Slovenija

Vlada bo sodelovala s kmeti

Ljubljana, 05. 09. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Na protestnem shodu v Ljubljani se je zbralo okoli 6.000 kmetov iz vse Slovenije. Premier Janez Drnovšek je po srečanju s predstavniki kmetov zatrdil, da želi vlada doseči najugodnejši položaj za kmete tako doma kot v EU.

Predsednik Kmetijsko-gozdarske zbornice Peter Vrisk
Predsednik Kmetijsko-gozdarske zbornice Peter Vrisk FOTO: POP TV

Po protestih se je pogajalska skupina Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije in Zadružne zveze Slovenije sestala z ministrom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Francom Butom. Na sestanku so podrobneje obdelali posamezne sklope kmetijske Peter Vrisk je za 24ur radijske novice povedal, da konkretnih dogovorov ni bilo. Prihodnji teden bodo začeli s pogajanji o posameznih zahtevah, ključni problem pa ostajata višina in razporeditev proračuna, je dejal Vrisk. Pojasnil je še, da je temelje za spremembe treba dogovoriti na kmetijskem ministrstvu ter dodal, da upa, da bo odnos ministrstva do kmetov bolj resen, da bodo dogovori pravočasno izpeljani. Glede že storjenih napačnih odločitev pa Vrisk verjame, da jih bo zelo težko popraviti, kar so danes javno pokazali kmetje na ljubljanskih ulicah.

Kmetje protestirajo
Kmetje protestirajo FOTO: Dare Čekeliš

Minister But je po srečanju dejal, da ima s kmeti na nekaterih področjih povsem enaka stališča, kot so povečanje subvencij na povprečje EU do leta 2004, ponudil pa jim je tudi partnerski odnos pri pogajanjih za vstop v EU in proračunskih zahtevah. Kot je še pojasnil But, je kmetom ponudil tudi poenostavitev nekaterih veterinarskih postopkov, vprašanje večjega kmetijskega proračuna pa naj bi bilo mogoče rešiti šele v proračunu za leto 2004. Obenem je dejal, da obstaja dobra volja, da se kmetijske probleme reši, želi pa s kmeti pred pogajanji za vstop v EU tudi doseči vsaj nek osnoven dogovor o skupnih stališčih.

Po Vriskovih besedah bodo kmetje posebej trdno zastopali svoje zahteve glede kvot za mleko, krave dojilje in drobnico, saj so te odločilnega pomena pri zaustavljanju zaraščanja slovenske pokrajine.

Drnovšek sprejel kmete

Drnovšek je obljubil večjo pozornost vlade težavam kmetov
Drnovšek je obljubil večjo pozornost vlade težavam kmetov FOTO: POP TV

Drnovšek je povedal, da so vlada in kmetje pri pogajanjih za vstop v EU na "istih bregovih" ter da morajo "delati skupno, brez neproduktivnih konfrontacij." Vlada je po Drnovškovih besedah že doslej veliko naredila za kmetijstvo, saj je med drugim v zadnjih letih močno zviševala kmetijski proračun. Ob tem je poudaril, da mora vlada upoštevati tudi potrebe ostalih resorjev. Drnovšek je sicer še zagotovil, da je vlada pripravljena sodelovati pri reševanju kmetijskih težav, ki so po njegovem mnenju večinoma rezultat prejšnjih sistemov.

DZ bo preučil zahteve kmetov

Protesti kmetov
Protesti kmetov FOTO: Dare Čekeliš

Po izročitvi zahtev predsedniku vlade so se kmetje vrnili pred parlament, kjer jih je sprejel predsednik državnega zbora Borut Pahor. Pahor je zatrdil, da bo parlamentarni odbor za kmetijstvo oz. njegove strokovne službe preučile zahteve kmetov, ter dodal, da je v vsakem primeru osnovni cilj države, da v EU vstopi čim bolj uravnoteženo, kar velja za vse sloje družbe.

Na pogovorih s kmeti je sodeloval tudi predsednik parlamentarnega odbora za kmetijstvo Ivan Kramberger, ki je rekel, da bo odbor v čim krajšem času preučil zahteve, da bi člani odbora lahko čim prej sprejeli potrebne odločitve ter dodal, da upa, da bo današnji protest v javnosti in med politiki sprožil pozitivne reakcije.

Predstavnik kmetov Peter Vrisk pa je po srečanju s Pahorjem povedal, da glede računa na še bolj konstruktivne odnose z vlado v prihodnjih tednih, ko jih bo čakalo zahtevno delo, kjer bo potrebno veliko konsenza in politične volje.

Kmetje zahtevajo povprečne evropske subvencije

Sindikat kmetov ima 37 zahtev, zbornica in zadružniki pa so jih zapisali kar 86.
Sindikat kmetov ima 37 zahtev, zbornica in zadružniki pa so jih zapisali kar 86. FOTO: Dare Čekeliš

Predsednik Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije in Zadružne zveze Slovenije Peter Vrisk pa je po pogovorih z Drnovškom povedal, da jim predsednik vlade ni obljubil ničesar konkretnega. Drnovšek naj bi pozval pristojna ministrstva k čim odgovornejšemu reševanju težav v kmetijstvu, vlada pa bo delovala po svojih močeh. Vrisk je sicer izpostavil potrebo po še višjem kmetijskem proračunu zaradi investicij v kmetijstvu in zagotovilu, da bodo subvencije kmetom leta 2004 že na višini povprečne ravni v EU.

Organizatorji protesta so prisotnim kmetom ob zaključku shoda dejali, da lahko na podlagi pogovorov na vladni ravni že upajo na postopno urejanje težav.

120 avtobusov iz vse Slovenije

Na današnji protestni shod slovenskih kmetov, ki sta ga z naslovom Ni prihodnosti brez kmetijstva organizirala Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije in Zadružna zveza Slovenije, je po podatkih organizatorjev v Ljubljano prišlo preko 120 avtobusov oz. skoraj 6.000 kmetov iz vse Slovenije. Kmete, zbrane pred poslopjem parlamenta, je uvodoma nagovoril predsednik zbornice in zadružne zveze Peter Vrisk, ki je dejal, da kmetje s protestom ne zahtevajo lagodnejšega življenja ampak le pogoje, da bodo lahko tudi vnaprej obdelovali slovensko zemljo in jo nato predali našim zanamcem.

Kmetje zahtevajo enake možnosti kot jih imajo kolegi v EU (foto: Dare Čekeliš)
Kmetje zahtevajo enake možnosti kot jih imajo kolegi v EU (foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

V kolikor država ne bo izpolnila zahtev kmetov, bo vstop v EU po mnenju Vriska pomenil katastrofo tako za kmete, kot za celotno slovensko družbo. Po Vriskovih besedah želijo kmetje pridelovati kakovostno hrano, pri čemer pa so za visoke cene te hrane krivi predvsem trgovski sistemi.

SORODNI ČLANKI

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1