Slovenija

Vlada krši zakon?

Ljubljana, 17. 10. 2005 07.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Predsednik komisije, ki se je seznanil s predlogom proračuna, je prepričan, da vlada krši zakon o javnih financah.

Finančni minister Bajuk je opozoril, da bomo zaradi finančne perspektive EU morali predlog proračuna še spreminjati
Finančni minister Bajuk je opozoril, da bomo zaradi finančne perspektive EU morali predlog proračuna še spreminjati FOTO: POP TV
Parlamentarni odbor za obrambo se je seznanil s predlogoma proračunov za leti 2006 in 2007 na področju obrambe. 108 milijard "težki" proračun za leto 2006 (v letu 2007 naj bi obrambi namenili 126 milijard tolarjev) je predstavil minister za obrambo Karl Erjavec, ki je zagotovil, da bodo predvidena sredstva omogočila uresničevanje zastavljenih ciljev izpred treh let in uresničevanje zavez do zveze NATO. Slovenija bo povečevala število vojakov v operacijah v tujini, minister pa je napovedal tudi nadaljevanje vzpostavljanja obsega in strukture Slovenske vojske. Erjavec je še poudaril, da nameravajo v upravnem delu ministrstva za 150 milijonov tolarjev zmanjšati sredstva za plače.

Komisija Državnega zbora za nadzor proračuna in drugih javnih financ je obravnavala predlog proračuna za leti 2006 in 2007. Predsednik komisije Milan M. Cvikl (LDS) je v razpravi o predlogih proračunov predlagal, da vlada predlog proračuna za leto 2007 umakne, saj še ni potrebnih predlogov zakonskih aktov, hkrati pa je predlagal tudi podaljšanje roka za vlaganje amandmajev na predlog proračuna za leto 2006. Člani komisije se s predsednikom niso strinjali.

Predlagane spremembe kasneje v Državni zbor

Minister za finance Andrej Bajuk je članom komisije uvodoma predstavil predlog proračuna za leti 2006 in 2007. Predvideni prihodki v letu 2006 naj bi znašali 1756,4 milijarde tolarjev, odhodki pa 1857,9 milijarde tolarjev. V letu 2007 je ob 1861,1 milijarde tolarjev prihodkov predvidenih za 1954,2 milijarde tolarjev odhodkov. Prihodnje leto je predviden proračunski primanjkljaj v višini 1,4 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), v letu 2007 pa naj bi se znižal na 1,2 odstotka BDP. Minister Bajuk je članom komisije pojasnil, da so predvideni proračunski prihodki izračunani na temelju predlaganih sprememb davčne zakonodaje.

Poslanci naj bi predlog proračuna sprejeli decembra letos
Poslanci naj bi predlog proračuna sprejeli decembra letos FOTO: POP TV
Opozicijski LDS se zdi sporen predvsem predlog proračuna za leto 2007. Menijo celo, da vlada z njim krši zakon o javnih financah, saj prihodki in odhodki v proračunski pogači niso določeni. Minister Bajuk odgovarja, da vsebina predloga ne more biti dokončna, ker ni znana prihodnja evropska finančna perspektiva in potemtakem tudi ni znano, koliko denarja bo Slovenija dobila iz Bruslja.

Finančni minister je priznal, da bo vlada predlagane spremembe davčnih zakonov (novele zakonov o dohodnini, o davku na dobiček pravnih oseb, o davku na dodano vrednost, o davku na izplačane plače in zakonu o davčnem postopku) v Državni zbor poslala z zamudo. Kot je pojasnil, bo vlada predloge zakonov obravnavala na četrtkovi seji, v Državni zbor pa jih bo poslala predvidoma v petek. Ob tem je izrazil prepričanje, da bodo zakoni sprejeti do konca leta, tako da bodo 1. januarja 2006, ko se začne izvajati nov proračun, že lahko začeli veljati.

Cvikl je finančnega ministra opozoril, da je vlada s tem, ko je v Državni zbor vložila predlog proračuna, ne pa tudi potrebnih zakonov za izvajanje predloga proračuna kršila zakon. Predlagal je podaljšanje roka za vlaganje amandmajev na predlog proračuna - ta se izteče v petek -, s čimer pa se člani komisije niso strinjali.

Davek na izplačane plače naj bi se znižal
Davek na izplačane plače naj bi se znižal FOTO: POP TV
Komisija DZ za narodni skupnosti je po obravnavi predlogov državnih proračunov pripravila več dopolnil, s katerimi bodo vlado pozvali, naj skuša za ohranitev obsega financiranja ustanov pripadnikov italijanske oziroma madžarske narodne skupnosti zagotoviti ustrezno višino sredstev. Med drugim se popravki nanašajo tudi na zagotovitev manjkajočih več kot 400 milijonov tolarjev za prenovo Osnovne šole z italijanskim učnim jezikom Vincenzo de Castro v Piranu in prenovo telovadnice dvojezične OŠ v Lendavi.

Predlog novele zakona o davku na izplačane plače predvideva postopno zniževanje davka na izplačane plače s ukinitvijo v letu 2009. V letu 2006 se bo ta davek znižal za 20 odstotkov, v letu 2007 še za 20 odstotkov, v letih 2008 in 2009 pa še po dodatnih 30 odstotkov. Zato bo prihodnje leto v proračunu prišlo do izpada prihodkov v višini 18 milijard tolarjev in v letu 2007 v višini 39,3 milijarde tolarjev, je pojasnil Bajuk. Dodal je, da namerava vlada izpad prihodkov iz naslova znižanja davka na izplačane plače ter načrtovanih sprememb pri obračunu davka na dodano vrednost (DDV) pokriti predvsem z zmanjšanjem porabe, predvsem varčevanjem pri materialnih stroških in restriktivno kadrovsko politiko.

V letu 2007 pa minister za finance poleg predvidenih varčevalnih ukrepov dopušča tudi možnost povečanja davka na dodano vrednost, in sicer iz 8,5 odstotka na devet odstotkov in iz 20 odstotkov na 21 odstotkov. "Končna odločitev bo verjetno predstavljala kombinacijo različnih modelov," je pojasnil Bajuk.

Predlog novele zakona o DDV, ki ga bo vlada obravnavala v četrtek, še ne predvideva omenjenega zvišanja, je na vprašanje predsednika komisije pojasnil Bajuk. O tem bo vlada razpravljala šele, ko bo znana evropska finančna perspektiva. "Dvig DDV ocenjujemo le kot možnost. Ko bo znana tudi prihodnja evropska finančna perspektiva, bomo lahko ocenili, kakšna je najboljša rešitev za odpravo izpada prihodka, ki bo nastal zaradi ukinitve davka na izplačane plače," je pojasnil finančni minister. Cvikl je dejal, da je finančna perspektiva znana, znan je luksemburški predlog, o katerem potekajo razprave v unije in ki ga je pri pripravi predloga proračuna uporabila tudi vlada.

Cvikl: Vlada naj predlog proračuna umakne

Cviklu se zdi sporen predvsem predlog proračuna za leto 2007
Cviklu se zdi sporen predvsem predlog proračuna za leto 2007 FOTO: POP TV

Ker je vlada v Državni zbor poslala predlog proračuna za leto 2007, hkrati pa priznava, da bodo še potrebna usklajevanja, morebiti tudi sprememba zakonodaje - minister Bajuk je omenil zakon o DDV, je Cvikel predlagal, da vlada umakne predlog proračuna. Ta se mora v Državni zbor vložiti s vsemi zakonskimi akti, ki so potrebni za njegovo izvajanje, te pa vlada še očitno nima pripravljenih. "Če ne boste predlagali sprememb zakona o DDV, ki bi zagotovil izpad 28 milijard tolarjev v letu 2007, Državni zbor ne more sprejeti predloga proračuna," je dejal Cvikl. "Če se vlada še ni odločila, katero davčno reformo bo sprejela, zakaj niste predlagali proračuna v dvanajstinah," je Cvikl spraševal ministra Bajuka in ga opozoril na predloge odbora za reforme.

Minister za finance je predsedniku komisije pojasnil, da noben predlog odbora za reforme ni posegel v leto 2006. "Od vsega začetka je bilo jasno, da bo politika v letu 2006 takšna, da bo zagotovila izvedbo konvergenčnega programa, kar tudi zagotavlja, torej obdržala stabilnost na makroekonomskem področju," je pojasnil.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10