do dopolnjenega 45. leta starosti. Kljub temu pa bodo izhodiščne plače vojakov določene s kolektivno pogodbo za javni sektor, v kateri bodo vojaki skupaj s policisti, pazniki, gasilci, cariniki in izterjevalci uvrščeni v 20. plačni razred, je dejal minister.

Trenutno so vojaki uvrščeni v 16. in 17. plačni razred, v katerih znašajo izhodiščne plače 497 oziroma 507 evrov. Za poklice, uvrščene v 20. plačni razred, pa kolektivna pogodba predvideva plačo v višini 573 evrov. "Dejstvo je, da v tem trenutku ne dosegamo kadrovskega načrta SV in da nam manjka nekaj več kot 500 pripadnikov," je dejal minister, ki je prav zaradi tega vladi aprila predlagal povišanje plač predvsem pripadnikom premestljivih in odzivnih sil. Tako bo približno 4000 vojakov že z junijem prejelo za 18 odstotkov višjo plačo, je dejal.

Zakon omogoča tudi plačevanje vojakov za povečan obseg dela in obremenitev ter vzpostavlja avtonomen štipendijski sistem za popolnitev stalne in pogodbene sestave, ki bo ločen od sistema javne uprave. Nadalje se z njim dopolnjujejo rešitve v zvezi z delovnim časom, v okviru sistema napredovanja pa je določen tudi rok, v katerem mora biti oseba, ki izpolnjuje določene pogoje, povišana, je pojasnil Erjavec.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

pogi73
29. 05. 2007 18.51
Zadnji čas da se nekaj premakne tudi na tem področju,saj si vojaki zaslužijo bistveno več, kod so imeli doslej !
kriss714@amis.net
29. 05. 2007 17.17
Ni dnarja. Pa za čoln tud ne. Šparat !
jsmazarot@email.si
29. 05. 2007 15.41
-1
Večje plače ne bodo čisto nič izboljšale stanja v vojski. Spremenite svoj Codex!
helsingsfors
29. 05. 2007 15.12
kwa zdej a se še niste razpisal muhahhahaah