Predsednik strokovne komisije pojasnjuje, da po varnostnih standardih evro NCAP testov nevaren avtosedež, ni bil izbran nestrokovno.
"Komisiji so očitali, da bi morala naročit sama testiranje. Seveda to ni v praksi nikjer. Tudi pri nas bi bil to eden od nadstandardov. Nikakor pa ni bil izbran slab stol brez dokumentacije," odgovarja Martin Bigec, član strokovne komisije za določanje vsebine paketov.
Na avto moto zvezi pa so drugačnega mnenja.
"Kolikor je meni znano, doslej še nikoli noben sedež ni poletel po avtu, se utrgal ali bil nevaren tako, kot je neonato monza," meni France Kmetič iz Avto-moto zveze Slovenije.
Ali je homologacija, ki jo ima avtosedež neonato monza ustrezna, bo v naslednjih dneh preverjal tržni inšpektorat, kot je namreč pokazal evrotest je sedež varen le, če v njem prevažamo otroka do 13 kilogramov torej dojenčka. In ker so kompleti namenjeni novorejencem je to tudi eden od argumentov strokovne komisije zakaj že razdeljenih sedežev ne bodo menjali, ampak bodo staršem posredovali navodila za varno uporabo.
Vprašanje pa je zakaj komisija potem že v prvo ni izbrala avtosedeža namenjenega izključno dojenčkom ne pa otrokom do četrtega leta. Sicer pa se je avtosedež v zavitku znašel zaradi osveščanja staršev o varnosti otrok v prometu.
"Na žalost se je pri prejšnjih paketih izkazalo, da je večina vzela denar. Ta denar ni šel za otroke ampak za položnice," je še povedal Bigec.
Kako zelo pomembno je, da so otroci varni v avtomobilu, pa pove tudi dejstvo, da če se zaletimo s hitrostjo 50 kilometrov na uro in otrok ni pripet v varnem avtosedežu, so učinki enaki, kot če bi padel 14 metrov globoko.