Vlada je na seji notranjemu ministrstvu dala soglasje k zaposlitvam v policiji. Tako je odobrila zaposlitev 152 policistov nadzornikov meje, ki jih je policija izbrala na letošnjem javnem razpisu, sto novih delovnih mest je odobrenih za kandidate, ki se izobražujejo v okviru višješolskega študijskega programa policist, 330 policistov nadzornikov meje, ki so trenutno že zaposleni za določen čas, pa naj bi po današnji odobritvi vlade dobili pogodbe za nedoločen čas.
Usposabljanje zamaknjeno, kandidati pa zmedeni
152 kandidatov je policija izbrala na letošnjem razpisu za nove policiste nadzornike meje. 15. maja bi morali začeti s šestmesečnim usposabljanjem, a so se postopki zavlekli zaradi velikega števila prijav.
"Ko smo začeli z fizičnimi testi, ni bilo problemov, držali so se dogovorjenih terminov, enako tudi pri psiholoških testih, komisiji in psihologu. Zataknilo pa se je pri zdravniškem pregledu, saj smo nekateri na odgovor čakali skoraj en mesec, večina pa ga sploh še ni dobila. Povejo nam pa tudi nič ne. 15. maja bi morali začeti z usposabljanjem, a so ga prestavili na 1. junij," nam je sporočil bralec.
Najbolj ga je jezilo to, da jim nihče ničesar ni povedal. "Kličemo na kadrovsko, pa se nam se nihče ne javi. To so nočne more, kaj delajo, nič nas ne obvestijo, sem 100%, da tudi 15. junija ne bo prišlo do usposabljanja. Toliko truda smo vložili v to, nekateri so pustili svoje službe, zdaj pa tako čakajo, z nami ravnajo tako neprofesionalno in nestrokovno," je še dodal.
Razumljivo je, da so kandidati razburjeni, saj je enak razpis pred petimi leti padel v vodo, ker je vlada tedaj sprejela ukrep prepovedi zaposlovanja. Zdaj bo, kot kaže, zadeva vendarle šla skozi. Izbrani kandidati bodo tako najprej zaposleni za določen čas za šest mesecev, dokler ne končajo omenjenega predpisanega usposabljanja, nato pa se jim bodo pogodbe spremenile v delovno razmerje za določen čas petih let.
Policija je kadrovsko, finančno in materialno podhranjena
Kot je zapisano v sporočilu po seji vlade, želi vlada z odobritvijo novih zaposlitev vsaj nekoliko omiliti kadrovsko problematiko v policiji. Iz policije namreč v zadnjem času prihaja vse več opozoril, da policija zaradi odliva kadra vse težje izpolnjuje z zakonom predpisane naloge. O tem po navedbah vlade govori tudi poročilo, ki ga je vladi prejšnji četrtek predstavila ministrica za notranje zadeve Vesna Györkös Žnidar.
Ena glavnih okoliščin, ki so zaznamovale delo policije v zadnjem času, je velika kadrovska, finančna in materialna podhranjenost policije. "Število zaposlenih v policiji se znižuje od leta 2009, zadnjo generacijo kandidatov za policiste smo zaposlili februarja 2010, poleg tega pa se bo zaradi upokojevanja in drugih vzrokov negativna fluktuacija nadaljevala tudi v prihodnje," navajajo.
Nove zaposlitve v policiji so zato po mnenju vlade nujno potrebne, posebej, ker se delovna obremenitev policistov povečuje in ker bi nadaljnje pomanjkanje kadra lahko vplivalo na operativno delo policije in na zagotavljanje ustreznega varovanja življenja in premoženja ljudi.
Hkrati, kot navajajo, s sklenitvijo delovnega razmerja za nedoločen čas s 330 policisti nadzorniki meje uresničujejo zaveze iz sporazuma s Policijskim sindikatom Slovenije.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.