Državni sekretar obrambnega ministrstva Rudi Medved je v izjavi za medije po pogajanjih povedal, da se bodo pogajanja še nadaljevala. Bil je optimističen in pojasnil, da so s sindikatom uspeli zbližati stališča. "Zahteve sindikata poznamo, večino zadev, kar se tiče pogojev dela operaterjev, smo rešili," je povedal.
"Kar pa zadeva temeljno vprašanje, torej uvrščanje dispečerjev v plačilne razrede, pa smo zelo zbližali stališča. Predvsem kar zadeva pot do uresničitve zahtev," je povedal. Kot pravi, so se nekako strinjali, da ne morejo mimo centralne pogajalske skupine za prenovo plačnega sistema.
Povedal je še, da bodo protipredlog s strani sindikata predvidoma dobili do konca tega tedna.
Marjan Lah iz Sindikata Ministrstva za obrambo je pojasnil, da v protipredlogu vlade pričakujejo časovne zaveze. "Vendarle smo šli v preteklosti, da ne bom rekel 'na limanice', tokrat pa pričakujemo časovne okvirje, v katerih bo prišlo do realizacije tega, kar se bomo dogovorili," je povedal.
Na vprašanje, ali so zadovoljni s pogajanji, je dejal, da o tem ne odločajo oni kot ožji pogajalci, pač pa o tem odločajo zaposleni. Ob tem je dodal, da bo prav odločitev zaposlenih lahko odločala tudi o tem, ali bi morda prihodnji teden lahko zamrznili stavko.
Kaj zahtevajo operaterji?
Med stavkovnimi zahtevami so sistematizacija delovnega mesta dispečer v centru za obveščanje ter določitev novih izhodiščnih plačnih razredov za dispečerje. Zahtevajo tudi kolektivno pogodbo za obrambo, zaščito in reševanje. Ob tem se zavzemajo še za ustrezno ureditev prazničnega dela ter enotno zagotovitev prostega časa za malico za vse zaposlene v centrih za obveščanje.
Želijo tudi takojšnjo vzpostavitev možnosti ponovnega poslušanja pogovora s klicateljem, službene uniforme operaterjev ter ovrednotenje prepovedi in omejitev, ki izhajajo iz Zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami z dodatkom v višini štirih odstotkov bruto plače.
Prav tako zahtevajo še 24-urno nezgodno zavarovanje zaposlenih v centrih za obveščanje, ureditev statusa in plačila pripravljenosti na delo pred nastopom in po nastopu izmene ter intenzivnejše pomlajevanje kadrovske strukture zaposlenih, sistem štipendiranja in karierni razvoj zaposlenih.
Operaterji številke za klic v sili 112 so stavko začeli v ponedeljek, poteka pa v vseh 13 regijskih centrih za obveščanje in osrednjem, sicer pa operaterji stavkajo na delovnih mestih.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.