Rezultati ankete so pokazali, da policiji povsem zaupa 12,1 odstotka prebivalcev, v glavnem zaupa 38 odstotkov, medtem ko je 28,5 odstotka anketirancev izbralo srednjo možnost. Tistih, ki policiji v glavnem ne zaupajo, je 11,4 odstotka, tistih, ki pa ji sploh ne zaupajo, pa 7,3 odstotka. Stopnja zaupanja v policijo je na splošno sicer manjša kot leta 2002.
Najmanj zaupajo Posavci in Dolenjci
Najbolj policiji zaupajo prebivalci obalno-kraške regije, najmanj pa ji zaupajo v Posavju. Glede zadovoljstva z delom policije je 3,9 odstotka vprašanih povsem nezadovoljnih, 10,9 odstotka jih je z delom policije nezadovoljnih, niti zadovoljnih niti nezadovoljnih je 44,5 odstotka, zadovoljnih 28,1 odstotka in povsem zadovoljnih 10,3 odstotka anketiranih. Glede na kraj bivanja je zadovoljstvo z delom policije najvišje na podeželju oz. manjšem kraju ali mestu, najmanjše pa v večjih mestih, Ljubljani in Mariboru.
Najboljšo oceno za uspešnost na posameznih področjih delovanja policije so anketiranci namenili delu na mejnih prehodih. Sledijo preprečevanje ilegalnih migracij, varnost v cestnem prometu, zagotavljanje javnega reda in miru, hitrost prihoda na kraj, odzivnost na klice in preventivno delo. Najnižje ocene pa je policija prejela pri odkrivanju korupcije in gospodarskega kriminala.
Slovenija bližje družbam nekdanjega komunističnega bloka
Med vsemi sodelujočimi v raziskavi je dobra četrtina tistih, ki so osebno imeli negativno izkušnjo s policijo. Največ anketirancev, ki so imeli negativno izkušnjo je moških, samozaposlenih, anketirancev s srednjo stopnjo izobrazbe, ter prebivalcev osrednje, zasavske in dolenjske regije.
Vse primerjalne raziskave kažejo, da je Slovenija po stopnji zaupanje v pravni sistem in represivne institucije bližje družbam nekdanjega komunističnega bloka kot uveljavljenim demokracijam, vendar s prepoznavnim trendom "odmikanja" od tranzicijskega vzorca, kar se kaže predvsem pri naraščajočem zaupanju v ključne institucije demokratičnega sistema.
Center za raziskavo javnega mnenja in množičnih komunikacij (CJMMK) na Fakulteti za družbene vede (FDV) je junija izvedel raziskavo stališč slovenske javnosti do policije. V anketi so pri CJMMK ugotavljali stopnjo zaupanja v policije in njeno delo, negativne izkušnje s policijo in druga stališča do delovanja policije.