Z današnjim dnem pa se izteka rok za pripravo ocen poškodovanosti kultur zaradi suše po posameznih regijah.
Z uredbo je vlada med drugim podrobneje določila, kakšne pogoje mora izpolnjevati upravičenec, vsebino in postopke vlaganja zahtevkov, postopek in način obračuna prejete koruze ter kontrolo izvedbe tega ukrepa. Do koruze so tako upravičeni tisti kmetje, ki imajo najmanj dve glavi velike živine in katerim so pristojni organi do konca julija ocenili škodo zaradi suše.
Kot je znano, je vlada že minuli četrtek na dopisni seji sprejela sklep o uporabi blagovnih rezerv in njihovi nadomestitvi, s katerim je določila uporabo 20.000 ton koruze, ki jih bo Zavod RS za blagovne rezerve sprostil iz blagovnih rezerv. V sklepu je vlada med drugim še zapisala, da bo zavod to količino sprostil iz svojih skladišč po ceni 29 tolarjev za kilogram koruze (brez DDV).
But: Koruze je dovolj
Po ministrovih besedah bo koruze, ki se bo delila po vrstnem redu vlog do izračunane skupne količine razpoložljive koruze, dovolj. "Če je bo zmanjkalo, bomo pa videli, če se da še kaj dodatno urediti," je dela kmetijski minister Franc But in izpostavil pomembnost tega, da bodo kmetje v tem trenutku plačali le devet tolarjev in 8,5 odstotka davka ter manipulativne stroške. Slednji bodo po Butovih pričakovanjih minimalni, zlasti ob upoštevanju solidarnosti ob naravnih nesrečah v državi. Končna cena je sicer odvisna od več dejavnikov, pri čemer je minister dodal, da bo morda v prihodnjih tednih mogoče poiskati še kakšen dodatni možni vir, ki bi znižal ceno koruze.
Poleg tega je But omenil, da se Evropska unija odloča, da bi subvencije namesto novembra akontacijsko izplačala v večjem delu že oktobra, v manjšem delu pa bi kmetje letošnje subvencije dobili že septembra. Slovenija bi po rednem postopku te subvencije kmetom lahko izplačala najprej okrog 15. oktobra. "Če pa bi našli neko dobro voljo in šli po sistemu Evropske unije, bi se to lahko zgodilo že septembra," je pojasnil But. V tem primeru bi kmetje dobili akontacijsko izplačanih okrog 40 do 50 odstotkov subvencij.
"To bi bilo zelo koristno in zelo v pomoč. Gre za to, da bi ljudje lahko prišli do nekega denarja, s katerim bi kupili krmo in jeseni posejali polja," ocenjuje But in dodaja, da bo v naslednjih dneh jasno, ali je takšen ukrep tehnično in pravno formalno izvedljiv. V vsakem primeru pa bodo kmetje dobili subvencije sredi oktobra, kar je mesec prej kot lani.
Danes se izteče rok za pripravo škode zaradi suše
Z današnjim dnem se izteka rok za pripravo ocen poškodovanosti kultur zaradi suše po posameznih regijah. Uprava za zaščito in reševanje je namreč že 23. junija pozvala vse občine, da do 31. julija s strani oškodovancev zberejo in obdelajo prijave ocen o škodi zaradi letošnje suše, regijske komisije pa naj bi nato na podlagi občinskih ocen do danes pripravile skupne ocene škode zaradi suše in pozebe po posameznih regijah.