Cena je 29,697 evra za megavatno uro, v njej pa je tudi strošek za financiranje razgradnje jedrske elektrarne. V primeru uveljavitve meddržavne pogodbe o NEK do 30. junija letos, bi veljavnost tega sklepa prenehala.
Minister Kopač pa je za 24 ur povedal, da cena, ki so jo danes opredelili kot tisto po kateri ponujajo elektriko, temelji na poslovnem načrtu NEK za leto 2002 in seveda poleg stroškov za delovanje, vzdrževanje, jedrsko gorivo in za vse drugo kar je potrebno za obratovanje, vključuje tudi prispevek za financiranje razgradnje NEK.
Finančna škoda zaradi zaustavitve ratifikacije
Sicer pa je po mnenju ministra Kopača zaustavitev ratifikacije povzročila tudi veliko finančno škodo. Kopač je povedal, da je tožbenih zahtevkov trenutno s hrvaške strani za 180 milijonov ameriških dolarjev in to celo brez zamudnih obresti. V kolikor bi del teh tožbenih zahtevkov uspel, lahko z gotovostjo rečemo, da bi to povzročilo nezmožnost poslovanja nuklearke. Kopač je še povedal, da bo v kolikor elektrika iz nuklearke ostane pri nas, to povzročilo 400 milijonov škode. Eles je namreč elektriko iz tujine že rezerviral.
Ustavno sodišče mora biti hitro
Vlada in državni zbor po besedah ministra za okolje in prostor Janeza Kopača še vedno nista uradno obveščena o zahtevi za presojo ustavnosti meddržavne pogodbe o NEK, ki jo je v torek na ustavno sodišče s podporo podpisov 31 poslancev poslala občina Krško. Kljub temu se je vlada danes odločila, da bo na ustavno sodišče takoj poslala pismo s prošnjo po čimprejšnji odločitvi v tej zadevi, da bi parlamentu omogočili obravnavo pogodbe do 30. junija.
Odločitev o ponudbi Hrvatske elektroprivrede za vnovičen prevzem električne energije iz NEK je bila sprejeta zaradi možnosti, da do uveljavitve meddržavne pogodbe ne pride do 1. julija 2002, ko naj bi hrvaška stran znova začela prevzemati električno energijo iz NEK po ceni, ki je v skladu z določili meddržavne pogodbe. Ponudba pa bo dana tudi v izogib nadaljnjim zahtevkom hrvaške strani in morebitnim arbitražnim tožbam, saj od parafiranja meddržavne pogodbe julija lani hrvaška stran ne izstavlja več računov za nedobavljeno električno energijo iz NEK in po mnenju hrvaške strani neupravičeno uporabo svojega vložka v NEK.