Vlada je na seji danes obravnavala predlog Ministrstva za infrastrukturo za spremembo aktov o ustanovitvi energetskih družb v državni lasti Eles in Borzen, da bi spremenili način potrjevanja direktorjev teh družb, kar so storili že pri družbi SODO. Po seji je premier Marjan Šarec sporočil, da predlog ni bil potrjen, kar je pri ministrstvu spremenilo hiter in oster odziv.
Kot so pojasnili na MZI, so gradivo medresorsko uskladili, pregledala pa ga je tudi služba vlade za zakonodajo. Oba predloga je obravnaval in sprejel tudi odbor za gospodarstvo, zato sta tudi bila uvrščena na dnevni red današnje seje, kar pomeni, da sta bila "pripravljena strokovno in zakonsko neoporečno", kot so uvodoma zapisali na MZI v odzivu na zavrnitev predloga. "Kljub temu na seji vlade nista bila sprejeta, o čemer so člani vlade odločili z glasovanjem, kar je na vladnih sejah zelo redka oblika odločanja. Nenavadno je tudi, da se je večina članov vlade pri glasovanju vzdržala, proti je glasoval samo en član vlade," so dodali. Zapisali so še, da ne vedo, zakaj pri odločanju niso prevladali strokovni in pravni argumenti, da pa o morebitnih ozadjih in interesih, ki so prevladali, ne želijo ugibati.
Na zapis MZI so se odzvali v Uradu vlade za komuniciranje (Ukom), kjer so pojasnili, da je bilo omenjeno gradivo (akt o ustanovitvi) na vladnem odboru za gospodarstvo potrjeno s pridržkom, ker ni bilo usklajeno. Sicer pa poslovnik vlade predvideva glasovanje kot eno od rednih načinov odločanja vlade.
Poteza, ki kaže, da 'našo državo še vedno očitno vodijo ljudje iz ozadja'
"Burno so na današnjo odločitev vlade odreagirali tudi v stranki SAB. Ta nepričakovana poteza ministrov kaže, da našo državo očitno še vedno vodijo ljudje iz ozadja, ki so tako močni, da spreminjajo tudi že usklajene in dobre odločitve vlade, ko jim te škodijo. V tej levosredinski vladi in tej levosredinski koaliciji se moramo zato resno pogovoriti o vrednotah te vlade in te koalicije," so uvodoma zapisali.
Dodali so, da današnja odločitev kaže na to, da "vplivneži v energetiki prigrabljene moči ne bodo kar tako izpustili iz rok" in da bodo "še naprej služili na račun države, našega zdravstva, naše socialne države in skupne blaginje". Sporočilo so zaključili s ponovno omembo energetskega lobija, ki "še vedno doseže svoje na račun vseh nas".
Spomnimo: očitki Bratuškovi tudi pri razpisu za direktorja družbe SODO
Kar je predlagala ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek, je, da bi pri izboru kandidata za direktorja, ki bi ga tako kot doslej opravil nadzorni svet, končno besedo pri potrjevanju imela vlada. V minulih tednih je sicer že bila deležna očitkov o vmešavanju v razpis za direktorja družbe SODO. "Na postopek izbire direktorja nisem vplivala, sem pa predlagala spremembo akta družbe, v smislu, da vlada da na koncu soglasje direktorju," se je takrat očitkov branila infrastrukturna ministrica. Takrat je zanikala tudi, da bi omenjene spremembe šle mimo vednosti Marjana Šarca, to, da se je statut spreminjal v času razpisa in v času dopustov, pa se ji ne zdi sporno.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.