
Zakon določa, da se lahko za javne uslužbence, ki sklenejo delovno razmerje za določen čas, določi do 20 odstotkov višja osnovna plača, kot je s predpisi določena za uradnika z določenim nazivom oziroma na delovnem mestu. Po pojasnilih vlade gre za posamične, izjemne primere najbolj obremenjenih javnih uslužbencev, ki so praviloma razporejeni v kabinete posameznih ministrov, so zaposleni za čas trajanja mandata ministra ter opravljajo najzahtevnejše in zelo odgovorne naloge.
Zatrdili so, da se bodo o tovrstnih predlogih resornih ministrov odločali zelo restriktivno, od primera do primera, "v mnogo manjšem obsegu, kot so to počele vlade v prejšnjih mandatih. Za primer naj navedemo, da je prejšnja vlada (premierja Boruta Pahorja, op. a.) izdala kar 126 soglasij k uvrstitvi javnih uslužbencev v višji plačni razred". Dodali so, da so se z mandatom vlade Janeza Janše plače ministrom znižale za približno štiri, državnim sekretarjem pa za okrog osem odstotkov. Plače ministrov in državnih sekretarjev so bile namreč uvrščene v najnižji plačni razred, določen za njihove funkcije. Obenem še velja interventno znižanje plač vseh funkcionarjev za dodatne štiri odstotke.
Ena od uslužbenk z višjo plačo je Vlasta Vivod, ki je bila med drugim vodja protokola na obrambnem ministrstvu, vodja kabineta okoljskega ministra in državna sekretarka v kabinetu predsednika vlade. Zdaj je vodja kabineta zunanjega ministra Karla Erjavca in zaradi premestitve na zahtevnejše uradniško delovno mesto so jo uvrstili v višji plačni razred. Imela bo za tri plačne razrede višjo plačo in bo mesečno prejemala 3721 evrov bruto. Na prejšnjem delovnem mestu je bila njena mesečna plača 3246 evrov bruto.
Drugi je Valentin Hajdinjak, ki je od 13. februarja vodja kabineta obrambnega ministra Aleša Hojsa. Določen je bil v 44. plačni razred, na podlagi zakona pa so mu dodelili 20 odstotkov višjo plačo. Osnovna plača brez dodatkov za 44. plačni razred sicer znaša 2585,09 evra bruto. Koliko mesečne plače bo prejemal Hajdinjak, bo znano šele aprila, ko bo prejel prvo celomesečno.

Poleg njiju so bili na zunanjem ministrstvu še štirje uslužbenci premeščeni na zahtevnejša delovna mesta z višjimi plačami. Aleša Marčiča so premestili v pisarno državnega sekretarja. Prejemal bo mesečno plačo 2386, na prejšnjem delovnem mestu je imel mesečno plačo 1851 evrov bruto. Timoteja Šooša so premestili v kabinet ministra in bo prejemal mesečno plačo 1695 evrov bruto. Prej je bila njegova mesečna bruto plača 1393 evrov.
Marko Ham je po novem v pisarni generalnega direktorja v Direktoratu za multilateralne in globalne zadeve in bo prejemal mesečno plačo 2302 evra bruto. Na prejšnjem delovnem mestu je imel mesečno bruto plačo 1786 evrov. Robert Kojc bo v kabinetu ministra prejemal plačo 2908 evrov bruto. Na prejšnjem delovnem mestu je imel mesečno bruto plačo 2736 evrov. 23. februarja je bil imenovan za v. d. generalnega direktorja Direktorata za mednarodno pravo in zaščito državljanov.
Najvišjo plačo v vladi bo imel seveda premier Janša, ki bo prejel 6784,35 evra bruto za februar plus dva dni poračuna za mesec januar.
MZZ: Plače so se povišale uslužbencem z zahtevnejšimi nalogami
Plače so se povišale tistim uslužbencem na ministrstvu za zunanje zadeve (MZZ), ki so bili premeščeni na zahtevnejša delovna mesta, so odgovorili na ministrstvu. Vivodovi tako v skladu z zakonodajo zaradi imenovanja v višji naziv pripada za tri plačne razrede višja plača od dosedanje.
Ob tem so poudarili, da gre za začasne premestitve in da veljavna plačna zakonodaja določa, da je treba v primeru premestitve na zahtevnejše delovno mesto uslužbencu določiti pravice in obveznosti, ki so vezane na zahtevnejše delovno mesto. Novi strokovni sodelavci so pred tem opravljali delo na manj zahtevnih delovnih mestih in so zato posledično prejemali nižjo plačo, kot jo bodo za delo v kabinetu, ki sodi med najbolj obremenjujoča delovna mesta na ministrstvu, so še zapisali.
KOMENTARJI (898)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.