Slovenija

Višje subvencije za javne študentske domove in bivanje pri zasebnikih

Ljubljana , 21. 05. 2025 10.01 | Posodobljeno pred 6 urami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

S študijskim letom 2025–2026 se bo subvencija za javne študentske domove dvignila za 40 odstotkov. Namesto sedanjih 27,8 evra na študentsko posteljo bo znašala 38,92 evra. Prav tako se z novim študijskim letom dvigne subvencija za bivanje pri zasebnikih in v zasebnih študentskih domovih, in sicer z 32 evrov na 100,64 evra na posteljo. Razpis za subvencionirano bivanje višješolskih in visokošolskih študentk in študentov za študijsko leto 2025/2026 tako v javnih kot zasebnih študentskih domovih oz. pri zasebnikih bo objavljen konec maja.

Subvencija predstavlja finančno pomoč za študentke in študente, saj omogoča nižjo stanarino. Po napovedi javnih študentskih domov, da bodo morali oziroma so že zaradi naraščajočih stroškov dvignili stanarine, se je takoj odzvalo Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije. Vsekakor nismo želeli, da bi breme dviga stanarin padlo na ramena študentk in študentov. Študentske domove smo najprej pozvali, da nam pošljejo konkretne utemeljitve, zakaj morajo dvigniti stanarine, da smo preverili upravičenost povišanja stroškov. Nato smo se dogovorili za dvig subvencije za 40 odstotkov, se pravi namesto dosedanjih slabih 28 evrov na posteljo bo subvencija znašala skoraj 39 evrov, pojasnjuje minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Igor Papič. S tem je poskrbljeno, da študentke in študenti ne bodo občutili podražitve, dodaja minister Papič.

Študentska soba
Študentska soba FOTO: Shutterstock

V Študentski organizaciji Slovenije pozdravljajo dvig subvencije. Študentke in študenti so zadnja leta opozarjali na rast stroškov v študentskih domovih in napovedane dvige stanarin. Luka Mihalič, predsednik Študentske organizacije Slovenije: "V minulem obdobju smo bili v stikih tako s študentskimi domovi po državi kot pristojnim ministrstvom za visoko šolstvo. Dosedanja višina subvencije ni več omogočala prostora za iskanje rezerv znotraj proračunov študentskih domov, ker pa se subvencija ne usklajuje redno kot drugi socialni transferi, ne more slediti vse višjim stroškom; ob tem pa nismo želeli, da višje stroške v celoti nosimo študenti in študentke. Zato nas veseli, da tokratnega dviga stanarin ne bomo občutili študentke in študenti, kot se je to v preteklosti najpogosteje zgodilo. Veseli me, da smo že drugič v tem letu s pristojnim ministrom za visoko šolstvo našli rešitev za blaženje pereče problematike bivanja študentk in študentov."

Dvig subvencije tudi za bivanje pri zasebnikih in v zasebnih študentskih domovih

Vsi trije javni študentski domovi v Sloveniji (Študentski dom Ljubljana, Študentski domovi Univerze v Mariboru, Študentski domovi Univerze na Primorskem) zagotavljajo skoraj 10 tisoč študentskih postelj. Kljub na novo pridobljenim kapacitetam to še vedno ni dovolj, zato študentke in študenti bivajo tudi pri zasebnikih ali v zasebnih študentskih domovih. 

Tudi bivanje pri zasebnikih je subvencionirano, če ima zasebnik sklenjeno pogodbo, in tudi te subvencije se bodo z novim študijskim letom 2025/2026 zvišale, in sicer s sedanjih 32 evrov na 100,64 evra na študentko oz. študenta. Minister Papič in predsednik ŠOS Mihalič sta dvig subvencije predstavila že januarja. "Čeprav smo že povečali število postelj v javnih študentskih domovih in imamo v načrtu gradnje novih domov, pa je najhitrejša rešitev za pomanjkanje študentskih postelj subvencionirano bivanje pri zasebnikih, vendar število pogodb za takšno bivanje iz leta v leto upada. Eden glavnih razlogov je razkorak med dosedanjo višino subvencije za bivanje pri zasebnikih in višino dodatka k državni oz. Zoisovi štipendiji za bivanje izven kraja stalnega prebivališča. Dodatek k štipendiji je trikrat višji kot subvencija za bivanje pri zasebnikih. Mnogi študentke in študenti vložijo tako vlogo za subvencionirano bivanje pri zasebnikih kot tudi vlogo za štipendijo. Če dobijo štipendijo in s tem dodatek za bivanje, sprejmejo slednje, vloga za subvencijo pa propade. Zato bo z novim študijskim letom subvencija izenačena z dodatkom k štipendiji," pojasnjuje minister Papič.

  • 13
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Smuuki
21. 05. 2025 12.41
+2
Podpiram študij mladih, ne podpiram pa izmikanja, ne sprejemanja odgovornosti. Vsak ki sredi študija zaradi lastne odločitve, lenobe, zabluzenja študija ne konča mora prevzeti odgovornost za stroške brez rezultata. Samo podpis te življenske pogodbe bi zmanjšal pritisk na univerze in študentske domove. Ostali bi samo odločeni da resno nameravajo delati kar se od njih pričakuje. Dosegli bi vsaj dva cilja. Zelo bi zmanjšali osip, zboljšali rezultat študija, sprostili študentske kapacitete bivanja in hitreje dobili novo delovno silo v zaposlitev. To kar trenutno izvajamo je vse prevečkrat pridobitev status študenta in vedrenje v brezdelju
skuripanda burns
21. 05. 2025 11.03
+1
Manj študentov, pa bodo cene padle. Če bi zasnovali prosta mesta na posameznih smereh glede na realne potrebe Slovenije po kadrih, bi lahko ukinili skoraj celotno družboslovje in bi zmanjšali število študentov na 1/3 tega, kar imamo danes. S tem bi prihranili OGROMNO denarja, ki ga danes namenimo nepotrebnim študentom in še bolj nepotrebnim profesorjem, fakultete bi svoje prostorske potrebe lahko sklatile na minimum, saj Slovenija realno ne potrebuje NOBENE predavalnice za 200+ študentov, kot se je danes razpaslo že v vsaki vasi. Manj štipendij, manj subvencij za prehrano, manj študentskih domov, manj najema sob v prestolnici... Rešili bi kadrovske zagate, saj bi tisti, ki danes študirajo nepotrebne družboslovne smeri, lahko potem šli na gradbišča, za smetarje, za snažilke, in ne bi bilo treba uvažati delovne sile iz tujine. Zaradi manj potreb po študentskih posteljah bi se sprostilo OGROMNO stanovanjskih kapacitet v vseh "univerzitetnih" mestih v Sloveniji, zaradi česar bi cene najemnin in stanovanj padle na realno raven. In za nameček še ne bi rabili gledati družboslovnih lenuhov na sociali, ki potem kolesarijo po Ljubljani kot protestniki. Sploh ni niti ene negativne posledice.
Uškakola
21. 05. 2025 11.00
+3
Lenobo in parazite je treba podpirat, kdo bo pa nas volil drugače pravijo v LEVICI. Za nas so samo izkoriščevalci sistema, paraziti, SOCIALCI IN večni študenti..
Uškakola
21. 05. 2025 11.02
+3
Poleg VEČNIH, kulturnikov, umetnikov so študenti na tretjem mestu po parazitiranju.
Rožice so zacvetele
21. 05. 2025 10.44
+6
Zakaj imamo pri nas toliko večnih študentov? Hja, dokler jim bomo vsi skupaj plačevali, bo to tako. Če bi morali vse sami plačati, bi zaključili študij in diplomirali čimprej. Kdor od teh plačancev ne zaključi v rednem roku, naj vrne vse subvencije, za nastanitev, hrano, prevoz... bi videli, koliko bi jih še "študiralo", ne bi bilo več potrebe po uvozu tujcev.
NotMe
21. 05. 2025 10.56
+2
Bravo. Pa šolnino uvest, ne astronomsko ampak simbolična dva jurja, toliko vsak zlahka zasluži s študentskim delom. Za najranljivejše pa štipendije. In bone odpravit ter napravit menze
NotMe
21. 05. 2025 10.41
+0
Da bi pa prevetrili študijske programe in ukinili vse nepotrebno pa ne? Ali pa da bi Maljevčevih 100 mio letno namesto za "neprofitna" stanovanja namenili za izgradnjo študentskih domov, kjer lahko na 50 m2 povsem zadovoljno biva 6 študentov, to pa ne? Treba metat v vrečo brez dna?
Perovskia
21. 05. 2025 10.36
+5
Plešimo plešimo. Vam ne kapne kajne svobodnjaki, da se samo drazi in navija davke. Firme odhajajo. Najmanjsi bdp... Mi pa vidamo place JU uhuuu vsa cast
Visteo
21. 05. 2025 10.20
-1
Zakaj še bolj je treba privit višje davke lol