Iz kabineta predsednika vlade so po sestanku sporočili, da je bil namen srečanja določiti način uresničitve odločbe ustavnega sodišča, ki bo v prvem koraku potekala skozi poseben interventni zakon in znotraj že obstoječega plačnega sistema.
Vlada je predstavila izhodišča zakona, osnutek pa bodo predstavniki pravosodja prejeli predvidoma v roku 14 dni. Dolgoročna in sistemska rešitev plačnega položaja pravosodnih funkcionarjev pa se bo usklajevala znotraj celovite prenove plačnega sistema, so še pojasnili v Golobovem kabinetu.
Ustavno sodišče je junija lani odločilo, da je ureditev plač sodnikov v neskladju z ustavnima načeloma sodniške neodvisnosti in delitve oblasti. Zakonodajalcu je naložilo, da neustavnost odpravi do 3. januarja, kar pa se ni zgodilo. Zato sodniki, zlasti skozi Slovensko sodniško društvo, vse odtlej pozivajo k uresničitvi ustavne odločbe. V sredo so tako za eno uro ponovno protestno prekinili delo.
Tožilci, katerih plače temeljijo na sodniških, so popoldan nadaljevali pogajanja o izvršitvi odločbe na ministrstvu za javno upravo. V službi za odnose z javnostmi ministrstva so pojasnili, da so predstavnikom stavkovnega odbora državnih tožilcev predstavili osnovne usmeritve načina uresničitve odločbe ustavnega sodišča. Zapisali so, da se bodo pogajanja predvidoma nadaljevala še v tem mesecu.
Vodja stavkovnega odbora Barbara Prevolšek je dejala, da so na sestanku prejeli osnutek predloga zakona glede uresničitve ustavne odločbe znotraj trenutnega plačnega sistema. "Zadovoljna sem zgolj s tem, da se je po dolgem času zadeva premaknila, vsebinsko pa žal še ne morem biti zadovoljna," je komentirala Prevolšek. Dodala je, da bodo vsebino predloga, ki ga zaradi tajnosti pogajanj ni komentirala, predstavili tožilcem, ki se bodo predvidoma naslednji teden odločili, ali nadaljevati stavko.
KOMENTARJI (105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.