Sindikati javnega sektorja in vlada so na današnjih pogajanjih izmenjali protipredloga, ki pa sta še vedno zelo daleč narazen. Vladna stran ostaja v enakih finančnih okvirjih, kar pa za sindikate ni sprejemljivo. Če bo pri tem vztrajala tudi prihodnjič, po besedah sindikalista Branimirja Štruklja ne bo več pogojev za pogajanja.
Kaj predlaga vlada?
Vlada je sicer danes podala vsebinsko spremenjen predlog, a v nespremenjenih finančnih okvirjih. Za leto 2017 je odstopila od zamrznitve napredovanj, a bi njihovo izplačilo zamaknila v leto 2018, izplačilo napredovanj iz leta 2018 pa v leto 2019. Javni uslužbenci bi po drugi strani morali nekoliko dlje počakati na polni regres, premije kolektivnega dodatnega pokojninskega zavarovanja bi še dve leti ostale znižane v enaki meri kot letos.
Za sindikate tudi nov predlog ni sprejemljiv. "Vlada še vedno ostaja pri istem, a smo prav zato, da bi prišli do kompromisa, ker si ga želimo, danes dali približevalni predlog," je po pogajanjih pojasnl vodja konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj.
Minister za javno upravo Boris Koprivnikar se do sindikalnega predloga še ni želel opredeliti. Kot je dejal, ga bodo na vladni strani najprej ovrednotili in bo morala stališče sprejeti vlada. Je pa opozoril, da je ta predlog, čeprav ugodnejši od prejšnjega, še vedno krepko nad vladnim okvirjem. Ob 110 milijonih že sprejetih obveznostih v prihodnjem letu predvideva še dodatne, po prvi oceni pa bi se plačna masa skupaj povečala za približno 200 milijonov evrov.
Po Štrukljevih besedah je sindikalni predlog težak več kot 50 milijonov evrov, zato upajo in pričakujejo ustrezen protipredlog vlade, kajti "ni mogoče, da bi se sindikalna stran približevala, vlada pa bi vztrajala pri istem". To bi po njegovih besedah pomenilo, da se vlada ne želi izpogajati in da sili sindikate k prekinitvi pogajanj oziroma k temu, da bi s pogajanj odšli.
Če vladna stran prihodnjič ne bo imela približevalnega predloga, po Štrukljevih besedah ne bo več pogojev za pogajanja, vlada pa bo očitno sporočila, da ne želi skleniti dogovora, ampak "se želi čim prej posvetiti enostranskim ukrepom".
Ker se prihodnjič na pogajanjih dobijo 9. maja, bodo očitno zamudili rok, postavljen v dogovoru iz konca lanskega leta. V njem so namreč predvideli, da se bodo o sproščanju še veljavnih omejevalnih ukrepov pri plačah odgovorili do 30. aprila.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.