Slovenija

Višje sodišče oprostilo Likarja

Ljubljana, 27. 11. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Višje sodišče v Ljubljani je oprostilo nekdanjega generalnega direktorja policije Boruta Likarja, ki je bil zaradi izdaje uradne tajnosti pogojno obsojen na mesec dni zapora s preizkusno dobo treh let.

Borut Likar
Borut Likar FOTO: Reuters

Likar je bil obsojen zaradi tega, ker je vsebino domnevno strogo zaupnega poročila policije, ki je govorilo o streljanju slovenskih policistov na neoborožene pripadnike JLA med osamosvojitveno vojno, posredoval novinarju Slovenskih novic Bojanu Budji. Iz Budjinega članka je nastala afera Vič-Holmec, katere posledici sta bila Likarjev odstop in tudi odstop takratnega notranjega ministra Mirka Bandlja. Sodišče je menilo, da izdani podatki ne izpolnjujejo pogojev, da bi bili lahko razglašeni za uradno tajnost, sodba pa je že pravnomočna.

Borut Likar, ki je s sodbo zelo zadovoljen, je za 24 ur izjavil, da je tudi vedno trdil, da očitanega kaznivega dejanje izdaje uradne tajnosti ni storil. Kot je poudaril Likar, je v obrazložitvi sodbe povedano, da v nobenem primeru ni govora, da bi lahko škodoval policiji oziroma, da policija zaradi tega ne bi mogla opravljati nalog, ki jim sledijo iz zakona. Likar je prepričan, da se bo s pomočjo oprostilne sodbe končno lahko postavil na noge, ker je zaradi vsega tega doživljal razne oblike diskriminacije ter obračunavanje s strani sedanjega generalnega direktorja policije Pogorevca.

Kot je za 24 ur poudaril Likar, zaradi spora s sedanjim generalnim direktorjem policije zanj delo na policiji ni bilo več vzdržno, zato je moral delo iskati drugje, ker so ga prestavljal z enega delovnega mesta na drugo. O nadaljnjih ukrepih, s katerimi, kot poudarja, vsekakor ne želi škodovati policiji, se bo posvetoval s svojim odvetnikom. Ukrepati namreč namerava proti posameznikom, ki so z njim želeli obračunati na takšen način.

Likar je bil sicer na okrajnem sodišču obsojen, ker je konec leta 1998 novinarju Slovenskih novic Bojanu Budji po telefonu povedal vsebino poročila o domnevnih nepravilnostih dela takratne milice na območju Slovenj Gradca, ki je imelo oznaki uradna tajnost in strogo zaupno. V članku z naslovom Slovenci streljali vojne ujetnike? je Budja na osnovi Likarjevih informacij 28. decembra 1998 zapisal, da "so pripadniki milice streljali na neoborožene pripadnike JLA s stražnice na Holmcu, ki so se predajali z belo rjuho v rokah".

Članek je bil povod za afero Vič-Holmec, sledila pa je politična kriza, katere vrhunec je bil Likarjev odstop konec januarja 1999 in padec notranjega ministra Mirka Bandlja pol meseca kasneje. Na notranjem ministrstvu je bila ustanovljena Gričarjeva komisija, ki je ob preiskavi omenjene afere ugotovila, da hudodelstev na Holmcu ni bilo. Pojavila pa so se tudi ugibanja, kdo je znotraj policije želel izničiti prispevek koroških policistov v osamosvojitveni vojni. Ustanovljena je bila tudi parlamentarna preiskovalna komisija, ki je ugotovila, da sta glavna krivca za omenjeno afero Bandelj in Likar.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij