Finančni minister je hitro ugotovil, da se bo morala vlada čimprej lotiti rezanja državne porabe, drugače bo proračunska luknja nedvomno prebila načrtovan slab odstotek bruto družbenega proizvoda. Ob krpanju proračuna vlada predvideva ločeno zadolževanje Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, kjer zeva že tradicionalna luknja. Ob vsem tem pa je potrebno upoštevati, da bi uskladitev plač in dvig različnih socialnih pomoči, pomenilo dodatne težave.
Z vidika letošnjega proračuna se zdi vedno bolj nepremišljena odločitev, da nedavne pocenitve bencina ne izkoristi za povišanje obdavčitve. Tako bi se v proračun nateklo kar nekaj dodatnega denarja.
Minister je zatrdil, da je rebalans proračuna nemogoč. Ob tem bodo na finančnem ministrstvu naredili vse, da bi sestavili proračun za naslednje leto, ki naj bi bil težak dobrih 1130 milijard ob slabem odstotku primanjkljaja. Proračun pa bo moral dokončno sprejeti nov državni zbor po volitvah.
Vlada je nadaljevala tudi razpravo o problematiki davčnih dolžnikov in sklenila, da naj se do mnenja vladne službe za zakonodajo, da ni pravnih razlogov za tajnost podatkov o davčnih neplačnikih, opredeli še finančno ministrstvo in jo do ponedeljka seznani s svojim stališčem. Vlada je finančnemu ministrstvu tudi naložila, da analizira sedanji položaj v zvezi z odlaganjem prisilne izterjave davkov pri nekaterih dolžnikih ter vlado seznani z ukrepi za zagotovitev enakosti vseh davčnih zavezancev pred zakonom.
Sporočilo vladnega urada za informiranje navaja, da je glede problematike davčnih dolžnikov stališče Davčne uprave RS (DURS), da so davčne odločbe in seznam davčnih dolžnikov davčna tajnost, po mnenju Službe vlade za zakonodajo pa za to ni pravne podlage.